Wybieramy łóżko dla dziecka (zdjęcia). Poradnik

Edyta Hanszke
Łóżko dla dzieckaŁóżka są najwygodniejsze do spania, ale w małych pokojach zajmują sporo miejsca.
Łóżko dla dzieckaŁóżka są najwygodniejsze do spania, ale w małych pokojach zajmują sporo miejsca. Agata Meble
Najlepsze jest łóżko z wygodnym materacem, ale jeśli nie mamy na nie miejsca, to dobrej jakości sofa z funkcją spania też się sprawdzi, podobnie jak podwyższone łóżka. Ważne jest, żeby łóżko dla dziecka było wygodne i bezpieczne.

– Kupując meble dla dzieci musimy wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Najważniejsze jest to, żeby dany mebel był dla dziecka bezpieczny oraz wygodny – mówi Piotr Leżoń, ekspert Agata Meble . – Podczas zakupów trzeba uważnie przyjrzeć się zastosowanym rozwiązaniom oraz wykorzystanym materiałom. Przykładowo meble dla dzieci powinny mieć łagodne, a nie ostre krawędzie oraz absolutnie nie powinny zawierać żadnych substancji, które mogłyby się okazać szkodliwe dla zdrowia dziecka.

Lepsze łóżko, tapczan czy wersalka?

Jeśli tylko dysponujemy w domu odpowiednią przestrzenią, to łóżko zawsze jest najlepszym wyborem. Zapewnia ono zdecydowanie największy komfort snu, gdyż materac dobieramy specjalnie do potrzeb dziecka. Natomiast w przypadku, gdy miejsca mamy niewiele można zdecydować się na zakup sofy z funkcją spania. Dzięki temu w ciągu dnia można ją złożyć, zyskując dodatkową przestrzeń np. na zabawę. Obecnie producenci przykładają także dużą wagę do tego, aby meble z funkcją spania zapewniały odpowiedni komfort snu.

Zobacz: Łóżka dla strażaka i księżniczki

Ważne jest, żeby meble spełniały Europejskie Normy Bezpieczeństwa. To one określają wymagania w zakresie bezpieczeństwa dla łóżek, a dotyczą m.in. materiałów, konstrukcji, sposobu pakowania. Ważne, aby użyte farby i kleje były nietoksyczne. 

Należy również sprawdzić, czy mebel jest stabilny i solidnie wykonany – najlepiej z litego drewna. Z kolei, kupując materac, należy zwrócić uwagę, z jakiego materiału jest wykonany. W przypadku łóżek dla dzieci idealnym rozwiązaniem są materace ze zdejmowaną tapicerką, nadające się do prania. Pomaga to w utrzymaniu czystości i świeżości zwłaszcza w pokojach mniejszych pociech. 

– Dużą popularnością cieszą się obecnie materace piankowe, gdyż świetnie dopasowują się do kształtu ciała – dobrze dopasowany materac zapewnia prawidłowe ułożenie ciała, a w efekcie odpowiedni komfort snu. Trzeba też pamiętać, że materac nie powinien być ani za twardy ani za miękki. W obu przypadkach wpłynie niekorzystanie na sen dziecka – ciało nie będzie mogło przybrać prawidłowej postawy, przez co mięśnie będą stale pracować zamiast odpowiednio się rozluźnić – podpowiada Piotr Leżoń.

Już wybierając łóżeczko dla noworodka, możemy zaplanować, że posłuży ono na dłużej. Pewne modele można bowiem wykorzystać w późniejszym okresie życia dziecka. Łóżeczka o wymiarze 140 x 70 mają możliwość przerobienia na tapczanik. Taki tapczanik będzie służył dziecku do piątego, a nawet szóstego roku życia. 

Dostępne na rynku są także łóżka rosnące wraz z dzieckiem. Pozwalają one na optymalne wykorzystanie przestrzeni w pokoju i dopasowanie jej do potrzeb dziecka – młodsze potrzebuje więcej miejsca do zabawy na podłodze, którą można uzyskać regulując ramę łóżka do jego długości. – Kluczem tego rozwiązania jest możliwość wydłużenia ramy łóżka – wyjaśnia ekspert. Dzięki temu dosłownie rośnie ono razem z dzieckiem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż nie musimy się martwić tym, że łóżko jest już za małe i musimy kupić nowe, tutaj wystarczy dostosować ramę do wzrostu dziecka. 

Zobacz: Jak ustawić łóżko w domu zgodnie z zasadami feng shui

Piętrowe łóżka dla starszych dzieci pozwalają zaoszczędzić przestrzeń w pokoju. Jednak zanim takie wybierzemy, upewnijmy się, że dziecko śpiące na górze będzie czuło się bezpiecznie i komfortowo. Takie łóżka polecane są co najmniej dla dzieci w wieku 6–7 lat, które np. nie wstają już w nocy.

Piętrowe łóżka sprawdzają się także, jeśli zagospodarowujemy pokój dla rodzeństwa.

Innym rozwiązaniem są łóżka podwyższone (np. do 120 cm). Ich zaletą jest to, że zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Można ją wykorzystać w dwojaki sposób:

  • dla dzieci w wieku 4–7 lat będzie to wspaniałe miejsce do zabawy, dla starszych miejsce na minibliblioteczkę lub garderoba
  • dla rodziców miejsce do schowania za estetycznymi zasłonkami zabawek o dużych gabarytach (wózki i domki dla lalek, pudła z klockami, tory samochodowe).

Dowiedz się: Jaki materac do łóżeczka wybrać
Co ważne – wysokość 120 cm nad podłogą – nie pogarsza warunków spania (im wyżej tym cieplej i gorsze powietrze) – podkreślają eksperci firmy Meble Flexa. Rozwiązaniem, które na pewno ucieszy dzieci, jest zamontowanie do takich łóżek zjeżdżalni – zyskujemy dla w jednym mebel do wypoczynku i do zabawy.
– Aby taki mebel nie sprawiał wrażenia ciężkiego dobrze, powinien nie być zbyt wysoki, a szafki, które są umieszczone pod spodem, były zarówno otwarte jak i zamknięte – podpowiadają eksperci z Meble Flexa. 

Przestrzeń do pomieszczenia dziecięcych zabawek czy ubrań zyskamy także meblując pokój dziecka nieco podniesionym łóżkiem pod którym możemy zamontować szuflady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom