Kiedy zbierać pigwę i pigwowca? Jakie owoce są najlepsze na przetwory z pigwy. Pigwa a pigwowiec: jak je odróżnić?

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Wideo
od 16 lat
Pigwa i pigwowiec są idealne owoce do przygotowania nalewek, syropów i soków. Sprawdzają się także jako dodatek do deserów, sałatek czy pieczonego mięsa. Warto wiedzieć, że owoce pigwy pochłaniają nieprzyjemne zapachy i warto stosować je jako ekologiczne odświeżacze powietrza. Podpowiadamy, kiedy powinno się zbierać pigwę oraz pigwowca i które owoce są najlepsze do zrobienia przetworów na zimę.

Spis treści

Pigwowiec i pigwa – zobacz, jak odróżnić te owoce. Warto już polować na pigwę

Wiele osób myli pigwowiec z pigwą. Pigwowiec to krzew, który kwitnie wczesną wiosną na czerwono oraz różowo. Roślina rodzi niewielkie słodko-kwaśne owoce o miodowej barwie i osiąga wysokość ok. 1,5 m. Natomiast pigwa to wysokie drzewo, którego aromatyczne, duże i słodkie owoce z woskowaną skórką kształtem oraz wielkością przypominają gruszki lub jabłka. Pigwa podczas gotowania z dodatkiem cukru szybko się rozpada i zmienia barwę na czerwoną.

Podpowiadamy, jak odróżnić pigwowca od pigwy i kiedy zrywać owoce na zimowe przetwory.
Podpowiadamy, jak odróżnić pigwowca od pigwy i kiedy zrywać owoce na zimowe przetwory.

Zarówno pigwa, jak i pigwowiec nie nadają się do spożycia bez wcześniejszej obróbki termicznej. W wersji surowej są bardzo twarde, cierpkie i gorzkawe.

Sprawdź, jakie zimowe przetwory warto zrobić z pigwy i pigwowca. Pigwówka, syrop i dżem pigwowy

Pigwa oraz pigwowiec to jesienne owoce, które idealnie nadają się na domowe przetwory na zimę. Zawierają mnóstwo prozdrowotnych składników odżywczych i witamin (m.in. A, B, C). Ich spożywanie wzmacnia odporność, wspomaga wątrobę i układ pokarmowy oraz pomaga walczyć z jesienno-zimowymi infekcjami, warto więc wykorzystać potencjał tych niezwykłych owoców.

Z pigwy i pigwowca można zrobić m.in.:

  • nalewkę,
  • likier,
  • sok,
  • mus,
  • dżem,
  • konfiturę,
  • galaretkę,
  • kompot.

Pigwa oraz pigwowiec idealnie komponują się z jabłkami i gruszkami, można więc zrobić kilka słoików konfitury, mieszając te owoce. Jeśli chcemy wzbogacić smak zimowych przetworów z pigwy na zimę, warto do nich dodać m.in. cynamon, kardamon, goździki, imbir i miód.

Pigwa i pigwowiec: kiedy najlepiej zrywać ich owoce? Zobacz, czy te owoce nadają się do przechowywania

Pigwa i pigwowiec dojrzewają pod koniec września oraz na początku października. Idealne do zerwania są owoce o intensywnie żółtej barwie, niekiedy z małymi czerwonymi przebarwieniami na skórce. Wiele osób czeka nawet na pierwsze przymrozki, bo wtedy zebrane owoce mają delikatniejszy smak. Owoce pigwy trzeba zrywać z drzewa ostrożnie, ponieważ łatwo ulegają uszkodzeniu. Warto do tego celu wykorzystać np. nożyce ogrodowe.

Zerwane owoce pigwy i pigwowca można przechowywać nawet przez kilka tygodni w dobrze wentylowanym, chłodnym i zacienionym miejscu.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom