10 pomysłów na ponowne wykorzystanie butelek PET

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Upcykling - dekoracja ogrodu wykonana z butelek pet10 pomysłów na ponowne wykorzystanie butelek PET
Upcykling - dekoracja ogrodu wykonana z butelek pet10 pomysłów na ponowne wykorzystanie butelek PET Lenalensen (Pixabay.com)
Plastikowe butelki produkowane są tysiącami. Po ich opróżnieniu można nadać im drugie, albo lepsze życie zanim trafią ostatecznie na wysypisko czy do recyklingu.

Oczywiście najlepiej po prostu unikać plastikowych opakowań. Wodę mineralną czy soki można kupować w opakowaniach szklanych, ale nie każdy ma w sobie tyle konsekwencji, by pilnować się przez cały czas. A szkoda, bo butelki typu PET najczęściej zaraz po wykorzystaniu trafiają do kosza. Dobrze, jeśli specjalnie oznaczonego na takie odpady, jest wtedy gwarancja, że zostaną poddane recyklingowi lub trafią do spalarni. Przemysłowy recykling sprawia, że z butelek PET można wykonać przędze dla przemysłu tekstylnego, plastikowe płytki i folie (na przykład w formie tacek na żywność). Niekiedy surowiec ten dodaje się do materiałów wykończeniowych wnętrz kokpitu samochodów albo do produkcji mebli.

Zobacz również: Nowe rzeczy zrobione ze śmieci, czyli upcykling

Największy problem z plastikowymi pojemnikami polega na tym, że nie dość, że rozkładają się w środowisku naturalnym przez kilkaset lat, ale również na tym, że zajmują naprawdę sporo miejsca. Przed wyrzuceniem warto odkręcić z nich nakrętkę (można ją wyrzucić razem z butelką lub zebrać ich więcej i przekazać na rozmaite akcje charytatywne, które opierają się na zbiórce tysięcy tego typu nakrętek). Samą butelkę trzeba przed wyrzuceniem zgnieść – w pojemniku mieści się ich wtedy więcej, bo zajmują zdecydowanie mniej miejsca. Są jednak i tacy, którzy wydawałoby się zupełnie zbędne opakowanie próbują wykorzystać ponownie i nadać mu przydatne cechy. W jaki sposób?

1. Pojemnik do kiszenia ogórków

Duże butelki PET, na przykład 5-litrowe, nadają się idealnie do przygotowania ogórków małosolnych i kiszonych. Przy odpowiedniej recepturze ogórkami małosolnymi można cieszyć się już po kilkunastu godzinach od ich wsadzenia do takiej butelki.

Warto zobaczyć: Jak wykorzystać butelki PET do podlewania roślin doniczkowych

2. Karmnik dla ptaków

Butelkę wystarczy powiesić na gałęzi za rączkę, wyciąć w butelce otwór lub dwa, nasypać karmy by późną jesienią i zimą przyciągnąć wiele zgłodniałych ptaków.

Do przygotowania takiego karmnika dla ptaków wystarczy butelka pet, nożyczki i sznurek do zamocowania konstrukcji na drzewie.
Do przygotowania takiego karmnika dla ptaków wystarczy butelka pet, nożyczki i sznurek do zamocowania konstrukcji na drzewie. Fot. Piotr Krzyżanowski

3. Mini szklarnia

W ogrodzie butelki mogą znaleźć szerokie zastosowanie. Jedni wykorzystują je do ochrony rozsad, bo butelka wbita w ziemię nie tylko przytrzymuje wilgoć, ale chroni także przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Osoby którym majsterkowanie nie jest obce mogą stworzyć z butelek mini szklarnię. Potrzeba do tego sporej porcji butelek nadzianych na żerdzie i odpowiednio połączonych. Efekt będzie lepszy niż wtedy, gdy warzywa będą trzymane pod tradycyjną folią – butelki świetnie trzymają wewnątrz ciepło, a wpuszczają równie dużo światła.

4. Doniczki na kwiaty

Osoby ze zmysłem artystycznym mogą z butelek wykonać ciekawe doniczki, które służyć będą kwiatom i młodym roślinom, które potem będą mogły być przesadzone do większych pojemników. Inspirujące mogą być zdjęcia całych ogrodów wertykalnych stworzonych z połączonych ze sobą i wypełnionych ziemią butelek PET, w których wydrążone otwory wypełnione są roślinami.

5. Strach na... krety

Część osób zastanawia się, do czego służyć mogą plastikowe butelki nadziewane na stalowe kijki, które często zaobserwować można w ogrodach działkowych, niekiedy w ogromnej ilości. Nawet przy minimalnym wietrze robią spory hałas obijając się o żerdzie. Działkowcy twierdzą, że wibracje i dźwięki wydawane przez tak skonstruowane „strachy", zniechęcają krety do odwiedzin ich trawników i grządek. Patrząc na popularność tej metody należy sądzić, że jest ona bardzo skuteczna.

6. Łódź

W wielu polskich miastach odbywają się zawody łodzi budowanych misternie z setek plastikowych butelek. Można budowniczym przekazać swoje butelki, albo samemu stworzyć zespół, który w takich zawodach wystartuje. Zapotrzebowanie na budulec jest tak duże, że nawet gromadzenie butelek przez kilka miesięcy może nie wystarczyć na całą łódź, więc przy okazji plastikowe zbędne pojemniki można wziąć od znajomych.

Wyścig łodzi z plastikowych butelek, który odbył się w czerwcu 2016 roku w Bydgoszczy.
Wyścig łodzi z plastikowych butelek, który odbył się w czerwcu 2016 roku w Bydgoszczy. Fot. Tomasz Czachorowski

Zwykle imprezom takim przyświeca edukacyjny, proekologiczny cel ma się więc pewność, że po zawodach butelki trafią do recyklingu, a nie na wysypisko.

7. Wazon

Szerokie denko zapewnia stabilność takiemu wazonowi, a spora pojemność sprawia, że zmieszczą się w nim nawet spore bukiety. Odpowiednio udekorowana butelka sprawi, że wazon bez wstydu będzie można umieścić w salonie czy kuchni. Mniejsze, na przykład półlitrowe butelki PET można zgrupować po kilka sztuk, obszyć materiałem i w ten sposób uzyskać wazon, w którym obok siebie zmieszczą się różne gatunki kwiatów, niekoniecznie ciętych. Mogą być to również jesienne kompozycje z wysuszonych roślin.

8. Pojemniki na produkty sypkie

Odcięta główka od butelki wraz z nakrętką posłużyć może jako zabezpieczenie dla produktów spożywczych, które lubią się wysypywać w najmniej odpowiednim momencie. Wystarczy górę torebki przeciągnąć przez otwór w butelce, a następnie zakręcić, by zyskać bezpieczne opakowanie wielokrotnego użytku.

9. Szufelka na psie kupy

Sprzątanie po swoim psie, choć konieczne, należy zwykle do najmniej przyjemnej części codziennego spaceru. Specjalne torebki ułatwiają zadanie, ale i chwytanie psich odchodów nie należy do przyjemności. Tymczasem z jednej plastikowej butelki można wyciąć nawet kilka „jednorazowych" szufelek. Są lekkie, nie zajmują wiele miejsca, idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy trzeba schylić się po psią kupkę.

10. Inne wyposażenie domu i ogrodu

Miłośnicy upcyklingu (czyli nadawania przedmiotom, które zwykle trafiają do śmieci nowych właściwości i wartości) chwalą się wykorzystaniem plastikowych butelek w domu. Jedni potrafią zrobić z nich designerskie pufy, inni – żyrandole, kolejni – półki na książki i stojaki do gazet, a nawet biżuterię. Nie brakuje pomysłów jak z tych śmieci wykonać... kosze na śmieci. Jak się wydaje, ograniczeniem „zabawy" z plastikowymi butelkami jest tylko wyobraźnia i zdolności manualne ich właścicieli. Przy czym każdy pomysł, który sprawia, że butelce nadaje się drugie życie albo wydłuża okres, w którym trafi ona do recyklingu jest wart uwagi. 

 

Wąż ogrodowy z prowizoryczną dyszą. Właścicielce ogrodu połamała się dysza, a nowa została wykonana z butelki po wodzie mineralnej. W dnie butelki wywiercono
Wąż ogrodowy z prowizoryczną dyszą. Właścicielce ogrodu połamała się dysza, a nowa została wykonana z butelki po wodzie mineralnej. W dnie butelki wywiercono otwory i za pomocą taśmy izolacyjnej przymocowano butelkę do węża ogrodowego. Fot. Iwona Kamińska z Dzierzążni 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom