Aranżacja biura w domu. Jakie rozwiązania są pomocne

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Biuro w domuW utrzymaniu ładu pomogą przegródki do przechowywania dokumentóq.
Biuro w domuW utrzymaniu ładu pomogą przegródki do przechowywania dokumentóq. mconnors
Biuro w domu to oszczędność wydatków związanych z prowadzeniem działalności w wynajętym pomieszczeniu. Jak je urządzić, żeby dom pozostał domem?

Lokalizacja pomieszczenia biurowego to podstawa. Idealny byłby specjalny pokój, tzw. gabinet. Co jednak, gdy takiego nie mamy. Wtedy wykluczony jest pokój dziecka, pokój z tarasem albo sypialnia czy kuchnia. Najlepszym miejscem będzie pokój dzienny. Koniecznie musi być to pokój zamykany. Telefony od klientów dzwoniące przez kilka godzin dziennie nie będą przeszkadzały domownikom. A współlokatorzy nie będą cię rozpraszali.

Gdzie ustawić biurko

Ustaw biurko, czyli centrum dowodzenia, tak, aby nie natykać się na jego widok, wchodząc do pokoju. To może peszyć niektórych gości lub interesantów. No przecież przyszli albo do domu, albo do firmy. Jeśli jest możliwość, zorganizuj domowe biuro w pomieszczeniu, z którego okna nie wychodzą na głośną ulicę. Zrezygnuj też z prowadzenia swojego zakładu w pokoju przechodnim. 

Pomyśl o miejscu dla swoich dzieci: Pokój dla rodzeństwa - żeby wszystko się zmieściło 

Jeżeli nie możesz przeznaczyć całego pomieszczenia na biuro, rozwiązaniem może być parawan lub zasłonka, która stanowi przegrodę między tym, co domowe, a firmowe. Inna opcja: przegrodzenie strefy mieszkaniowej od tej biurowej, meblościanką. Niektórzy ustawiają biurko za drzwiami wewnętrznymi. W sprzedaży pojawiły się też specjalne regały pełniące role ścianek działowych.

Stonowane kolory na ścianach

Kolory ścian nie powinny być jaskrawe. Wybierz tradycyjną biel albo pastele: odcienie jasnej zieleni, beżu, różu, żółtego. Tonacja firan i zasłon (jeśli w ogóle mają się pojawić) powinna być utrzymana w tych samych barwach. Zamiast dekoracji okiennych, możesz zdecydować się na rolety wewnętrzne w stonowanych barwach. Żyrandol nie pasuje. Do biura w domu wybierz lampę.

W domowym biurze nie powinno być telewizora (chyba, że specyfika branży tego wymaga), zwierząt (rybek w akwarium, chomików w klatce), zabawek dzieci, o ile to możliwe – łóżka. Zrezygnuj z obrusów, serwet. Będzie bardziej oficjalnie.

Ukryj w szafie, co się da

Wiele rzeczy biurowych (drukarka, faks, dokumenty, niszczarka do dokumentów) można ukryć w szufladach, szafach i szafkach w biurku lub tych przy nim ustawionych. Niech więc biurko ma ich sporo. Przydatne są również małe komody lub plastikowe przykrywane pojemniki z segregatorami. Można je chować pod biurkiem.

Szefie, to ci się sposoba: Mieszkanie w męskim stylu 

Rzeczy i sprzęty, których nie da się schować, trzymaj w segregatorach albo pojemnikach na kółkach, kartonach na dokumenty i inne biurowe akcesoria. Przyda się tablica korkowa, nie tylko bałaganiarzom. Można ją powiesić choćby w miejscu obrazu. To sposób na uniknięcie sterty karteczek walających się po biurku.

A może biurko zamykane w biurze?

Pomysłem są biurka zamykane. Stanowisko komputerowe ma drzwiczki, które po pracy wystarczy zamknąć i nie widać, że wewnątrz jest biurko. W sklepach meblowych są też specjalne schowki (przypominają skrzynki) na laptopa.

Białe czy brązowe krzesło tapicerowane albo tradycyjny fotel ładnie wygląda, ale do biura nie pasuje. Nawet tego urządzonego w domu. Przyda ci się więc krzesło obrotowe, niekoniecznie z oparciami. Ważne natomiast jest, aby miało regulowaną wysokość i ergonomiczne, dopasowujące się do kształtu pleców, oparcie.

Nie kładź w biurze dywanu

W pomieszczeniu przeznaczonym na biuro zrezygnuj z tradycyjnych dywanów i chodników. Skoro mogą pojawić się w nim interesanci, nie będą przecież zdejmować butów. Lepiej nie kupuj wykładziny dywanowej, bo możesz mieć problem z utrzymaniem jej w czystości. Najlepsze są panele albo płytki. Dobrze, jeśli zorganizujesz wieszak na kurtki i płaszcze klientów. Przyda się stojak na parasolki i krzesło na korytarzu, które spełnia rolę swoistej "poczekalni".

A po pracy...: Sypialnia: aranżacja przytulnego i zmysłowego wnętrza 

Niech na biurku znajdzie się jednak akcent „domowy", jak w prawdziwym biurze. Choćby zdjęcie rodziny, obrazek wykonany przez dziecko albo pocztówka z wakacji. Im jednak więcej drobiazgów, tym trudniej będzie ci się skupić na obowiązkach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom