Styl retro w aranżacji wnętrz - trendy i pomysły (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Styl retroMeble i dodatki jak z domu naszej prababci to główny element wystroju w stylu retro.
Styl retroMeble i dodatki jak z domu naszej prababci to główny element wystroju w stylu retro. Homeissimo
Mówi się, że jeśli w domu panuje styl retro, to jest to dom z bogatym wnętrzem i dobrą przeszłością. I coś w tym powiedzeniu jest. Tłumaczymy, jakie są trendy w stylu nawiązującym do starych, dobrych, pięknych czasów.

Aranżacje w stylu retro nie muszą nawiązywać do jednej, określonej epoki czy wieku. Jedne sprzęty mogą pochodzić z lat młodości naszych babć (lub być stylizowane na takie meble). Inne mogą wyglądać niczym przedmioty i meble, jakich nie powstydziłby się barok.

Ściany, sufit i podłoga retro

Na ścianach zazwyczaj są tapety. Przeważnie są to tapety papierowe, matowe, z drobnymi wzorkami, ewentualnie, jakby przeciwieństwo, połyskujące tapety o bogatym wzornictwie, np. w stylu barokowym, zdobione złotem i srebrem. Inne rozwiązanie to ściany malowane na jeden kolor, a na nich wytłaczany wałkiem srebrny lub złoty wzorek (takie były modne na początku lat 80-tych). W łazience i kuchni na ścianach są kafelki, jakie nasze mamy pamiętają z czasów swojej młodości. Podłoga to deski albo połyskujące płytki. Sufit we wnętrzu w stylu retro jest śnieżnobiały.

Styl retro, czyli jaki?

Kolory tego stylu to brązy, beże, czerwienie, róż i złoto, a także szarości i ciemne zielenie. Styl retro opiera się na łączeniu kontrastów. To wygląda, jak połączenie np. stylu barokowego (przepychu i fantazji wzorów), prowansalskiego (tzw. lekkość wsi) z vintage (skromnymi w istocie sprzętami stylizowanymi na te z dawnych lat). Łączenie przeciwieństw może wyrażać się również w pojawianiu się w jednym pomieszczeniu elementów „wielkomiejskich" jak z dobrego domu (np. biblioteczki, gazetniki, ozdobne poduszki) z tymi kojarzącymi się ze spokojną wsią (choćby serwetki wykonane na szydełku albo płócienna zasłonka z napisem „Miłego dnia" w łazience lub kuchni).

Retro propozycje

Łączenie mebli i dodatków w różnych stylach może gwarantować efekt na samym wejściu. Na przykład: ciężka, masywna szafa drewniana z XIX wieku, do tego bogato rzeźbiona, na solidnych nogach, z zaśniedziałym lustrem, efektownie wygląda w sąsiedztwie skromnej, delikatnej lampy, otrzymanej po babci, która mieszkała na wsi.

Polecamy! Zobacz: Piece kaflowe w stylu retro 

Inna propozycja: na toaletce, jakiej w swojej dużej sypialni nie powstydziłaby się bogata mieszkanka dużego miasta, stoi podniszczone, proste w swojej konstrukcji krzesło z lekko wytartym tapicerowanym siedziskiem.

I jeszcze jeden pomysł: głównym przedmiotem w salonie jest kryształowy potężny żyrandol. To jedyny „bogaty" element wystroju, poza aksamitnymi poduszkami z falbanami. Pozostałe meble są skromne, proste, np. drewniany stolik pod telewizor, proste, małe jednokolorowe wazoniki czy tapczan rodem z lat 60-tych minionego stulecia.

Styl retro to przede wszystkim meble drewniane i tapicerowane. Modne są deski podłogowe (albo stary parkiet), masywne, zdobione trzydrzwiowe szafy ubraniowe, kredensy z witryną i lustrem, stoły z grubym blatem i tak samo grubymi nogami, do tego krzesła tapicerowane. Sofy aksamitne, pufy z obiciem materiałowym czy fantazyjne niby pikowane podnóżki także znajdą się w pokojach stylizowanych na retro.

Dodatki w stylu retro dodatki

Dodatki w stylu retro pochodzą sprzed przynajmniej 50 lat lub są stylizowane na takie i postarzane. To m.in. lampy na mosiężnej nodze i z płóciennym abażurem lub wykonanym ze szkła, obrazy w pozłacanych ramach, wazony z ceramiki, która ma ślady, jakby się zaczęła kruszyć. Mogą to być również stary czarny telefon z okrągłą tarczą, lakierowana miniszafka na klucze, ozdobna klatka (jak dla ptaka) z metalu pokrytego białą farbą, kubki z kamionki, stalowe czy kryształowe popielniczki, figurki wykonane z metalu, przypominające posążki (rzadziej rzeźbione).

Fantastycznym dodatkiem w stylu retro jest gramofon.
Fantastycznym dodatkiem w stylu retro jest gramofon. Fot. Skitterphoto (Pixabay.com)

Stylowe każde pomieszczenie

W łazience może stanąć żeliwna wanna, bateria w stylu retro albo chociaż starodawna szafka na kosmetyki lub taki kosz na brudną bieliznę. W przedpokoju pojawi się wieszak na trzech nogach i z osobnym stojakiem na parasole. W pokoju dziennym – gazetnik albo pufka pod nogi wykonana z kolorowego materiału tapicerowanego. W kuchni będzie natomiast tradycyjna kuchnia gazowa, jakie montowane były w wieżowcach budowanych w latach 70-tych. Na kuchennym stole będzie „babcina" serweta, a na niej – pieprzniczka i solniczka z kamionki.

 

Baterie w stylu retro są najczęściej dwuuchwytowe. Zawory w formie krzyżaków lub rozet z kulistymi zakończeniami są efektowne i wygodne w obsłudze, ale
Baterie w stylu retro są najczęściej dwuuchwytowe. Zawory w formie krzyżaków lub rozet z kulistymi zakończeniami są efektowne i wygodne w obsłudze, ale wyregulowanie temperatury wody zajmuje więcej czasu niż w przypadku modeli jednouchwytowych. Fot. Armatura Kraków

 

Takie meble, dodatki i dekoracje, czy nawet tekstylia można zdobyć w sklepie z używanymi meblami, sprzętem agd, na pchlim targu czy w lumpeksie.

Tekstylia w stylu retro

W tekstyliach także widać styl retro i to nie tylko za sprawą tapicerowanych obić. Ozdobne poduszki z połyskującego materiału albo te lniane lub płócienne, przyozdobione falbankami, haftowane bieżniki, serwetki robione na szydełku, a także grube, ciężkie zasłony sprawią, że pokój dzienny, sypialnia albo jadalnia będą robiły wrażenie.

Zobacz również: Meble pokojowe w stylu rustykalnym 

To nie wszystko. – Prym wiodą afrykańskie wzory oraz połączenie retro z futuryzmem, czy cyfrowości z ekologią – uważa Magdalena Tomaszewska, kierownik Działu Kreacji Produktu z Fabryki Firanek i Koronek HAFT. – Wśród innowacyjnych trendów można zauważyć również nawiązanie do tradycji. Rękodzieło w połączeniu z nowoczesną technologią, pozwala stworzyć nową jakość. Materiały zdobiące dom to głównie drelich, wełna i len. Nawiązują do prostego i spokojnego życia z dala od miejskiego zgiełku. W tradycyjnym wystroju przestrzeni sprawdzą się też koronki. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom