Jakie narzędzia ogrodowe wybrać i jak zaplanować wiosenne porządki w ogrodzie

Zuza Gunia
Przy wiosennych porządkach ważny jest harmonogram pracPrawidłowe cięcie pozwoli przywrócić zdrowy i atrakcyjny wygląd wielu roślinom. Narzędzia używane do zabiegu muszą być ostre i czyste.
Przy wiosennych porządkach ważny jest harmonogram pracPrawidłowe cięcie pozwoli przywrócić zdrowy i atrakcyjny wygląd wielu roślinom. Narzędzia używane do zabiegu muszą być ostre i czyste. Proline
Wielu z nas nie wie od czego zacząć wiosenne porządki na działce czy w ogrodzie. Profesjonalny sprzęt sprawi, że szybciej uzyskamy oczekiwany efekt.

Wiosenne prace w ogrodzie należy zacząć od porządków. Usunięcie starych liści i nieczystości, które zostały po zimie, pomoże roślinom w prawidłowym wzroście. Zebranie odpadów biologicznych może być dobrym dodatkiem do kompostu.

Zobacz: Kiełkowniki – modny i praktyczny dodatek wiosenny 

Niezbędne do tego będą grabie: zarówno tradycyjne jak i te przeznaczone do liści oraz szczotka. Wygrabienie trawnika pomoże napowietrzyć glebę i pobudzić źdźbła trawy.

Pielęgnacja drzew i krzewów, wymaga usunięcia chorych i uszkodzonych gałęzi, w taki sposób, by słońce równomiernie dochodziło do każdej części krzewu. Niezbędny jest tu odpowiedni dobór sekatora.

Profesjonaliści zawsze dobierają przyrządy pod kątem zadania, które mają do wykonania – dotyczy to również sekatorów. Klasyczne dwuostrzowe mają dwa ostrza tnące (ostrze i przeciwostrze). Działają one na takiej samej zasadzie jak nożyczki. Polecane są do cięcia młodych i cienkich gałęzi. Z kolei sekatory kowadełkowe, jednoostrzowe, mają górne ostrze tnące oraz szerokie kowadełko, na którym opiera się cięty pęd lub gałąź. Sprawdzą się przy nieco większych, zdrewniałych gałęziach. Ich użycie wymaga znacznie mniejszej siły.


Rośliny ogrodowe wymagają cięcia, w większym lub mniejszym stopniu, przez cały rok. Warto wyposażyć się w łatwy w obsłudze sekator ręczny, który będzie w stanie sprostać każdemu zadaniu.Fot. Proline 

W przypadku grubszych gałęzi wymagane może być użycie piły. Można zastosować piłę uniwersalną lub kabłąkową, czyli taką z wymiennymi brzeszczotami. Należy pamiętać o naostrzeniu narzędzi przed ich użyciem: zaoszczędzimy wtedy siły i nie uszkodzimy delikatnych krzewów. Miejsca po odciętych gałęziach warto zabezpieczyć odpowiednim środkiem, który przyspieszy ich gojenie i zapobiegnie rozwinięciu się chorób.

Do przesypywania i spulchniania gleby niezbędne są odpowiednie szpadle. Mogą się one różnić kształtem (szpadle proste i ostre) oraz wykonaniem. Na rynku dostępne są takie zrobione z: aluminium, włókna szklanego, ze stali, z drewna. Mniejsze rozmiary doskonale nadadzą się do grządek i doniczek.

Zobacz: Jakie warzywa już wkrótce wysiejemy w ogródku? 

Wybierając takie narzędzia koniecznie zwróćmy uwagę na ich konstrukcję. Powinna być możliwie sztywna, zaś rękojeść ergonomicznie ukształtowana i wykonana z przyjemnych w dotyku materiałów. Dzięki temu, w trakcie pracy ręce znacznie mniej się zmęczą.

Kolejnym ważnym elementem wyposażenia są opryskiwacze. Mogą one mieć różne pojemności, ale do roślin doniczkowych czy balkonowych wystarczą takie od jednego do pięciu litrów. W miejsca trudno dostępne można dotrzeć używając opryskiwacza plecakowego.

Pamiętajmy również o tym, żeby dobrze zaplanować prace ogrodowe. Harmonogram działania pozwoli nam na zaplanowanie wszystkiego tak, by nie zmęczyć się zbytnio przy tworzeniu swojego zielonego zakątka. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom