Białystok: nowe mieszkania socjalne będą nowoczesne i wygodne

(jsz)
Budowa mieszkań socjalnychKażde z mieszkań będzie miało oddzielne wejście. W budynkach nie będzie tzw. części wspólnych.
Budowa mieszkań socjalnychKażde z mieszkań będzie miało oddzielne wejście. W budynkach nie będzie tzw. części wspólnych. Andrzej Zgiet
Ruszyła budowa dwóch bloków socjalnych. Będzie w nich sześćdziesiąt mieszkań o powierzchni od 25 do 50 metrów kwadratowych. Każdy lokal będzie miał oddzielne wejście. Zamieszkają w nich białostoczanie z wyrokami eksmisji. Takich rodzin jest w tej chwili około 400.

Budowa bloków socjalnych już ruszyła. Wykonawca wykonał fundamenty, a w górę pną się ściany. Budynki znajdują się przy ul. Klepackiej w Białymstoku. Obiekty będą bardzo nowoczesne.

– Nie będzie tutaj części wspólnych – zapowiada Andrzej Ostrowski, dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego w Białymstoku, który prowadzi inwestycję. – Do każdego mieszkania zaplanowano oddzielne wejście. Lokatorzy sami będą więc musieli dbać o czystość. Dotąd to my odpowiadaliśmy za sprzątanie klatek schodowych, za co były pobierane opłaty.

Lokatorzy sami też będą zawierać umowy na dostawę prądu i wody. Ogrzewanie w budynkach ma być elektryczne, co jednak nie musi oznaczać, że kosztowne.
– Specjalne izolacje ścian sprawią, że bloki będą ciepłe. W efekcie koszty ogrzewania prądem powinny być na poziomie tych przy ogrzewaniu z miejskiej sieci - wyjaśnia dyrektor Ostrowski.
W dwóch blokach będzie w sumie 60 mieszkań. Trzy z nich mają być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kto zamieszka w nowo wybudowanych mieszkaniach socjalnych?

Pierwszeństwo będą miały osoby z wyrokami eksmisyjnymi. Jest ich w Białymstoku około 400.
– Budowa bloków powinna się zakończyć jeszcze w tym roku – przewiduje dyrektor ZMK. – Jak tylko otrzymamy zgodę na użytkowanie budynku, zaczniemy przydzielać mieszkania lokatorom.

Długa jest także kolejka czekających na wynajem lokalu socjalnego. Zapisało się na niej 268 osób. Niewielkie są jednak szanse, by ktoś z tej listy miał możliwość zamieszkać we wspomnianych blokach.

Inwestycja kosztować ma 4,5 mln zł. Miastu udało się uzyskać około 1,5 mln zł dofinansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Z tego powodu jednak rozpoczęcie budowy nieco się opóźniło.
– Wykonawcę wyłoniliśmy już w tamtym roku, ale z uwagi na wniosek o dofinansowanie czekał on na rozpoczęcie prac – opowiada Andrzej Ostrowski.
Zielone światło miał już w styczniu, ale w robotach przeszkadzała zima. Na dobre ruszyły więc dopiero w kwietniu i teraz przebiegają bez przeszkód.

Przeczytaj o instytucji eksmisji w Polsce: Zasady panujące podczas eksmisji i działania komornika 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom