Ograniczenie dziecku dostępu do okna nie jest łatwe ani praktyczne. Zastawiając je jakimś meblem lub sprzętem paradoksalnie możemy ułatwić tym sposobem dziecku dostęp do okna. Bardzo często oznacza to również ograniczenie sobie możliwości swobodnego dojścia do okna w celu jego umycia lub otwarcia. Dlatego mając dziecko w domu warto zapoznać się z możliwościami technicznymi w oknach, które sprawią, że stolarka okienna będzie zepieczna dla malucha.
Ważne i ciekawe informacje: Bezpieczeństwo dziecka w domu: przyjazne, meble, narożniki, schowki
Klamki z przyciskiem
Upadki z wysokości to jedna z najczęstszych przyczyn urazów u dzieci. Aby im zapobiec, producenci coraz częściej montują w swoich oknach mechanizmy uniemożliwiające ich otwarcie bez naciśnięcia specjalnego przycisku. Ogranicznik z funkcją blokowania wymaga wciśnięcia specjalnego "języczka", jeżeli chcemy otworzyć okno na oścież. Takie zabezpieczenie jest trudne do przejścia przez najmłodszych.
Okno pod klucz
Okna i drzwi balkonowe zamykane na klucz są obecnie standardem w przypadku modeli wyposażonych w szybę oraz okucia antywłamaniowe. Dodatkowe zabezpieczenie nie chroni jednak tylko przed możliwością sforsowania ramy i wyłamania szyby przez włamywaczy. Stanowi również gwarancję, że nasze pociechy nie otworzą okna. Decydując się na produkty wyposażone w dodatkowe zabezpieczenie, pamiętajmy jednak o trzymaniu klucza w miejscu dostępnym dla nas samych, ale z dala od dzieci.
Specjalne okucia
W okuciach specjalnych mechanizm otwierania okna lub drzwi balkonowych działa odwrotnie niż w przypadku tradycyjnych okuć rozwierno-uchylnych. Polega to na tym, że w pierwszej fazie okno uchyla się, a nie otwiera na oścież.
Ochrona przed wypadnięciem skrzydła okiennego
Niedokładne zamknięcie okna przez starsze dziecko może spowodować wypadnięcie skrzydła z ramy. Zapobiega się temu poprzez zastosowanie w stolarce okiennej rozwiązania nazywanego blokadą błędnego położenia skrzydła.
Bezpieczna szyba
Chyba każdy z nas miał kiedyś okazję zobaczyć rozbitą szybę, a potem ostrożnie sprzątać jej kawałki. Uniknąć takich sytuacji pomoże wybranie okien z bezpiecznymi szybami. Bezpieczne szyby to na przykład takie, które w razie rozbicia rozpadają się na niewielkie kawałki o tępych krawędziach, minimalizując tym samym możliwość zranienia. Oczywiście, istnieją również inne rodzaje oszklenia bezpiecznego. Możemy na przykład kupić szybę z wbudowaną wewnątrz warstwą folii, która powoduje, że nawet po rozbiciu cała szyba zostaje w ramie w jednym kawałku. Szyby bezpieczne chroniące przed zranienim to szyby klasy O1, O2, P1, P2.
Nawiewniki: sposób na podwyższenie bezpieczeństwa w pokoju dziecka
Żeby uniknąć częstej potrzeby otwierania okna w pokoju dziecka w celu przewietrzenia pomieszczenia warto zastanowić się nad montażem nawiewników higroterowanych, które są wyposażone w czujnik sterujący i automatycznie doprowadzają odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz. Nawiewniki higrosterowane umożliwiają zachowanie odpowiedniej wilgotności bez nadmiernego wychładzania pokoju dziecka. Co ważne, mogą one być montowane zarówno na oknach nowych, jak i tych już zainstalowanych.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?