Betonowa kostka brukowa – rodzaje krawędzi i ich zastosowanie

redakcja.regiodom
Betonowa kostka brukowa w ogrodzieWybór kostki z fazą lub bez niej w dużym stopniu wpływa na to, jak wyglądać będzie cała aranżacja przydomowego ogrodu. Dodatkowo rodzaj krawędzi decyduje o funkcjonalności nawierzchni.
Betonowa kostka brukowa w ogrodzieWybór kostki z fazą lub bez niej w dużym stopniu wpływa na to, jak wyglądać będzie cała aranżacja przydomowego ogrodu. Dodatkowo rodzaj krawędzi decyduje o funkcjonalności nawierzchni. Buszrem
Kostki brukowe różnią się między sobą nie tylko materiałem, kształtem, kolorem czy fakturą. Wyróżnia je również rodzaj krawędzi. Są więc kostki brukowe z fazą, z mikrofazą lub bez fazy. Oprócz wyglądu krawędzie kostki mają też różne cechy użytkowe i zastosowanie.

Dobierając kostkę brukową inwestorzy najczęściej skupiają się na technologii jej układania, materiale, z którego jest wykonana, kształcie, kolorystyce i fakturze. Tymczasem warto też zwrócić uwagę na krawędź kostki brukowej. W przypadku kostek betonowych jest to najbardziej wrażliwy fragment nawierzchni, który podatny jest na uszkodzenia. Krawędź to jednocześnie atut kostki brukowej, ponieważ sprawia, że nawierzchnia z niej wykonana wyglądają tak wyjątkowo.

Dowiedz się równieżJak pomalować kostkę brukową i ile to kosztuje? 

Krawędź kostki brukowej jest detalem wymagającym od producenta szczególnej uwagi. Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu dokładniej.

A. Kostka z fazą, B. Kostka z mikrofazą, C. Kostka bez fazy;1. Kostka brukowa, 2. Fuga, 3. Podsypka, 4. Podbudowa
A. Kostka z fazą, B. Kostka z mikrofazą, C. Kostka bez fazy;
1. Kostka brukowa, 2. Fuga, 3. Podsypka, 4. Podbudowa Fot. Buszrem 

Kostki brukowe fazowane

Najprostszym rozwiązaniem zabezpieczającym krawędzie przed uszkodzeniami jest ich ścięcie, czyli wykonanie tzw. fazy. Dzięki temu zabiegowi krawędzie elementów stają się mniej wrażliwe na nawet niezbyt delikatny montaż, a także bardzo odporne na duże obciążenia podczas eksploatacji już ułożonej nawierzchni. Dzięki temu żywotność brukowanej nawierzchni znacznie się wydłuża, bez względu na intensywność użytkowania. Dodatkowo krawędzie z fazą  uwypuklają charakterystyczny rysunek fug, nadając powierzchni klasycznego wyglądu.

Poznaj: Zasady układania kostki brukowej 

Jednak krawędzie fazowane mają także pewne wady. Przede wszystkim potęgują hałas, który emitują przejeżdżające pojazdy. Oczywiście minus ten jest dość łatwo zaakceptować na podjeździe do garażu, z którego korzystamy przez chwilę raptem dwa razy dziennie. Gdyby jednak wykonać w ten sposób drogę, przy której stoi nasz dom, bardzo szybko zaczęłoby to nam przeszkadzać. Niezbyt wygodnie się ją również odśnieża. Inne uciążliwości związane z użytkowaniem nawierzchni z kostek fazowanych to: niewygoda użytkowania dla dzieci (także w wózkach, ponieważ wywołują spore drgania), osób starszych, niepełnosprawnych i kobiet chodzących w butach na szpilkach. Warto też pamiętać, że kostka z fazą jest absolutnie nieodpowiednim materiałem na drogi rowerowe.

Kostka brukowa bez fazy

Kostka bez fazy ma ostro wykończone narożniki. Dzięki temu uzyskujemy niemal idealnie gładką nawierzchnię, z bardzo delikatnym rysunkiem fug. Jest ona cicha i bardzo wygodna do użytkowania przez wszystkich pieszych, a do tego łatwo się ją odśnieża. Kostka bez fazy doskonale nadaje się na drogi rowerowe i inne utwardzone płaszczyzny, które nie będą mocno obciążane. I właśnie, mała odporność na obciążenie jest jedną z wad kostek bez fazy. Wymagają one dość delikatnego traktowania w czasie układania. Ponadto nie są w stanie bez uszkodzeń wytrzymać zbyt dużej liczby i zbyt ciężkich pojazdów. Dlatego nie nadają się, by wykonać z nich osiedlową uliczkę.

Jeśli wyobrazimy plac wokół domu wybrukowany kostką bez krawędzi, pozostanie niezbyt atrakcyjna  gładka betonowa płyta. Dodatkowo ułożenie kostki bez
Jeśli wyobrazimy plac wokół domu wybrukowany kostką bez krawędzi, pozostanie niezbyt atrakcyjna gładka betonowa płyta. Dodatkowo ułożenie kostki bez odpowiednio wyprofilowanych krawędzie, przysparza wielu problemów wykonawczych. Fot. ABW Superbruk 

Kostka brukowa z mikrofazą

Dostępne są też kostki z mikrofazą, które mają ściętą krawędź, ale głębokość fazy jest znacznie mniejsza niż w przypadku kostki z fazą. Dzięki temu otrzymujemy nawierzchnię wystarczająco odporną na obciążenia, wygodną i cichą. 

Zobacz:Jak i z czego można wykonać ścieżki w ogrodzie

Kostka brukowa z mikrofazą nie jest najlepszym produktem do brukowania strefy narażonej na ogromne obciążenia i nie nadaje się się do wykonywania dróg rowerowych. Ale jest idealna do wykonywania nawierzchni o sporym natężeniu niezbyt ciężkiego ruchu kołowego, a także do ciągów pieszo-jezdnych. 

Pod względem estetyki kostka brukowa z mikrofazą również plasuje się po środku. Nie daje tak mocnego rysunku fug jak kostka z normalną fazą, jest on jednak widoczny i czytelny znacznie bardziej niż w wypadku kostki brukowej z ostro zakończonymi krawędziami. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom