10 przykazań dobrego snu - jak spać, żeby się wyspać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Zdrowy senWygodne łóżko z wygodnym materacem zapewni zdrowy, głęboki sen.
Zdrowy senWygodne łóżko z wygodnym materacem zapewni zdrowy, głęboki sen. Janpol
Materace termoelastyczne, kieszeniowe, lateksowe, piankowe. Różne, ale mają to samo zadanie: żeby człowiek się na nim wyspał. Istnieje 10 zasad dobrego spania. Poznaj je.

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. To przysłowie sprawdza się przede wszystkim w sypialni. Aby jednak się wyspać, należy się do tego przygotować. Radzimy, jak to zrobić.

1. Kładź się wcześnie spać

Najlepiej - pomiędzy godz. 21 a 22. Tak mówi teoria. W praktyce bywa to trudne do zrobienia. Postarajmy się chociaż wybrać stałą porę na sen i pobudkę, nawet w weekendy. Sen w całości powinien trwać 6-8 godzin. Kiedy usłyszymy budzik, postarajmy się wstać od razu. 5- czy 10-minutowa drzemka zaraz po przebudzeniu nie jest motywacją do wstawania.

2. Wywietrz pokój przed snem

Idealna temperatura w sypialni wynosi 18-19 stopni. Warto wywietrzyć pomieszczenie na wieczór. Dodatkowo porcja tlenu wspomoże łagodny sen.

3. Zła dieta a bezsenność

Kolację powinno się jeść 2-3 godziny przed snem. Wieczorem unikajmy zbyt dużej ilości cukrów i węglowodanów. Organizm przerabia nocą spożyte w nadmiarze węglowodany na tłuszcze, a cukier powoduje fermentację w jelitach i wzdęcia. Przed snem nie musisz jeść ciągle samych kanapek. Zjedz lekką zupę, chude mięso czy duszone jarzyny.

4. Pozycja idealna do snu

Pozycja snu ma ogromny wpływ na chrapanie, pojawianie się zgagi czy problemy z trawieniem. Najlepsze, ale nie najwygodniejsze, jest spanie na plecach. Pozycja na lewym boku niesie ze sobą plusy. Ułatwia m.in. drenaż limfatyczny, serce pompuje lepiej krew. Nawet trawienie przychodzi nam dużo łatwiej.

5. Pozbądź się poduszki

Ciężko rozstać się z poduszką spod zmęczonej głowy, ale lepiej się do tego przyzwyczaić. Komu jednak trudno to zrobić, może wybrać płaskie poduszki pod kark. Pozwalają uzyskać prostą pozycję kręgosłupa podczas leżenia. Za dużo poduszek utrudnia oddychanie, co może doprowadzić do niedotlenienia.

Warto wiedzieć też: Materac do łóżka 

6. Sprawdź, jak oddychasz

Jest to technika oddechowa, która dotleni lewą półkulę mózgu. Gdy położymy się do łóżka, ułóżmy się na prawym boku i zatkajmy palcem prawą dziurkę nosa. Wykonując wdechy i wydechy przez lewą dziurkę, nasza lewa półkula zostanie przefiltrowana. To nas uspokoi i pozwoli szybko zasnąć.

7. Dobry, jak materac

Dopasowanie materaca jest istotne dla naszego kręgosłupa i dla snu. Osoby tęższe powinny wybrać grubszy materac. Te cierpiące z powodu wad kręgosłupa, powinny zaopatrzyć się w materac dopasowujący się do ich sylwetki, np. kieszeniowy, lateksowy, termoelastyczny.

8. Nie myśl o pracy przed zaśnięciem

Sypialnia ma stanowić oazę spokoju. Nadmiar elektroniki w tym pomieszczeniu powoduje niekorzystną jonizację powietrza. Dlatego wynieś z pokoju niepotrzebny sprzęt RTV kojarzący ci się z pracą, stosy papierów i niepoukładanych rzeczy, którymi trzeba będzie się w końcu zająć.

9. Kolor i światło w sypialni

Światło utrudnia zasypianie. Z tego względu warto kupić małe lampki nocne, które wprowadzą nas w senny nastrój. W sypialni sprawdzą się jasne kolory ścian: ciepłe beże, jasny pomarańcz czy standardowa biel. Ciemniejsze barwy mogą wzbudzać w nas poczucie agresji i lęku.

10. Zmęczenie mile widziane

Przynajmniej godzinę przed snem powinno się wybrać na mały spacer lub jogging - niby nietrudne, ale rzadko komu chce się to robić. Warto się przejść, bo lekki ruch z odprężeniem mięśni pozwoli na łagodniejsze zaśnięcie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom