Apartamenty apartamentami bywają tylko z nazwy

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Apartament to nie tylko określonej wielkości powierzchniaApartament z prawdziwego zdarzenia powinien oferować dużą sypialnię z pojemną garderobą i prywatną łazienką.
Apartament to nie tylko określonej wielkości powierzchniaApartament z prawdziwego zdarzenia powinien oferować dużą sypialnię z pojemną garderobą i prywatną łazienką. jarmoluk (Pixabay.com)
Spoglądając na oferty deweloperów można odnieść wrażenie, że obecnie na rynku sprzedają się głównie apartamenty. Niekiedy tym mianem określane są nawet dwupokojowe mieszkania, a bywa że i kawalerki.

Apartament kojarzy się potencjalnym klientom z czymś ekskluzywnym, elitarnym i luksusowym. Za taki produkt można zapłacić więcej. I to jak się wydaje jest główny powód, dla którego deweloperzy w ten sposób określają swoje inwestycje. Zwykłe mieszkanie przy apartamencie nie jest już tak atrakcyjne. W ten sposób okazuje się, że wiele mieszkań na zamkniętych osiedlach, niekiedy z małym metrażem pretenduje do miana apartamentu – apartamentu z którym tak naprawdę nie ma wiele wspólnego.

Warto przeczytać: Minimalny metraż mieszkania to od stycznia 2018 roku 25 mkw.

Apartament bez definicji

Pewne marketingowe zabiegi ułatwia stan prawny w naszym kraju, bowiem nigdzie nie jest określone dokładnie, jakie warunki musi spełniać apartament, by mógł nosić takie miano. Otwiera to pole do dowolnych interpretacji. Są na szczęście zwyczajowe, branżowe zasady, których trzymanie się pomoże w określeniu czy oferta sprzedaży dotyczy faktycznie apartamentu, czy jest to jedynie inaczej nazwane dwupokojowe mieszkanie o podwyższonym standardzie.

Czym zatem charakteryzuje się apartament?

Powierzchnia – kawalerka nigdy nie będzie apartamentem, minimalna jego powierzchnia to przynajmniej 100 metrów kwadratowych, choć w niektórych wypadkach – przy zachowaniu innych cech – może być nieco mniejszy. Ważne, by na danej powierzchni znajdowały się przynajmniej trzy pokoje z salonem i kuchnią, co pozwala wyraźnie oddzielić w apartamencie strefę dzienną i nocną.

Zobacz wideo: Jak mieszka się w najmniejszych kawalerkach w Polsce 

Wysokość – apartamenty nie mają tradycyjnej wysokości znanej z bloków spółdzielczych. Między sufitem a podłogą musi być przynajmniej 2 metry 80 centymetrów przestrzeni, ale najlepiej jest gdy apartament ma przynajmniej 3 metry wysokości.

Proporcje – wąskie korytarze i małe pokoiki, ciasne łazienki? Takie rzeczy wykluczają nieruchomość z grona apartamentów. Ten powinien być budowany na planie zbliżonym do prostokąta i mieć zachowane odpowiednie proporcje. Co to oznacza? Że na przykład sypialnia nie może być klitką w której zmieści się jedynie łóżko (wskazana powierzchnia to minimum 20 metrów kwadratowych), a salon powinien mieć przynajmniej 30 metrów kwadratowych.

Przeczytaj: **

Rośnie popyt na mikromieszkania

**

Dostęp do światła dziennego – apartamenty muszą mieć dostęp do naturalnego oświetlenia w szerokim zakresie. Stąd nie zdarzają się apartamenty w oficynach. Także dlatego, że widok z okna takiego apartamentu powinien być odpowiednio estetyczny, najlepiej na wodę lub tereny zielone (te mogą być naturalne albo zaaranżowane przez dewelopera).

Lokalizacja apartamentu – co do zasady apartament musi mieć „dobry adres". W każdym mieście są dzielnice i osiedla, a także tereny uznawane za szczególnie atrakcyjne i takie, które są na samym końcu listy miejsc, w których chciałoby się mieszkać. Apartamenty powstają zwykle w centrach miast lub w ich ścisłej okolicy, bo to one są uznawane za najbardziej elitarne. Nie oznacza to jednak, że inwestycje na obrzeżach nie mogą mieć standardu apartamentu. Wielu młodych ludzi „ucieka" od śródmiejskiego zgiełku do miejsc, w których mają ciszę i spokój, a w pobliżu tereny zielone i rekreacyjne. W takim wypadku nieruchomość poza centrum musi być z nim odpowiednio skomunikowana. Oddalone od centrów inwestycje, zlokalizowane przy gruntówkach, bez dobrych rozwiązań komunikacyjnych czy w hałaśliwym sąsiedztwie nie mogą aspirować do miana apartamentu.

Bezpieczeństwo – to zapewnić musi nie tylko ogrodzony teren, ale również monitoring i całodobowa ochrona pilnująca porządku. Mile widziana jest recepcja w budynku. Kupujący apartamenty w centrach miast zwracają również uwagę na to, czy nieruchomość zabezpieczona jest przed hałasem dobiegającym z ulicy.

Podziemne garaże – te powinny zapewniać odpowiednią ilość miejsca na samochód, a najlepiej na dwa. Domownicy muszą mieć możliwość dostania się do garaży windą (zjazd do poziomu minus 1).

Standard wykonania i wykończenia – przy budowie apartamentów nie wykorzystuje się najtańszych technologii i nie wybiera się najtańszych elementów. Zamiast imitacji drewna używane jest drewno, zamiast imitacji kamienia – prawdziwy kamień itd. Dbałość o detale, odpowiednia architektura to również elementy konieczne, by inwestycję nazwać apartamentem.

Lokalne centrum sportu i rekreacji – zespół apartamentowców powinien posiadać również prywatny dostęp do obiektów sportowych czy rekreacyjnych. Mile widziany jest basen dostępny dla mieszkańców, sauna, boiska czy kort tenisowy, parę lat temu hitem była siłownia.

Zobacz ogłoszenia: Mieszkania na sprzedaż

W apartamentach pożądane są również windy (nawet jeśli budynek nie jest wysokościowcem), duże balkony a najlepiej tarasy, które są oczywiste w apartamentach typu penthouse. Modne są również tzw. zielone dachy. W apartamentach premium musi znajdować się pomieszczenie określane mianem master suit, (czyli sypialnia z osobną łazienką i sporą garderobą). Kupujący oczekują również, że apartamenty wyposażone będą w centralną klimatyzację. Dopiero po spełnieniu większości kryteriów kupujący ma pewność, że nabywa apartament, a nie dobrze opakowane reklamą mieszkanie o podwyższonym standardzie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom