Wykorzystanie innowacyjnych materiałów, praktyka bezpiecznego budowania oraz nowe technologie, które nie zanieczyszczają środowiska, powodują, że użytkowanie obiektów jest przyjazne zarówno dla użytkowników, jak i środowiska. O tym, jak wygląda wdrożenie zasad zrównoważonego budownictwa, mówi Jean-Luc Darras, ekspert z firmy RD bud. Od 2 lat jest ona inicjatorem projektu „Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej".
Wyjaśnienie pojęcia zrównoważonego budownictwa
Wbrew ogólnym wyobrażeniom zrównoważone budownictwo to niezwykle szerokie pojęcie, które poza aspektem budowlanym ma wydźwięk również ekonomiczny, kulturalny i społeczny. Celem zrównoważonego budownictwa jest, bowiem zarówno trwałość, jakość, jak i użyteczność rozwiązań materiałowych, konstrukcyjnych i projektowych. Priorytetem jest ograniczenie zużycia energii i zużywania zasobów naturalnych, a także zmniejszenie produkcji odpadów i zanieczyszczeń z transportu materiałów budowlanych. Sprzymierzeńcem upowszechniania idei zrównoważonego budownictwa jest z pewnością Unia Europejska. UE aktywnie promuje narzędzia, technologie, metodologie oraz materiały redukujące m.in. hałas oraz nagromadzenie odpadów w miastach.
Jak wygląda realizacja zrównoważonego budynku
Firma budowlana, która podejmuje się realizacji tzw. „zrównoważonych inwestycji", musi dostosować zarówno sposób organizacji placu budowy, jak i charakter samych prac budowlanych pod wyraźnie określone wymagania.