Znane gatunki kwiatów w nietypowych, niespotykanych kolorach

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Pomarańczowy storczykPomarańczowy storczyk również powstał w wyniku modyfikacji.
Pomarańczowy storczykPomarańczowy storczyk również powstał w wyniku modyfikacji. mk
Niebieskie róże, fioletowe krokusy czy herbaciane tulipany to niektóre kwiaty, które powstałe w wyniku modyfikacji. Piszemy, jak przebiega to krzyżowanie.

Prace nad tym, aby wyhodować kruczoczarnego tulipana, trwają dziesiątki lat. Powstał m.in. prawie czarny, jakby okurzony czarny, ciemnoszary i ciemnogranatowy. Głębokiej czerni tulipana nie udało się jednak wymyślić.

Nieziemskie kolory kwiatów

Są jednak inne gatunki kwiatów, których kolory wyprodukowano sztucznie. To np. pomarańczowe storczyki, niebieskie czy herbaciane tulipany, niebieskie róże albo takie z pomarańczowymi płatkami mającymi żółte obwódki. Istnieją również sztucznie powstałe, w wyniku ingerencji człowieka, niebieskie hibiskusy oraz żółte, bordowe i fioletowe krokusy.

Zobacz: Storczyki w aranżacji domu 

– Te kolory powstały w wyniku modyfikacji – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Prace są wykonywane w warunkach laboratoryjnych. Doświadczeni ogrodnicy mogą je też przeprowadzić w ogrodzie lub domu.

Proces krzyżowania roślin

Ogrodnik tłumaczy proces krzyżowania roślin pod kątem powstawania nowego koloru na przykładzie tulipana. – Gdy tulipan jest jeszcze zamknięty, a więc gdy nie rozkwita, usuwa mu się pylniki. Są to pręciki znajdujące się w oku słupka i zapylające kwiat. Robi się tak dlatego, żeby one nie brały udziału w zapyleniu tego kwiatu. Pędzelkiem, z innego kwiatu nanosimy pyłek na wspomniany słupek, żeby go zapylić. Potem należy poczekać, aż pojawią się nasiona. Te widać zazwyczaj po kilku tygodniach. Wówczas wysiewamy te nasiona. Wkrótce zawiążą się dolne cebulki. Z nich powinny wyrosnąć tulipany o nowym, niewystępującym w naturze kolorze.

Zmodyfikowany kolor kwiatów

Nie tylko kwiaty mogą być sztucznie zmieniane. – Niekiedy przebarwiane są liście, choćby krzewuszka – zaznacza Mikietyński. – W przyrodzie występuje jako ta z zielonymi liśćmi, natomiast liście zmieszane genetycznie są czerwone albo przebarwione, żółte.

Przeczytaj też: Tulipanowiec amerykański 

Czas kwitnienia też można zmienić. – Przykładowo tulipanowiec amerykański normalnie kwitnie, gdy ma jakieś 30 lat, ale dzięki badaniom wyhodowano tulipanowce, u których pierwsze kwiaty pojawiają się już po około 5 latach. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom