Bezpieczny sezon grzewczy – jak przetrwać zimę bez kłopotów

Marzena Smoręda
Artur PichetaWłaściciel firmy Multi Scan Artur Picheta prezentuje czujniki tlenku węgla, które dla bezpieczeństwa powinny być zamontowane w każdym domu. – To niewielki wydatek, ceny zaczynają się od 75 złotych, a zapobiec może tragedii – mówi szef kieleckiej firmy.
Artur PichetaWłaściciel firmy Multi Scan Artur Picheta prezentuje czujniki tlenku węgla, które dla bezpieczeństwa powinny być zamontowane w każdym domu. – To niewielki wydatek, ceny zaczynają się od 75 złotych, a zapobiec może tragedii – mówi szef kieleckiej firmy. Dawid Łukasik
Bezpieczny dom, to taki, w którym zamontowany jest system alarmowy z czujnikami dymu, czadu i gazu.

Co roku w Polsce na skutek zaczadzenia umiera ponad około 100 osób, a tysiące jest systematycznie podtruwanych, nie wiążąc zmęczenia, bólu głowy, czy też osłabienia z pozostawaniem pod wpływem tego niezwykle groźnego gazu.

Przeczytaj również: Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla

– Około 80 procent wypadków ma miejsce w sezonie grzewczym. Pod względem częstotliwości zatrucie tlenkiem węgla zajmuje trzecie miejsce po zatruciu lekami i alkoholem. Dlatego bardzo ważne jest podejmowanie działań mających na celu informowanie o niebezpieczeństwach z nim związanych oraz sposobach, które pozwolą na ograniczenie lub całkowitą eliminację ryzyka zatrucia tym gazem – mówi Artur Picheta, właściciel kieleckiej firmy Multi Scan, zajmującej się między innymi sprzedażą czujników dymu, czadu i gazu.

Powody zatrucia czadem

Najczęstszymi źródłami tlenku węgla są nieprawidłowo zamontowane, rozregulowane lub niewłaściwie użytkowane urządzenia do podgrzewania wody, przenośne gazowe, naftowe ogrzewacze pomieszczeń, kominki, piece kaflowe, kuchnie, zablokowane lub nieszczelne przewody kominowe.

Jakie czujniki tlenku węgla zainstalować

– Sposoby na uniknięcie zatrucia tlenkiem węgla są bardzo proste. Do zatruć dochodzi, ponieważ nie są przestrzegane podstawowych zasad bezpieczeństwa. Aby zminimalizować możliwość wystąpienia tlenku węgla, należy użytkować wyłącznie sprawne technicznie urządzenia oraz regularnie sprawdzać prawidłowość ich działania. Niezależnie od tych czynności zaleca się zamontowanie w mieszkaniach czujników tlenku węgla. Są one jedynymi skutecznymi urządzeniami, zabezpieczającymi przed tragedią. Decydując się na zakup czujnika należy wybierać produkty renomowanych producentów, które uzyskały certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań normy EN 50291-1:2010 dla domowych detektorów tlenku węgla. Na obudowie urządzeń, które pomyślnie przeszły badania na zgodność z normą umieszczony jest znak jednostki certyfikującej, numer normy oraz raportu z badań. Czujników bez takiego oznaczenie nie powinno się kupować. Należy mieć świadomość, że detektory tlenku węgla powinny być tylko jedną, ale za to bardzo ważną, z części z podstawowej ochrony przeciwpożarowej. W celu ograniczenia liczby pożarów oraz ich skutków zaleca się dodatkowo wyposażenie mieszkań w autonomiczne czujniki dymu, czujniki gazu ziemnego oraz podręczny sprzęt gaśniczy, taki jak gaśnice proszkowe oraz koce gaśnicze. Taki sposób zabezpieczeń budynków mieszkalnych jest obecnie standardem w krajach zachodnich – wyjaśnia Artur Picheta. 

Polecamy: Czujniki gazu, dymu, czadu do domu – by mieszkać bezpiecznie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom