Architektura i wino. Zobacz najciekawsze winnice w Europie (ZDJĘCIA)

Ewa Wieczorska, Muzeum Architektury we Wrocławiu
HILL – LEO HILLINGER WINERY, Austria, 2004 rokArchitektura i wino. Zobacz najciekawsze winnice w Europie (ZDJĘCIA)
HILL – LEO HILLINGER WINERY, Austria, 2004 rokArchitektura i wino. Zobacz najciekawsze winnice w Europie (ZDJĘCIA) Muzeum Architektury we Wrocławiu
W ostatnich latach łączenie współczesnej architektury z nowymi technologiami, to zjawisko stosunkowe charakterystyczne dla produkcji wina. Najciekawsze winnice przedstawiono na fotografiach.

Wystawa "Architektura i wino w Europie Środkowej" przedstawia 38 najbardziej interesujących, współczesnych winnic. Są one godne uwagi ze względu na architekturę ale i tak istotną technologię produkcji wina. Wystawa skupia projekty, które zostały zrealizowane na terenie siedmiu krajów Europy Środkowej - Austrii, Włoch, Czech, Moraw, Słowenii, Słowacji, Niemiec i Węgier.

Zobacz również: Spiżarnia w kuchni – jak ją urządzić ze smakiem

- Po odbyciu kilku podróży do Austrii, poświęconych oglądaniu architektury zacząłem zastanawiać się nad pomysłem wystawy prezentującej współczesną architekturę związaną z produkcją wina. Na wystawie można zobaczyć, jak potężnym impulsem był w Austrii i w innych regionach produkcji wina w Europie Środkowej boom w architekturze winnic - komentuje Dan Merta, kurator wystawy. 

Kliknij żeby przejść do galerii zdjęć

Czytaj też: Poznaj historię koloru, która trwa już sto tysięcy lat

Tak zwany "boom" w architekturze winnic narodził się w w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku, w Kalifornii - w czasie, kiedy Museum od Modern Art w San Francisco rozpisało konkurs na projekt nowego budynku dla winnicy Clos Pegase, w Napa Valley. W Europie pierwsze przykłady nowoczesnego kształtowania winnic pojawiły się pod koniec XX wieku, natomiast w pełni rozwinęły się w pierwszej dekadzie nowego stulecia.

Kliknij żeby przejść do galerii zdjęć

- Wystawa prezentuje najbardziej interesującą i postępową architekturę związaną z winem w wybranych przez nas regionach. Chcemy jednak pokazać nie tyle poszczególne winnice, ile zjawisko wyjątkowej współpracy światłych inwestorów i znakomitych architektów. Ich celem było stworzenie architektury niepowtarzalnej i oczywiście funkcjonalnej w ramach historycznego i krajobrazowego kontekstu. Ale jeszcze jednym istotnym wymiarem projektu jest to, że wysokiej klasy architektura winnicy może przyczynić się do dalszych interesujących przedsięwzięć w najbliższej okolicy - dodaje Merta.

Polecamy: Jak dobierać kolory w aranżacji wnętrz mieszkalnych

**Wstęp na wystawę od czwartku, 6 lutego, od godz. 17.00 do 30 marca, w Muzeum Architektury we Wrocławiu, przy ul. Bernardyńska 5.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom