Białystok: powstanie pierwsze zielone osiedle mieszkaniowe

redakcja.regiodom
Solary słonecznePod Białymstokiem planowana jest budowa osiedla, które będzie osiedlem plus energetycznym, czyli produkującym więcej energii niż potrzebuje i sprzedającym nadwyżkę wyprodukowanej energii. Będzie to energia "czysta" pochodząca w 100% z odnawialnych źródeł energii.
Solary słonecznePod Białymstokiem planowana jest budowa osiedla, które będzie osiedlem plus energetycznym, czyli produkującym więcej energii niż potrzebuje i sprzedającym nadwyżkę wyprodukowanej energii. Będzie to energia "czysta" pochodząca w 100% z odnawialnych źródeł energii. iceman0 (morguefile.com)
W Białymstoku planowana jest budowa osiedla, które będzie na siebie zarabiać. Zapotrzebowanie na energię będzie w stu procentach pokryte z odnawialnych źródeł.

Firmy zrzeszone w Podlaskim Centrum Budownictwa Pasywnego we współpracy ze Wschodnim Klastrem Budowlanym wybudują ''Osiedle Zielone'', którego zapotrzebowanie na energię zostanie w 100% wytworzone ze źródeł odnawialnych.

Jak narodziła się idea "Osiedla Zielonego"?

– Pomysł stworzenia takiego osiedla zrodził się z potrzeby ograniczenia wydatków na stale rosnące i wysokie koszty utrzymania budynków – mówi Krzysztof Gryc, Prezes Podlaskiego Centrum Budownictwa Pasywnego, koordynatora projektu. – Już od przeszło czterech lat przygotowujemy się do rozpoczęcia realizacji planowanej inwestycji.

Zobacz również: Gdzie powstanie pierwsze osiedle domów pasywnych 

Osiedle ma powstać blisko Białegostoku – około 4 km od miasta, w kierunku na Zabłudów. Teraz trwają prace nad różnymi wariantami wprowadzanych technologii budów, wykorzystywanych materiałów i urządzeń. Twórcom zależy na tym, żeby w budynkach stworzyć nadwyżkę energii wyprodukowanej nad wykorzystaną.

Będzie to pierwsze, pokazowe tego typu osiedle w Polsce

– Wyznaczy ono kierunek, w którym powinny zmierzać dalsze prace nad budową nowych domów i osiedli – zapowiada Krzysztof Gryc. Inwestycja ma ruszyć w 2014 roku.

Zgodnie z definicją stworzoną przez Sonnenhaus Institut, domem słonecznym nazywamy budynek, w którym roczne zapotrzebowanie na ciepło jest pokrywane przynajmniej w 50 procentach przez promieniowanie słoneczne. – Warto zwrócić uwagę na określenie „przynajmniej 50 procent" – mówi Krzysztof Gryc. – W niemieckim Chemnitz jest już budynek, którego mierzone roczne zapotrzebowanie na ciepło jest pokrywane aż w 95 procentach z promieniowania słonecznego. W Niemczech także kilka lat temu powstało osiedle nazwane osiedlem słonecznym. Z promieniowania słonecznego pokrywa ono aż w 55 procent zapotrzebowania na energię.

W Polsce najwięcej energii zużywa się na wytwarzanie ciepła

W Polsce ciepło stanowi nawet do 80% łącznego zapotrzebowania na energię w gospodarstwie domowym, a którego redukcja o połowę w krótkim czasie może przynieść wymierne korzyści.

Warto widzieć:Te banki udzielą kredyt na energooszczędne mieszkanie i dom

Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego wspólnie ze Wschodnim Klastrem Budowlanym chce stworzyć osiedle słoneczne, którego zapotrzebowanie na energię zostanie w stu procentach wytworzone ze źródeł odnawialnych, a przynajmniej w 95 procent będzie pochodzić z promieniowania słonecznego. Docelowo na planowanym osiedlu ma powstać również centrum rehabilitacji – z basenem, SPA, salami do ćwiczeń i przychodnią.

Jakie będą ceny mieszkań na tym energooszczędnym osiedlu?

– Sądzę, że ceny naszych mieszkań i domów o powierzchni od 60 do 120 metrów kwadratowych będą bardziej konkurencyjne aniżeli gdziekolwiek indziej. A to z uwagi na możliwość dopłat i dotacji, a także uczestnictwo w inwestycji firm produkujących materiały i urządzenia, oraz realizowanych bezpośrednio przez wykonawców – zapowiada Krzysztof Gryc. – A co najistotniejsze – nie będą tu występowały opłaty eksploatacyjne za prąd i ogrzewanie.

Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego zaprasza do współpracy osoby i firmy, które chcą uczestniczyć w tworzeniu pierwszego w Polsce osiedla słonecznego oraz mają uwagi i sugestie dotyczące tej inwestycji. Kontakt do koordynatora projektu: Krzysztof Gryc: tel. 501 093 199, tel./faks: 85 718 86 60, e-mail: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom