Biały nalot na kostce brukowej - czy jest powodem do zmartwienia

redakcja.regiodom, Libet
Nawierzchnia z kostki brukowejBiały nalot na kostce brukowej - czy jest powodem do zmartwienia
Nawierzchnia z kostki brukowejBiały nalot na kostce brukowej - czy jest powodem do zmartwienia Libet
Występowanie białego nalotu na nawierzchni z kostki brukowej często niepokoi i irytuje. Powszechnie uważa się, że brzydkie wykwity mogą świadczyć o niskiej jakości produktu. Tymczasem biały nalot jest tylko wapiennym osadem, który nie wpływa na jakość i trwałość kostki.

Współczesne technologie umożliwiają produkowanie kostki brukowej o bardzo dobrych
parametrach użytkowych oraz ładnej estetyce. Stosowany do wytwarzania produktów beton, tak jak każdy materiał, podlega pewnym procesom fizyko-chemicznym – nic więc dziwnego, że wykonana z betonu kostka brukowa, narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych, może pokryć się białym nalotem.

Czym jest biały wykwit na kostce brukowej

To nic innego jak wapienny osad. Pojawia się on na kostce dlatego, że w cemencie użytym do jej budowy występują związki wapnia (wodorotlenek wapnia). Związek ten – jeśli nie został związany podczas wytwarzania – pod wpływem wilgoci przenikającej przez mikro pory do wnętrza kostki rozpuszcza się, a następnie parując wydostaje się na powierzchnię kostki. Tu wchodząc w reakcję z dwutlenkiem węgla zawartym w powietrzu tworzy węglan wapnia – czyli irytujący nas biały osad.

Przeczytaj również poradnik: Zasady poprawnego montażu kostki brukowej

Biały osad nie wpływa jednak w żaden sposób na parametry nawierzchni – kostka z białym nalotem jest tak samo wytrzymała i odporna jak kostka, na której nalot nie występuje.

Jak pozbyć się nalotu z kostki brukowej

Wykwity będą się zmniejszały z każdym opadem deszczu, gdyż pod wpływem kolejnych reakcji z wilgocią węglan wapnia staje się kwaśnym węglanem wapnia, a ten związek bez problemu rozpuszcza się w wodzie. I prawdopodobnie, po kilku miesiącach od pojawienia się pierwszych białych plam, nie będzie już po nich śladu.

Gdy nawierzchnia z kostki ułożona jest pod zadaszeniem, czyli jest chroniona od deszczu,
rozwiązaniem może być zastosowania gotowych środków do czyszczenia powierzchni betonowych. Rozpuszczają one, oprócz cementowych nalotów, również pozostałości po zaprawach lub inne osady.
Warto wiedzieć, że po takim zabiegu barwa kostki może ulec nieznacznej zmianie. Można również
użyć lakieru do betonu, który zabezpieczy kostkę i nada jej innego, świeższego wyglądu. Warto wiedzieć, że po takim zabiegu barwa kostki może ulec nieznacznej zmianie. Można również użyć lakieru do betonu, który zabezpieczy kostkę i nada jej innego, świeższego wyglądu.

Przeczytaj więcej o czyszczeniu i zabezpieczaniu kostki brukowej na stronie marki Semmelrock reklama

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom