Mała szklarnia ogrodowa nie zajmie wiele miejsca, a dobrze urządzona pozwoli na obfite zbiory. Jest kilka możliwości uprawy warzyw pod osłonami, a same szklarnie mają sporo zalet. Zanim zaczniesz budowę szklarni u siebie, sprawdź, co warto uwzględnić.
Mała szklarnia ogrodowa – dlaczego warto ją mieć?
Rosnące ceny warzyw na straganach są dodatkową zachętą, by podjąć się uprawy własnych warzyw. Jeśli chcemy mieć je wcześniej, niż pozwala na to pogoda na zewnątrz, możemy postawić na działce małą szklarnię ogrodową. Pozwoli zbierać plony od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zapewnia ciepło i chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz nawalny, grad, nawet wiosenny śnieg czy silny wiatr i przymrozki.
Podstawowe zalety szklarni to:
- wcześniejsze rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego niż bezpośrednio w gruncie,
- zapewnienie optymalnych warunków uprawy, rozwoju roślin,
- ochrona przed anomaliami pogodowymi,
- osłona przed zanieczyszczeniami powietrza,
- zwiększenie produktywności upraw.
Wybór miejsca pod małą szklarnię domową
To bardzo ważny etap – planowanie miejsca. Nie może być ono zacienione, znajdować się np. za północną ścianą budynku czy pod drzewami. Aby w szklarni było ciepło, oczywiście musi tu docierać słońce. Dodatkowo na działkach ROD trzeba uwzględnić regulamin i odległość od granicy działki.
Niezbędne narzędzia przy budowanie szklarni
Szklarnia powinna być ustawiona dłuższą osią w kierunku wschód-zachód, dzięki czemu rośliny będą miały lepszy dostęp do słońca wiosną i jesienią, radzi w jednej ze swoich broszur Polski Związek Działkowców. Przy ich ustawianiu unikamy zagłębień terenu, ponieważ temperatura będzie tam niższa.
Wielkość szklarni na działkach ROD
Jak wspomnieliśmy, w przypadku działek ROD regulamin mówi o konkretnych odległościach, przestrzeni i wysokości osłon. Szklarnie mogą znajdować się w odległości nie mniejszej niż 1 m od granic sąsiednich działek, granic ogrodu oraz dróg komunikacyjnych. Z kolei powierzchnia osłony nie może przekraczać 25 m kw., zaś maksymalna wysokość to 3 m. I jeszcze jedno zastrzeżenie dotyczące szklarni na działkach ROD – nie mogą mieć urządzeń grzewczych stałych czy zanieczyszczających środowisko, podaje PZD.
Miej zawsze wykoszoną trawę
Wybierz rodzaj osłony na działkę, jest kilka możliwości
Szklarnia, jak nazwa wskazuje, budowana była ze szklanych elementów, jednak dziś częściej wykorzystywane są ścianki (płyty) z poliwęglanu komorowego. Są droższe od szkła i trudniejsze do utrzymania w czystości. To jednocześnie materiał zdecydowanie lżejszy i odporniejszy na poważniejsze uszkodzenia. Do tego lepiej zatrzymuje ciepło i przepuszcza promienie słońca. Inną możliwością jest osłona z grubej folii.
Zadbaj o swoje rośliny
Najpopularniejsze są szklarnie prostokątne, jednak spotkamy również kwadratowe o dachu jedno lub dwuspadowym, sporadycznie występują szklarnie sześciokątne. Gotowe konstrukcje sklepy oferują w różnych wielkościach, według potrzeb. Jeśli budujemy szklarnię ogrodową od podstaw samodzielnie – możemy dowolnie wybrać kształt (byleby zapewniał bezpieczeństwo).
Z jakich materiałów budować szklarnię w ogródku lub na działce
Konstrukcję szklarni stawia się na betonowych bloczkach albo płytach chodnikowych lub przygotowanym wcześniej fundamencie czy po prostu na gruncie. Konstrukcja zazwyczaj jest aluminiowa albo z ocynkowanej stali. Profile aluminiowe nie wymagają szczególnej konserwacji, te ze stali potrzebują malowania farbą antykorozyjną. Najbardziej pracochłonne są konstrukcje drewniane. Zaletą tych ostatnich jest najlepsze utrzymywanie ciepła.
W samym projekcie szklarni warto uwzględnić przedsionek. Małą przestrzeń, która będzie zatrzymywała zimne powietrze podczas wchodzenia wczesną wiosną. Zwłaszcza w upalne dni sprawdzi się uchylne okno.
Dobierz wyposażenie szklarni, by dobrze wykorzystać przestrzeń, zbuduj rabaty
Sama szklarnia na działce nie musi być duża, by sporo pomieścić. Ogrodnicy montują w nich półki na rośliny, stoły robocze albo rabaty kaskadowe. Na zamontowanej listwie wzdłuż kalenicy można też zawiesić haki na doniczki, zwłaszcza gdy przygotowujemy rozsady. Inne wykorzystanie haków, to przymocowanie sznurków, po których prowadzone będą ogórki, pomidory albo fasolka.
Chroń rośliny przed szkodnikami
Jakie warzywa i inne rośliny uprawiać w szklarni?
Kiedy osłona zapewnia wyższą temperaturę, wcześniej zbierzemy rzodkiewki, sałatę, szpinak czy warzywa kapustne. Szklarnie sprzyjają zwłaszcza uprawie gatunków ciepłolubnych, z pomidorami na czele. Co jeszcze? Np.
- ogórek,
- papryka,
- bakłażan,
- cukinia.
Po głównym zbiorze szklarnie możemy wykorzystać jeszcze jesienią na poplon. Sprawdzi się szpinak, cykoria liściowa, rukola, cebula szczypiorowa i sałata.
Piękna zieleń w Twoim ogrodzie
Gleba do uprawy roślin pod osłoną
Mała szklarnia do ogródka potrzebuje, tak jak warzywa w gruncie, dobrej gleby, by rośliny mogły czerpać z niej potrzebne składniki. Ziemię ogrodową mieszamy z kompostem, torfem, rozłożonym obornikiem, ziemią gliniastą. Działkowcy stosują również przekompostowaną korę, trociny czy pociętą słomę. Pomogą rozluźnić zwięzłą glebę.
Pamiętaj o nawożeniu gleby
Rośliny pod osłonami można z powodzeniem uprawiać bezpośrednio w ziemi. Gdy jednak szklarnia stoi na fundamencie, trzeba zadbać o głębokie donice, podwyższone grządki czy stół roboczy w przypadku mniejszych sadzonek. Jeśli uprawy prowadzimy w pojemnikach i specjalnym podłożu, nie ma potrzeby stosowania nawozów organicznych.
10 wskazówek pomocnych przy budowie domowej szklarni
Podsumowując, zbieramy najważniejsze wskazówki:
- Zastanów się, jak dużej szklarni potrzebujesz, ilu osobom mają służyć zbierane z niej plony.
- Wybierz miejsce na szklarnię, które nie jest zacienione i nie znajduje się w zaniżeniu terenu.
- W przypadku działki ROD miejsce dla szklarni wyznacz w odległości od granic zgodnie z regulaminem.
- Ustaw szklarnię dłuższą osią w kierunku wschód-zachód, by rośliny miały lepszy dostęp do światła.
- Wybierz materiały konstrukcji: aluminium jest trwałe, jednak drewno lepiej trzyma ciepło.
- Konstrukcję szklarni postaw na betonowych bloczkach, płytach chodnikowych lub przygotowanym wcześniej fundamencie czy po prostu na gruncie.
- Wybierz wyposażenie szklarni, które dobrze wykorzysta przestrzeń i odpowie na wymagania roślin.
- Konserwuj szklarnię, czyść ją i dbaj o glebę.
- Pamiętaj o podlewaniu roślin, ponieważ pod osłonę nie dotrze deszcz. Możesz zainstalować system nawadniania
- W szklarni uwzględnij okno, które w gorące dni pozwoli schłodzić szklarnię oraz przedsionek chroniący rośliny wczesną wiosną przed zimnym powietrzem.
Piękny ogród przez cały rok!
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?