Zasady podlewania roślin w ogrodzie

Agata Kaźmierczak
Zasady podlewania roślin w ogrodzie Odpowiednie podlewanie trawnika i całego ogrodu zagwarantuje, że będzie on stanowił dekorację.
Zasady podlewania roślin w ogrodzie Odpowiednie podlewanie trawnika i całego ogrodu zagwarantuje, że będzie on stanowił dekorację. 123RF
Podlewanie roślin bytujących w gruncie jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. To dzięki niemu kwiaty intensywnie kwitną, krzewy dobrze rosną a warzywa są dorodne. Zobacz zasady podlewania.

Zbyt duża lub zbyt mała ilość wody dostarczanej roślinom ogrodowym może stanowić problem. Sukcesem jest to, by rośliny w gruncie podlewać tak, aby zdrowo i obficie rosły. Nie jest to jednak takie proste. Ilość wody dostarczanej roślinom zależna jest przede wszystkim od

  • rodzaju rośliny,
  • panujących warunków atmosferycznych
  • oraz od rodzaju podłoża.

A jej temperatura nie jest ważna, rośliny w gruncie podlewać możemy zimną, ale i nagrzaną przez słońce wodą.

Czytaj też: Systemy nawadniające - łatwe i wygodne nawadnianie ogrodu 

Czas podlewania roślin w gruncie

Podlewaj rośliny od kwietnia/maja aż do października! Intensywniej w miesiącach ciepłych. W październiku/ listopadzie, przed pierwszymi przymrozkami, obficie podlej iglaki.

Podlewaj rośliny wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebują! Młode rośliny częściej i mniej obficie a starsze rzadziej, ale większą ilością wody. Wiele ze starszych roślin można doprowadzić do lekkiego przywiędnięcia, zanim je podlejemy. Wtedy nawadniamy je obficie tak, by woda przesiąkała do głębokości ok. 16 cm.

Dostarczaj roślinom wody rankiem albo wieczorem! Nigdy w pełnym słońcu, gdyż wierzchnia warstwa gleby zamieni się w twardą skorupę. Gdy podlewamy rośliny wieczorem, woda w nocy tak szybko nie odparuje. Niestety wieczorne podlewanie wiąże się z ryzykiem pojawienia się u roślin chorób grzybowych.

Zobacz też:Deszczówka: jej odzysk i zagospodarowanie w ogrodzie (zdjęcia) 

Sposoby i jakość podlewania roślin w ogrodzie

Dobieraj odpowiedni strumień wody, jeśli podlewasz rośliny wężem! Jeśli rośliny są małe - podlewaj je małym strumieniem, w przeciwnym razie możesz je zniszczyć.

Podczas podlewania rabat, spójrz czy ziemia nie jest zeschnięta. Jeśli tak, podlewaj rośliny stopniowo, w przeciwnym razie, woda spłynie na ścieżkę.

Młode rośliny podlewamy częściej i mniej obficie (nie można dopuścić do zwiędnięcia młodej rośliny, może się stać ona nie do uratowania), starsze podlewaj rzadziej a obficiej.

Pamiętaj, że kwiaty w okresie kwitnienia, owocujące drzewa i krzewy a także duże warzywa podlewamy bardzo obficie.

Pamiętaj, że rośliny ozdobne wymagają gleby stale lekko wilgotnej, a zatem należy je podlewać umiarkowanie; rośliny skalne zanim zostaną podlane, ziemia powinna być przesuszona, sypka.

Rośliny o sporych, miękkich liściach potrzebują więcej wody niż te o liściach małych, drobnych.

Pamiętaj, że warzywa, takie jak sałata czy pomidory, nie lubią moczenia liści.

Rośliny głębiej zakorzenione w glebie nie reagują silnie na przejściowe susze.

Zwróć uwagę na podlewanie trawnika

Trawnik podlewamy często, aczkolwiek z umiarem. Najważniejsze jednak jest to, by woda miała temperaturę otoczenia. Jak jest ciepło, ona też powinna być ciepła. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom