Balia ogrodowa czy warto?

Artykuł sponsorowany
Balia w ogrodzieBalia ogrodowa czy warto?
Balia w ogrodzieBalia ogrodowa czy warto? ScandiSpa
Gorące termy w własnym ogrodzie - brzmi kusząco prawda? Zanim jednak zdecydujesz się na zakup bali ogrodowej sprawdź czy i jaką balię warto wybrać.

Balie ogrodowe ze Skandynawii

Balia zwana też potocznie ruską banią to drewniana beczka zazwyczaj umiejscowiona w ogrodzie lub na tarasie. Do beczki nalewa się wodę, która następnie jest ogrzewana do temperatury przyjemnej dla ciała. Gorąca kąpiel pod gołym niebem przynosi wyjątkowe odprężenie i poprawę samopoczucia. Działa jak tatrzańskie termy, tyle że jest bardziej kameralna. Moda na balie ogrodowe przybyła do Polski ze Skandynawii. Tam też są najlepsi producenci takich urządzeń. Jeśli zastanawiasz się nad zakupem bali ogrodowej koniecznie zwróć uwagę na:

  • drewno z jakiego jest zbudowana obudowa,
  • piec do ogrzewania wody,
  • dobór akcesoriów.

Słabej jakości drewno = nieszczelność bali

Podstawowy i najważniejszy budulec bali kąpielowej to drewno. To ono stanowi obudowę beczki, która przez cały czas jej użytkowania ma styczność z wodą i czynnikami zewnętrznymi w ogrodzie, jak deszcz, słońce czy mróz. Jeśli drewno z jakiego wykonana została beczka jest wątpliwej jakości, po roku czy dwóch zaczyna się rozwarstwiać i zmieniać swoje wymiary. Balia wymaga ciągłego dokręcania metalowych obręczy. W późniejszych latach staje się nieszczelna i bezużyteczna.

Drewno termiczne = gwarancja zadowolenia Jeśli chcesz na długo cieszyć się ruską banią w ogrodzie zalecamy wybór bali wykonanych z Thermwood. To drewno poddane aż 100 godzinnym procesom termicznym, przez co:

  • Ma wyższą odporność na wilgoć i jest stabilne wymiarowo. Balia nie wymaga dokręcania obręczy i mimo wielu latach eksploatacji pozostaje wodoszczelna.
  • Lepiej trzyma ciepło, co przyczynia się do oszczędności energii potrzebnej do ogrzania i podtrzymania ciepłej wody. Przykładowo temperatura wody w balii przez całą noc spada tylko o około 3-5 °C
  • Nie zawiera żywicy. Wysokie temperatury i para woda w procesach technologicznych skutecznie usuwają żywicę z drewna.
  • Staje się odporne na pleśń i grzyby. Balia nie szarzeje, nie czernieje. Mimo upływu lat drewniana obudowa wygląda elegancko.

Balia z piecem na drewno – wewnętrzny czy zewnętrzny?

Najbardziej znanym i powszechnym sposobem ogrzewania bali w ogrodzie jest tradycyjny piec opalany drewnem. Wybierają go szczególnie zwolennicy naturalnych rozwiązań. Piec do opalania drewnem stanowi serce balii, dlatego ważne, aby był dobrze zaprojektowany.

Warto się strzec przez piecami montowanymi wewnątrz bali, to zabiera miejsce i zmniejsza pojemność beczki. Ponadto jeśli producent dodaje do bali wiosło do mieszania wody to zły znak. Oznacza bowiem że balia ma słabą cyrkulację ciepłej wody, czyli w jednym miejscu woda będzie parzyć, a w innym będzie chłodna, dlatego wymaga sztucznego mieszania. W piecach montowanych wewnątrz bali istnieje także ryzyko zabrudzenia wody popiołem czy drewnem, co na pewno będzie miało zły wpływ na jej kondycję.

Na szczęście takie balie to już przeszłość. Dziś nowocześni producenci stawiają na piece zewnętrzne – lokowanie 15 cm poniżej beczki. Dzięki temu rozwiązaniu balia świetnie cyrkuluje ciepłą wodę poprzez siły grawitacyjnie i w całej beczce utrzymywana jest taka sama temperatura bez potrzeby użycia wiosła.

Piec elektryczny i gazowy – dlaczego warto? Na rynku coraz popularniejsze stają się balie z ogrzewaniem elektrycznym i nowość balie ogrzewane za pomocą butli gazowej. Obywa te sposoby to wygoda, komfort i oszczędność czasu. Wystarczy włączyć piec, który nagrzeje wodę do odpowiedniej temperatury i automatycznie będzie pilnował, żeby woda była cały czas ciepła, a Ty nie musisz się o nic martwić. Jeśli balia wykonana jest z drewna termicznego dobrze trzymającego ciepło piec zużyje minimalne ilości energii.

Balia z hydromasażem czy aeromasażem?

Dla pełni relaksu niektóre balie wyposażone są w hydromasaż. Mimo iż przyjemny bywa też kłopotliwy. Zimą grozi zamarznięcie wody w dyszach. Ponadto gromadzi w nich się osad i brud, dlatego wymagają regularnego czyszczenia. Lepszym wyborem dla całorocznej bali ogrodowej jest aeromasaż. Do masażu wykorzystywane jest sprężone powietrze. W takich dyszach nie przepływa woda, nie osiada osad, nie trzeba ich czyścić i co najważniejsze z powodzeniem można je stosować w minusowych temperaturach.

Balia ogrodowa czy warto?

Podsumowując balia ogrodowa to fantastyczne urządzenie, które przyniesie wiele radości dla całej rodziny i gorący relaks szczególnie przyjemny w chłodniejsze dni. Przez zakupem bani koniecznie porównaj oferty i wybierz doświadczonego producenta. Najlepszą opinią cieszą się skandynawskie balie z termicznego drewna z gwarancją wieloletniego użytkowania. Na szczęście w Polsce takie balie oferuje firma ScandiSpa www.scandispa.com – wyłączny dealer fińskiego producenta. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom