Białystok buduje nowe mieszkania komunalne

Aneta Boruch
Budynek hotelu IGAHotel Iga
Budynek hotelu IGAHotel Iga Kurier Poranny
W połowie 2012 roku 90 rodzin wprowadzi się do nowych lokali przy ulicy Borsuczej. W planach jest już budowa kolejnych. Białystok nieźle radzi sobie z zapewnianiem dachu nad głową niezamożnym mieszkańcom.

Wychodzimy na prostą – ocenia Andrzej Ostrowski, szef Zarządu Mienia Komunalnego. – Jeszcze do niedawna mieliśmy siedmioletnią kolejkę oczekujących, teraz - trzyletnią. Poza tym stan zasobu sukcesywnie poprawia się. Dzięki podwyżce są pieniądze na remonty.

Coraz więcej mieszkań komunalnych

Ostatnie lata poprawiły sytuację osób, czekających na mieszkanie komunalne od gminy. Kolejne inwestycje gminy pozwalają powoli rozładowywać kolejkę kilkuset chętnych.
Jeszcze pod koniec tego kwartału lokatorzy wprowadzą się do nowozbudowanych 87 mieszkań przy ulicy Borsuczej. Miasto chce jeszcze także w tym roku zacząć budowę bloku z 20 mieszkaniami przy ulicy Klepackiej. Kolejnych 40 ma być budowanych w roku przyszłym.

Lokatorzy z wyrokami eksmisyjnymi

Gmina ma także na głowie tych, którzy mają wyroki eksmisyjne z dotychczas zajmowanych mieszkań. Musi zapewnić im dach nad głowa w postaci lokali socjalnych, o obniżonym standardzie. Tu sytuacja nie jest najlepsza. Obecnie w ZMK leży prawie 400 wyroków z prawem do lokalu socjalnego. A co roku przybywa ich około 150. Najczęściej mieszkaniami socjalnymi stają się będące w gorszym stanie mieszkania komunalne. A prawie sto takich lokali miasto urządziło w dawnym hotelu Iga. W sumie prawie co dziesiąte mieszkanie gminne to lokal socjalny.

Zobacz również: Mieszkania socjalne w dawnym hotelu Iga 

Co dalej z mieszkaniami komunalnymi w Białymstoku

Co roku także pewna liczba komunalnych mieszkań po prostu znika. Niektóre są w tak złym stanie technicznym, że nie mogą być używane. Niektóre są rozbierane np. pod miejskie inwestycje. Miasto cały czas sprzedaje także posiadane mieszkania. W tym momencie takich wyłączonych z użytkowania jest 320.

Zdaniem urzędników w ciągu pięciu najbliższych lat w Białymstoku będzie już całkiem nieźle pod tym względem. – Lokatorzy będą mieszkali w coraz lepszych warunkach i coraz więcej osób będzie mogło skorzystać z pomocy gminy w postaci mieszkania – uważa dyrektor Ostrowski. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom