Zwrot kosztów wymiany okien - nie każda spółdzielnia pomoże

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wymiana okien z dofinansowaniem to czysty zysk"Szał" na wymianę okien w spółdzielniach mieszkaniowych już minął, ale ciągle nie brakuje chętnych na rozpoczęcie takiej inwestycji i skorzystania ze wsparcia spółdzielni, bo w wielu mieszkaniach są stare, nieszczelne okna.
Wymiana okien z dofinansowaniem to czysty zysk"Szał" na wymianę okien w spółdzielniach mieszkaniowych już minął, ale ciągle nie brakuje chętnych na rozpoczęcie takiej inwestycji i skorzystania ze wsparcia spółdzielni, bo w wielu mieszkaniach są stare, nieszczelne okna. Magdalena Kmita-Kulesza
Zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej (do pewnego pułapu) może być wystarczającą zachętą do tego, by zdecydować się na rozpoczęcie inwestycji. Jak się do tego zabrać?

Wiele spółdzielni mieszkaniowych ma już za sobą falę lokatorskich inwestycji, polegających między innymi na wymianie stolarki okiennej. Duże podmioty mogły korzystać ze specjalnych funduszy na termomodernizację i chętnie z tej możliwości korzystały. Bywały lata, że w największych spółdzielniach wymieniano kilka tysięcy okien rocznie. Teraz również wiele z nich wydziela z funduszu remontowego określoną pulę środków, które przeznacza na dofinansowanie wymiany okien.

Wymiana okien – nie pytaj czy zacząć, ale kiedy zacząć

Wymiana stolarki okiennej wydaje się skomplikowaną sprawą, ale jest to prostsze niż się wydaje. Aby rozpocząć remont, nie potrzeba pozwolenia na budowę ani jej zgłoszenia (chyba, że zamierza się wstawić okna wybijając wcześniej otwory np. w ścianie nośnej). Zgrana ekipa montażowa wymieni okna w trzypokojowym mieszkaniu w ciągu jednego dnia. Taki remont nie jest więc szczególnie uciążliwy dla domowników. Zyski są za to potężne – nie dość, że w domu jest po prostu ciszej, co docenią zwłaszcza lokatorzy bloków znajdujących się od strony ruchliwych ulic, ale jest również cieplej. A to oznacza, że koszty ogrzewania będzie można zredukować i to dość znacznie, co szybko potwierdzą rachunki.

Przeczytaj poradnik: Jak domowymi sposobami uszczelnić okna na zimę 

Wymiana okien – zwłaszcza jeśli w mieszkaniu znajdują się jeszcze stare, drewniane „podwójne" okna w jakie wyposażano wiele mieszkań w wielkiej płycie jest inwestycją, którą warto uczynić remontowym priorytetem. Pieniądze wydane na ten cel nie tylko szybko się zwrócą, ale również poprawi się zdecydowanie komfort życia w wyremontowanym mieszkaniu.

Ile wynosi dofinansowanie do wymiany okien i jak je zdobyć?

Każda spółdzielnia mieszkaniowa ustala indywidualny regulamin korzystania z tych środków, jednak pewne elementy powtarzają się w niemal każdej sytuacji. Po wsparcie może sięgnąć najczęściej wnioskodawca, który jednocześnie spełnia kilka warunków:

  • posiada tytuł prawny do lokalu,
  • płaci regularnie i nie zalega z czynszem,
  • nie korzystał już wcześniej z dofinansowania na wymianę okien,
  • okna nie znajdują się w nowych nieruchomościach (co oznacza że zwykle mają mniej niż pięć lat),
  • zakupu i wymiany okien nie dokonano przed złożeniem wniosku o refundację ich wymiany,
  • wniosek został złożony na formularzu udostępnionym przez spółdzielnię.

To spółdzielnie decydują o wysokości wsparcia, zwykle jest to około 40 procent średniej wartości wyceny okien (zwykle wymogiem jest wysłanie zapytania ofertowego do przynajmniej dwóch, trzech firm). Bywa, że wysokość refundacji jest określana dla każdego typu okna z osobna, przy czym najwyższe wsparcie można uzyskać na wymianę okien balkonowych, a najniższe „lufcików" w łazienkach. Warunkiem uzyskania zwrotu jest zgoda na wejście do mieszkania osoby, która potwierdzi, że w ramach remontu faktycznie dokonano wymiany okien.

Dowiedz się: Na czym polega ciepły montaż okien

Wydzielenie z funduszu remontowego puli na wymianę okien leży w gestii spółdzielni mieszkaniowej. Te mogą się na to zdecydować, ale nie muszą. Te, które nie oferują takiej możliwości, robią to najczęściej z dwóch powodów – albo jest małe zainteresowanie taką propozycją ze strony lokatorów (więc trzeba to zainteresowanie wykazać, by zarząd zmienił zdanie) albo są zdaniem szefostwa spółdzielni pilniejsze potrzeby remontowe. Za każdym razem warto spotkać się z członkami rady nadzorczej spółdzielni, praktyka pokazuje bowiem, że ta dość często potrafi wywrzeć odpowiedni wpływ na zarządy spółdzielni, a te z kolei przywracają nawet wygaszone wcześniej programy wsparcia wymiany stolarki okiennej. 

Dowiedz się: Jak ogrzewać mieszkanie, by płacić mniejsze rachunki za ciepło

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom