Badania termowizyjne to metoda, która pozwala sprawdzić jakość i szczelność izolacji termicznej budynków. Dzięki nim zyskujemy dokładną wiedzę, o izolacyjności cieplnej obiektu czy też danej ściany. Termowizja pozwala ustalić powody i miejsca strat ciepła w budynku czy mieszkaniu. Najczęściej są to mostki cieplne (zwane termicznymi) lub zła (zbyt cienka lub słabej jakości) termoizolacja ścian zewnętrznych.
Cenna wiedza: Ocieplenie domu - sposoby na ocieplenie ścian zewnętrznych
Zdjęcia termowizyjne wskażą nam punkty newralgiczne
– Na zdjęciach termowizyjnych można zobaczyć między innymi, jak zmienia się rozkład temperatur na powierzchni ściany wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ściana o słabej izolacyjności charakteryzuje się nierównomiernym rozkładem temperatury. Widoczne to jest szczególnie w obszarach naroży ścian, nadproży nad oknami i drzwiami oraz w miejscach styku stropu i ściany. Utrzymywanie się takiej sytuacji w dłuższych okresach czasu, może prowadzić do rozwoju pleśni na wewnętrznej powierzchni ściany. W przypadku nieocieplonego muru wyraźny może być również wpływ spoin na izolacyjność termiczną. Gruba warstwa zaprawy murarskiej łączącej elementy murowe stanowi ciągły mostek termiczny na całej długości muru – mówi Sławomir Kłosowicz, doradca techniczny Multipor.
Pamiętaj, że 30–40% ciepła ucieka z domu przez ściany zewnętrzne. Dlatego tak ważne jest odpowiednia termoizolacja tych przegród.
Kiedy najlepiej wykonać badania termowizyjne
Pomiary kamerą termowizyjną najlepiej wykonywać, gdy różnica temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu wynosi ok. 12°C.
– Najlepszym okresem na wykonanie zdjęć jest sezon grzewczy, kiedy ciepło przepływa przez ściany, a różnice temperatur w środku i na zewnątrz budynku są najwyższe. Pora dnia przeprowadzenia badań jest również istotna – warto je wykonać przed świtem, gdy mur nie został jeszcze ogrzany promieniami słonecznymi – dodaje ekspert.
Komu mogą się przydać badania termowizyjne
S. Kłosowicz uważa, że badania termowizyjne są bardzo pomocne dla tych, którzy czują, że izolacja cieplna ścian w ich pomieszczeniach mieszkalnych jest niewystarczająca i planują w związku z tym ocieplenie domu. W ten sposób precyzyjnie określą, którędy ucieka ciepło. A to pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie technologiczne eliminujące wady techniczne ścian.
Ponadto nad termowizją powinny pomyśleć osoby, których rachunki za ciepło są bardzo wysokie pomimo tego, że efektywność ogrzewania jest zadowalająca. Oznacza to, że poziom strat ciepła jest zbyt wysoki i należy określić jakość istniejącej izolacji ścian czy stropodachu.
Badanie termowizyjne można wykonać również, gdy planujemy zakup lub odbieramy mieszkanie od dewelopera. Dzięki temu sprawdzimy stan budynku. A usterek może być wiele. Na przykład termoizolacja ścian może być nieciągła, okna nieszczelne, a połączenie ścian z fundamentami niepoprawne. Badanie termowizyjne pozwala również na wykrycie nieszczelności, przez które ucieka ciepło w instalacji centralnego ogrzewania.
Warto przeczytać również: Dom energooszczędny: czym powinny charakteryzować się jego ściany
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?