Żółtnica pomarańczowa – roślina, która czasem pełni rolę... drutu kolczastego

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Maclura pomifera (żółtnica pomarańczowa)Maclura pochodzi z rodziny morwowatych. Jej owoce przypominają niedojrzałe pomarańcze i nawet pachną podobnie, jak one, ale są niejadalne. Ciekawostką jest to, że uszkodzone owoce żółtnicy pomarańczowej wydzielają biały, lepki sok. Zawiera on substancje odstraszające komary i inne insekty.
Maclura pomifera (żółtnica pomarańczowa)Maclura pochodzi z rodziny morwowatych. Jej owoce przypominają niedojrzałe pomarańcze i nawet pachną podobnie, jak one, ale są niejadalne. Ciekawostką jest to, że uszkodzone owoce żółtnicy pomarańczowej wydzielają biały, lepki sok. Zawiera on substancje odstraszające komary i inne insekty. Jarosław Mikietyński
Owoc żółtnicy pomarańczowej jednym kojarzy się z liczi, a drugim z pomarańczą. To jednak owoc niejadalny. Żółtnica pomarańczowa bywa sadzona jako ogrodzenie. Zobacz, jak uprawiać żółtnicę pomarańczową (Maclurę pomifera).

Żółtnica pomarańczowa (Maclura pomifera, zwana też jabłkiem Adama) to niewielkie drzewo, osiągające w naszym klimacie zwykle nie ma więcej niż 4 metry (chociaż zdarza się, że ma wysokość do 15 metrów) albo większy krzew, ewentualnie pnącze.

Zobacz również: Jak uprawiać miesięcznicę, czyli judaszowe srebrniki 

Z Ameryki do Europy

– Roślina pochodzi z rodziny morwowatych, a do nas trafiła ze Stanów Zjednoczonych – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Liście żółtnicy pomarańczowej jesienią przebarwiają się na żółto, a na zimę opadają. Roślina nie jest szczególnie wymagająca. Preferuje natomiast słoneczne stanowiska, osłonięte od wiatru. Gdy rośnie w zimniejszych miejscach, może nieregularnie owocować. Nasza Maclura pomifera właśnie wydała owoce po kilkuletniej przerwie. Zimą roślina może przemarzać (młode okazy warto okrywać na zimę, a starsze nawet po przemarznięciu umieją się regenerować). Jest za to odporna na choroby grzybowe i szkodniki pasożytnicze.

Jak niedojrzała pomarańcza

Żółtnica owocuje pod koniec lata. Jej owoce to pestkowce. – Są podobne do liczi. Innym, ze względu na porowaty wygląd skórki, przypominają niedojrzałą pomarańczę, nawet pachną jak pomarańcza. Tyle że to jest niejadalna pomarańcza, chociaż zdobyła nazwę gorzkiej pomarańczy, sugerującą, że można ją jeść – kontynuuje ogrodnik. Owoce te są natomiast jedzone przez wiewiórki.
Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna roślina znana jako gorzka pomarańcza. Tak nazywa się również jedna z przedstawicielek cytrusów (Citrus × aurantium), której owoce wykorzystuje się przede wszystkim na przetwory, a olejek eteryczny - do produkcji perfum.

Obejrzyj wideoJakie drzewka cytrusowe można uprawiać w Polsce

Maclura jako żywopłot lub drut kolczasty

Do Europy maclura przywędrowała do nas jako drzewko ozdobne. – A jednak od XIX wieku żółtnica pełniła też rolę... żywopłotu, a nawet drutu kolczastego znajdującego się na zakończeniu płotu, to ze względu na swoje kolce i ciernie – tłumaczy Jarosław Mikietyński. – Kolejny plus jest taki, że roślina ta dobrze znosi cięcie. Maclura jest używana również jako roślina osłonowa, która chroni np. młode rośliny przed wiatrem. Poza tym, wysuszone drewno żółtnicy jest dobrym, wartościowym drewnem opałowym.

Naturalny odstraszacz pająków i owadów

Drewno Maclury jest z reguły odporne na szkodniki i można je wykorzystać np. do produkcji koszyków albo budowy łuków, ponieważ jest bardzo wytrzymałe, a przy tym sprężyste. – Żółtnica to również naturalny odstraszacz pająków, much, meszek i innych owadów – wymienia nasz rozmówca.

Dowiedz się:Jak zwalczyć pająki w mieszkaniu

– Związki zawarte w gorzkiej pomarańczy wykazują działanie komarobójcze. Najlepiej położyć cały owoc w domu w przewiewnym miejscu, żeby nie zgnił szybko. Można także zgnieść owoc i włożyć do naczynia, a je postawić w pomieszczeniu. Wtedy nawet przez kilka tygodni pająki i owady nie powinny być nam groźne.

Maść na wypryski

Nasze babcie i prababcie traktowały czasem żółtnicę pomarańczową jako lekarstwo do użytku zewnętrznego. Maści w składzie z tą rośliną pomagają na bóle reumatyczne, wypryski i liszaje. Roślina zawiera ponadto znaczne ilości flawonoidów, które wzmacniają układ odpornościowy. Wzmacniają naczynia krwionośne, przyspieszają krążenie krwi, a także usuwają skutki stłuczeń czy innych urazów.

Przeczytaj poradnikJak uprawiać liczi w doniczce 

Babcie twierdziły też, że trzeba uważać na tę roślinę, ponieważ kwiaty Maclury to symbol fałszu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom