Będzie nowelizacja ustawy o spółdzielniach? Senat chce ułatwień dla wykupujących mieszkania spółdzielcze

Przemysław Zańko
Przemysław Zańko
nowelizacja ustawy o spółdzielniachMieszkań spółdzielczych jest w Polsce coraz mniej, nadal jednak mowa o setkach tysięcy lokali.
nowelizacja ustawy o spółdzielniachMieszkań spółdzielczych jest w Polsce coraz mniej, nadal jednak mowa o setkach tysięcy lokali. Waldemar Wylegalski
Udostępnij:
Senat chce pomóc osobom planującym ustanowienie odrębnej własności lokali należących przedtem do spółdzielni. Nad projektem nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pracuje teraz Sejm.

Przygotowany przez Senat projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych trafił 12 lipca br. do Sejmu. Senatorowie proponują zmianę, która ma ułatwić osobom zainteresowanym ustanowienie odrębnej własności lokalu spółdzielczego, np. mieszkania. Teraz zasadność proponowanych zmian w prawie analizują posłowie.

Nowelizacja ustawy o spółdzielniach – jakich zmian chce Senat?

Pochodząca z 2000 r. i wielokrotnie nowelizowana ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych reguluje m.in. zasady ustanawiania odrębnej własności mieszkań spółdzielczych. Procedura ta, nazywana potocznie „wykupem mieszkania od spółdzielni", umożliwia przekształcenie spółdzielczego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności, czyli zostanie właścicielem lokalu spółdzielczego. Warto zaznaczyć, że wykupić można nie tylko mieszkania, ale też inne spółdzielcze lokale, np. garaże.

Zobacz: Na mieszkania komunalne czeka się nawet 20 lat. Dramatyczny raport NIK

Jak czytamy na stronie Senatu RP, proponowana nowelizacja:

– (...) ma umożliwić uprawnionym osobom dochodzenie przed sądem roszczeń o ustanowienie odrębnej własności lokalu, który należał dotychczas do spółdzielni mieszkaniowej, gdy stwierdzenie samodzielności lokalu wymaga wykonania robót adaptacyjnych.

Zobacz atrakcyjne mieszkania na sprzedaż na stronie lub w aplikacji Gratki

Co to oznacza? Chodzi o to, żeby pomóc osobom, które chcą wykupić lokal spółdzielczy, ale napotykają przeszkody ze strony spółdzielni. Jest to niestety sytuacja dość częsta. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w celu ustanowienia odrębnej własności spółdzielnia musiałaby podjąć pewne kroki, np. wykonać prace adaptacyjne. Tymczasem spółdzielnie często nie chcą tego robić. Jeśli w takiej sytuacji spółdzielnia pozostaje bezczynna i nie wykonuje wymaganych prac, cały proces ustanowienia odrębnej własności zostaje zablokowany.

W myśl obecnych przepisów osoba, która zmaga się z bezczynnością spółdzielni, może dochodzić swoich praw w sądzie, w trybie procesowym. W marcu 2018 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł jednak, że prawo to jest niezgodne z konstytucją. W praktyce bowiem tryb procesowy w tym wypadku utrudnia lub nawet uniemożliwia obywatelowi osiągnięcie swojego celu, czyli uzyskanie własności lokalu. Prawo działa więc na niekorzyść osób będących w konflikcie ze spółdzielnią.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu – co się zmieni?

Proponowana przez Senat nowelizacja zakłada, że spółdzielnia będzie miała 24 miesiące od daty wejścia w życie nowego prawa na wykonanie prac adaptacyjnych koniecznych do ustanowienia odrębnej własności lokalu (np. podziału czy połączenia nieruchomości). Jeśli tego nie zrobi, osoba starająca się o wykup mieszkania spółdzielczego będzie mogła złożyć do sądu odpowiedni wniosek, a wówczas sąd orzeknie o ustanowieniu odrębnej własności lokalu. Co więcej, spółdzielnia będzie musiała pokryć koszty postępowania sądowego.

Przeczytaj: Wspólnota czy spółdzielnia mieszkaniowa? Co jest lepsze?

Nowe przepisy mają lepiej chronić prawa osób zainteresowanych wykupem lokalu, umożliwiając im skuteczniejszą walkę z bezczynnością spółdzielni, która nie będzie już blokować całego procesu. Obywatele nie będą też już musieli dochodzić swoich praw w sądzie w niekorzystnym dla nich trybie procesowym. Po zmianach w prawie ten tryb będzie stosowany tylko wtedy, gdy do przekształcenia spółdzielczego prawa do lokalu w prawo odrębnej własności brakuje wyłącznie oświadczenia woli spółdzielni. W innych wypadkach stosowany będzie korzystniejszy dla zwykłego obywatela tryb nieprocesowy.

Jak wyjaśnia Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu, po wejściu nowych przepisów w życie rozszerzy się także krąg osób, które mogą mieć wobec spółdzielni roszczenia o wykup lokalu spółdzielczego. Będą się mogli o to starać nie tylko członkowie spółdzielni, ale także najemcy lokali, m.in. mieszkań zakładowych czy garaży.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy nowelizacja przepisów miałaby wejść w życie. Projekt nowego prawa wciąż czeka na przyjęcie przez Sejm.

Sprawdź: Książeczki mieszkaniowe wciąż ma milion Polaków. Jak rząd chce im pomóc?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną RegioDom
Dodaj ogłoszenie