Alarm odstraszy złodzieja! Jak zabezpieczyć swój dom? Nowości na rynku

Agata Kaźmierczak
Lech Jędrzejczak- Jeśli zdecydujemy się na założenie jakiegokolwiek systemu zabezpieczającego pamiętajmy, że system ten wymaga konserwacji. Trzeba jednak pomyśleć o tym wcześniej np. tydzień przed dłuższym wyjazdem, wtedy unikniemy przykrych niespodzianek - mówi L. Jędrzejczak.
Lech Jędrzejczak- Jeśli zdecydujemy się na założenie jakiegokolwiek systemu zabezpieczającego pamiętajmy, że system ten wymaga konserwacji. Trzeba jednak pomyśleć o tym wcześniej np. tydzień przed dłuższym wyjazdem, wtedy unikniemy przykrych niespodzianek - mówi L. Jędrzejczak. Agata Kaźmierczak
Metod zabezpieczania majątku jest wiele. Przed włamaniami ochronić nas mogą nie tylko standardowe alarmy, ale także urządzenia kontroli dostępu i monitoring wizyjny. Dzięki nim w swoim domu poczujemy się bezpieczniej.

Zazwyczaj w mieszkaniu czujemy się dobrze, jeśli wiemy, że nic nam w nim nie grozi. Wtedy mieszka się nie tylko lepiej, ale przede wszystkim komfortowo. Niestety, o kradzieżach słyszy się coraz częściej. Złodzieje „polują" już nie tylko na niestrzeżone domki jednorodzinne na uboczu miast czy wsi, ale nie oszczędzają też mieszkań w blokach. Same sposoby włamań, stały się niestety, skuteczniejsze. Dlatego właśnie w reakcji na ten problem powinniśmy lepiej i mądrzej zabezpieczać domy, mieszkania czy majątek przed kradzieżami.

– Już sama świadomość tego, że ludzie mają zamontowane w domach alarmy lub, że jakiś obiekt jest monitorowany, działa odstraszająco na złodziei, ale tym samym powoduje większy spokój u właściciela np. posesji – tłumaczy Lech Jędrzejczak, właściciel firmy montującej instalacje i zabezpieczenia techniczne.

Metody zabezpieczeń

Na przestrzeni czasu rodzaje i sposoby zabezpieczeń zmieniały się. Dziś można podzielić je na 3 grupy:

  • alarmy,
  • urządzenia kontroli dostępu,
  • monitoring wizyjny.

Kiedyś głównym źródłem zabezpieczeń był tylko standardowy alarm lub czujka np. ruchu. Ale reakcja na nie uzależniona była od osób postronnych, które jeśli zareagowały w porę, ustrzegły mieszkanie np. przed kradzieżą. Dziś coraz większe znaczenie ma wykorzystanie kamery i obrazu. To on dostarcza najwięcej informacji. Łatwo możemy dostrzec, co dzieje się wokół obiektu, który pozostaje pod obserwacją. Dzięki najnowszym technologiom obraz z takiego monitoringu możemy przetwarzać i wykorzystywać na własne potrzeby.

Czytaj też: Nie daj się okraść w wakacje. Stosuj zabezpieczenia przed kradzieżą 

Zabezpieczenie domku jednorodzinnego

Jednak mówiąc o ochronie i zabezpieczeniach, konieczny jest jeszcze jeden podział. Oddzielić trzeba zabezpieczenia domków jednorodzinnych i mieszkań, firm, szkół, miast, czy innych obiektów.

– W prywatnych domach czy mieszkaniach warto mieć choćby najprostszy alarm z połączeniem telefonicznym oraz czujkami gazu, dymu czy otwierania drzwi, to koszt ok. 1000 zł –  wyjaśnia L. Jędrzejczak. Gdy dzieje się coś niedobrego, do właściciela natychmiast przychodzi wiadomość SMS. To nowoczesne rozszerzenie funkcji zwykłych alarmów. Dodatkowych opcji jest całe mnóstwo. Bardziej zamożni pomyśleć powinni o monitoringu wizyjnym oraz o dodatkowych czujkach, np. od zalania podłogi szczególnie w piwnicach i kotłowniach czy czujce otwierania i zamykania żaluzji, która jest swoistego rodzaju nowością na rynku zabezpieczeń.

Monitoring wizyjny śledzi ruch

Technologia monitoringu zrobiła tak wielki krok na przód, że dziś kamera wyczuwając ruch, potrafi go swobodnie śledzić, a obraz da się bez problemu powiększyć wedle potrzeb. To kolejna nowość na rynku zabezpieczeń.

– Najprościej jest zainstalować czujkę wyczuwającą otwieranie drzwi – mówi L. Jędrzejczak. Dodatkowo instaluje się zazwyczaj czujkę ruchu tzw. PIR. System dwóch takich czujek jest już niełatwy do sforsowania przez włamywacza. Takie rozwiązanie w swej budowie jest najprostsze a w użyciu najłatwiejsze, polecane szczególnie dla osób, których nie stać na alarmy z tzw. wyższej półki. Często założyć można je samemu lub zlecić to firmie zajmującej się montowaniem zabezpieczeń. Czujki, które robią tylko hałas i nie mają innej, dodatkowej funkcji można kupić już za ok. 200–300 zł. Natomiast bardziej rozbudowany system, to większy koszt, w zależności od potrzeb klienta.

Warto przeczytać: Jak zrobić prosty monitoring domu lub mieszkania. Poradnik 

Alarmy dla firm i szkół

W firmach czy biurowcach ważne jest zabezpieczenie na kartę i kod oraz monitoring wizyjny, pozwalający pilnować tego, co dzieje się w całej firmie. Dzięki czytnikowi kart otwieranie drzwi jest nie tylko bezpieczne, ale szybkie i wygodne, bo nie trzeba nosić ze sobą kluczy. Inaczej jest w szkołach i miastach, gdzie jedynym sprawdzonym systemem jest monitoring. Wtedy łatwo odtworzyć potrzebny materiał. Dlatego współcześnie ochrona przed wandalami stała się łatwiejsza. Zmniejszyła się także liczba fałszywych alarmów, bo wszystkie urządzenia i całe systemy są technologicznie lepiej skonstruowane. Ważne, by zabezpieczenie spełniało zawsze swoją funkcję.

Przeczytaj także: Kamery wideo: dom pod specjalnym nadzorem 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom