Żurawina to niski krzew, osiągający zazwyczaj do 1,5 metra wysokości, ale wydający nawet 3 kilogramy owoców z jednego krzaka. W Polsce najczęściej spotyka się żurawinę błotną i drobnolistną. Żurawina wielkoowocowa jest dosyć rzadko uprawiana w naszych warunkach klimatycznych.
W swoim składzie żurawina ma dużo błonnika, witaminy z grupy B, a także witaminy C i E. Zawiera fosfor, jod, potas, sód i żelazo. Występują w niej również owocowe kwasy organiczne. To one odpowiadają za cierpki smak owoców. Ma też kwas benzoesowy, dzięki któremu owoce dłużej zachowują świeżość. W lodówce można je trzymać nawet 1,5 miesiąca, a w zamrażalniku – do roku.
Dowiedz się:Jak przygotować mrożone warzywa jako zapasy na zimę
Żurawina dobra na chorobę
Żurawina pomaga leczyć reumatyzm. Ponadto zaleca się ją osobom, które zmagają się z anginą i przeziębieniem. Jest pośrednio odpowiedzialna za prawidłowe utrzymanie poziomu cholesterolu w organizmie. Zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca i miażdżycy. Stosuje się ją ponadto w chorobach dróg moczowych, bo ogranicza rozwój bakterii. Pomaga tez na wrzody żołądka. Podobnie, jak w przypadku zapalenia nerek. Owoce żurawiny działają przeciwgrzybiczo oraz przeciwzapalnie, można je stosować w chorobach dziąseł i przyzębia.
Żurawina dla urody
Stanowi naturalny środek oczyszczający organizm z toksyn. Reguluje przemianę materii, więc polecana jest osobom odchudzającym się. Wystarczy codziennie wypić pół szklanki niesłodzonego soku żurawinowego. Ubędzie kilogramów, a przybędzie energii. Herbatka żurawinowa przyda się natomiast paniom przechodzącym menopauzę. W kosmetyce żurawina też ma zastosowanie. Zawierając antyoksydanty, pomaga chronić przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i starzeniem się organizmu. Żurawina występuje również w składzie kremów i maseczek liftingujących, poprawiających stan cery.
Żurawina w kuchni
Jako przyprawa kuchenna żurawina też się sprawdza. Świeże owoce zbiera się przeważnie pod koniec lata i jesienią. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się jej suszone owoce, czyli jagody. Gdy są ususzone, nadal powinny być ciemnoczerwone, jak świeże owoce. Suszone można traktować jako dodatek do mięs, sosów czy sałatek. Dżem, nalewka, syrop czy konfitura z żurawiny równie dobrze smakują.
Polecamy też poradnik: Uprawa borówki amerykańskiej i jej pielęgnacja
Ciekawostki na temat żurawiny
Nazwa żurawina pochodzi od żurawia - jej kwiaty przypominają głowę i dziób tego ptaka.
Nie tylko tradycyjny zbiór żurawiny, czyli zrywanie jagód z krzaka, jest znany. Na plantacjach żurawiny (choćby w USA) metodą zbioru jest połów żurawiny. To tzw. mokry zbiór. Rolnicy zalewają wodą pola, na jakich rosną krzaki. Woda dochodzi przeważnie do ponad 20 centymetrów wysokości. Farmerzy stosują wówczas maszyny rolnicze, które tworzą sztuczne wiry w wodzie. Te wiry powodują, że jagody żurawiny odrywają się z krzaka i za pomocą taśmociągów kierowane są do pojemników na zbiory. U nas takie plantacje żurawiny nie występują.
W niektórych polskich domach na Wigilię gotuje się kisiel żurawinowy, który na świątecznym stole jest uznawany za jedno z głównych dań.
Zobacz również: Krzewy i drzewa ozdobne, które kwitną zimą
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?