Storczyki w aranżacji domu: ich uprawa i odmiany (ZDJĘCIA, WIDEO)

Agata Kaźmierczak
Storczyki w mieszkaniuStorczyki to jedne z najpiękniej kwitnących roślin i bardzo modne jako kwiaty doniczkowe.
Storczyki w mieszkaniuStorczyki to jedne z najpiękniej kwitnących roślin i bardzo modne jako kwiaty doniczkowe. Magdalena Kmita-Kulesza
Kochasz widok różnobarwnych kwiatów w domu i szukasz takich, które ozdobią parapet pokoju gościnnego? Postaw na storczyki! Zobacz, jak dbać o orchidee w doniczce.

Storczyki dla początkującego amatora kwiatów doniczkowych, mimo nieocenionego uroku, nie są kwiatami łatwymi w uprawie. Często zdarza się tak, że zanim osiągniemy upragniony sukces w postaci dorodnych orchidei, pierwsze rośliny po prostu zwiędną. Jednak wcale nie musi tak być! Wystarczy stosować się do kilku ważnych, w uprawie storczyków, zasad a efekt w postaci czarujących kolorem kwiatów, na pewno wkrótce się pojawi. 

Czytaj też: Storczyki nie znoszą ogrodowej ziemi 

Na co zwrócić uwagę podczas uprawy storczyków?

W uprawie storczyków należy zwracać dużą uwagę na cały proces pielęgnacji. Wszystkie zabiegi należy kontrolować, by nie popełnić żadnego błędu. Jednak, żeby kwiaty urzekały swoim urokiem i były prawdziwą dekoracją mieszkania, należy szczególną uwagę zwrócić na ich:

  • podlewanie i zraszanie,
  • dostęp do światła,
  • temperaturę, w jakiej je uprawiamy,
  • odpowiednie podłoże.

Podłoże dla storczyków 

Orchidei nie uprawiamy w zwykłej ziemi ogrodowej. Prawidłowe podłoże powinno zawierać korę i torf. Wszystko dlatego, że musi być ono dobrze przepuszczalne, a przede wszystkim luźne, by powietrze docierało do samych korzeni storczyka. 

Zasady podlewania i zraszania orchidei

Storczyki nie tolerują nadmiaru wody w doniczce. Kochają jednak konsekwentne zraszanie i mnóstwo wilgoci w powietrzu.  

Źródło: Agencja TVN/x-news 

Storczyki podlewamy zgodnie z poniższymi zasadami:

  • Przede wszystkim woda powinna być miękka, najlepiej przegotowana; dobra będzie również zwykła woda z kranu, pod warunkiem, że będzie odstana, ważne też by woda miała temperaturę pokojową.
  • Przesusz, a nie przelej podłoża! Storczyki podlewamy dopiero wtedy, gdy podłoże będzie już przesuszone, nie podlewamy, gdy w doniczce będą mokre ślady a korzenie zielonkawe. Sposobem, by najprościej ocenić, czy kwiat wymaga podlania jest obserwacja jego korzeni. W momencie, kiedy roślina wymaga już podlania, jej korzenie przybierają szaro-srebrny kolor, jeśli są zielone, oznacza to, że wody jest jeszcze pod dostatkiem; innym sposobem jest także kontrola wagi doniczki. Kwiat będzie wymagał podlania, gdy doniczka będzie lekka do tego stopnia, że łatwo będzie ją przewrócić.
  • Woda nie powinna zalegać w podstawce. Jeśli tak będzie, niestety, roślina na pewno zgnije,
  • Storczyki podlewamy rano, ze względu na to, że jeśli podlejemy zbyt obficie, do wieczora, zanim pojawi się spadek temperatury powietrza, podłoże wyschnie i kwiat nie będzie narażony na niszczące go choroby grzybowe,
  • Orchidee kochają zraszanie i dużą wilgoć w powietrzu. By stworzyć im zatem dogodne warunki, warto w ich pobliżu postawić zwykły zwilżać powietrza, to na pewno pomoże utrzymać kwiaty w dobrej kondycji. 

Zobacz poradnik: Kupujemy roślinę doniczkową - to proste tylko z pozoru

Światło i jego rola w uprawie storczyków w domu

Orchidee uwielbiają miejsca słoneczne, podobnie jak wiele innych kwiatów doniczkowych. Starajmy się jednak chronić kwiaty przed bezpośrednimi promieniami słonecznymi, które szkodzą roślinie. Promienie słoneczne łatwo poparzą młodą roślinę, a i starszej wyrządzą szkody.

By ocenić, czy ilość dostarczanego roślinie światła jest prawidłowa, możemy obserwować jej liście. Jeśli są ciemnozielone, może to być oznaką, że kwiat ma zbyt mało światła lub że jest go wystarczająco. Liście o barwie żółtej lub zielono-żółtej mogą być objawem nadmiaru świtała a także poparzenia przez ostre słońce. 

PrzeczytajDlaczego storczyk zrzuca pąki kwiatowe i jak temu zapobiegać 

Storczyki pięknie prezentują się na parapetach okien. Szczególnie wybierajmy dla tych kwiatów parapety okien wschodnich lub zachodnich. Latem warto przenieść storczyki na balkon, kontrolując jednak spadki temperatury w nocy, by zbyt niska temperatura nie wyrządziła kwiatu szkody. 

Warunki uprawowe dla storczyków

Temperatura, w jakiej storczyki będą kwitły najpiękniej, powinna być wysoka i wahać się od 20 do 25 stopni Celsjusza latem. Zimą wystarczy im 18 stopni Celsjusza.

Rośliny nawozimy często, ale zmniejszoną dawką, niż ta, którą zaleca producent. Nie nawozimy storczyków w okresie spoczynku oraz tych świeżo kupionych.

Najciekawsze odmiany storczyków i ich wymagania uprawowe

Wszystkie odmiany storczyków mają wiele cech wspólnych wiążących się z ich doniczkową uprawą. Uwielbiają miejsca słoneczne, nie tolerują nadmiaru wody, kochają wilgotne powietrze, źle znoszą nieumiejętne przesadzanie, świetnie rozwijają się w wysokich temperaturach. Jednak każda z odmian ma także swoje indywidualne wymagania; więcej lub mniej toleruje zraszanie bądź wahania temperatury. 

Najpopularniejsze odmiany storczyków

Falenopsis – najtrudniejszym zadaniem w ich uprawie jest podlewanie. Storczyki te nie lubią stojącej wody, a przed kolejnym podlewaniem ich podłoże powinno całkowicie wyschnąć. Podlewamy je systematycznie, ale rzadko (nie częściej niż co 7–10 dni), wstawiając doniczkę na ok. 0,5–1 godz. do wody, a następnie odsączając nadmiar wody. Tak pielęgnowane falenopsisy mogą kwitnąć nawet 2–3 razy do roku. 

Falenopsis wymaga stanowiska z rozproszonym światłem, ponieważ ostre słońce może doprowadzić do uszkodzenia jego liście i zahamowaniakwitnienie 
Falenopsis wymaga stanowiska z rozproszonym światłem, ponieważ ostre słońce może doprowadzić do uszkodzenia jego liście i zahamowaniakwitnienie  Fot. Ivalbank (Pixabay.com)

Dendrobium – jak każdy storczyk, także i ta odmiana, pięknie kwitnie tylko w miejscach dobrze oświetlonych, nie tolerując ostrych promieni słonecznych. Pamiętajmy, by tego nie storczyka nie karmić obficie wodą, ale za to- zraszać go codziennie kropelkami wody. Dendrobium, jak żaden inny storczyk, uwielbia wilgotne powietrze, ze względu na to, chcąc utrzymać kwiat w kondycji, powinniśmy zainwestować w zwilżacz powietrza i ustawić go bliska kwiatu. Kwiat ten świetnie sprawdzi się jako dekoracja łazienki, czyli tam, gdzie wilgoci jest pod dostatkiem. 

Aby storczyk dendrobium zakwitł, roślinie trzeba zapewnić bezwzględny okresu suszy i dobowe wahania temperatury.
Aby storczyk dendrobium zakwitł, roślinie trzeba zapewnić bezwzględny okresu suszy i dobowe wahania temperatury. Fot. Katarzyna Laszczak

Wulstekeara i Cymbidium – oba gatunki powstały z połączenia kilku odmian storczyków. Uprawiamy je bardzo podobnie. Uwielbiają zraszanie i wilgotne powietrze. Temperatura, jaką powinniśmy im zapewnić do odpowiedniego wzrostu i bujnego kwitnięcia, to ok. 20 stopni Celsjusza. Rośliny podlewamy tak, jak inne storczyki, dopiero wtedy gdy podłoże będzie przesuszone. Podobnie, gdy wybieramy miejsce, w którym kwiaty pozostaną na dłużej. Powinno być ono, przede wszystkim, bardzo jasne, lecz nie narażajmy roślin na bezpośredni kontakt z promieniami słońca.

Cymbidium potrzebuje dużo świeżego powietrza, a wilgotność w jego otoczeniu powinna wahać się w przedziale 60-80%.
Cymbidium potrzebuje dużo świeżego powietrza, a wilgotność w jego otoczeniu powinna wahać się w przedziale 60-80%. Fot. Hans (Pixabay.com)

Katleja – odpowiedni dostęp do światła zapewnimy jej stawiając doniczkę na parapecie. Zaś idealna temperatura potrzebna by kwiat się rozwijał to 22°C. Katleja lubi także wilgotne powietrze. Od marca do września powinno być ono maksymalnie wilgotne (można w pobliżu kwitów postawić nawilżacz powietrza). Potem w okresie spoczynku powietrze od listopada do marca powinno coraz bardziej suche. 

Katleja Katleje łatwo odróżnić od innych storczyków dzięki charakterystycznemu dolnemu płatkowi, który ma pofalowany brzeg. 
Katleja Katleje łatwo odróżnić od innych storczyków dzięki charakterystycznemu dolnemu płatkowi, który ma pofalowany brzeg.  Fot. wuwow (Pixabay.com)

Warto przeczytaćKwiaty domowe na północny parapet 

Miltonia – to odmiana storczyka o dość dużych, pięknych kwiatach. Kocha miejsca słoneczne i toleruje tylko umiarkowane podlewanie, oczywiście wtedy, gdy ziemia będzie już przesuszona. By miltonia dorodnie zakwitała niezbędne jest zapewnienie jej odpowiedniej temperatury, a przede wszystkim, odpowiedniej wilgotności powietrza. Może się okazać, że kwiat ten będzie reagował marszczeniem liści, jeśli wilgotność będzie zbyt mała. 

Miltonia bywa nazywana bratkiem storczykowym, ponieważ jej kwiaty na pierwszy rzut oka przypominają naszego popularnego bratka.
Miltonia bywa nazywana bratkiem storczykowym, ponieważ jej kwiaty na pierwszy rzut oka przypominają naszego popularnego bratka. Fot. ErikaKaisersot (Pixabay.com)

Zygopetalum – ta odmiana storczyka uwielbia miejsca bardzo oświetlone, lecz światło powinno być rozproszone. Podlewamy ją częściej niż inne odmiany, ale, uwaga, nie zraszamy wodą. Przede wszystkim miejsce, w którym postawimy zygopetalum powinno być bardzo jasne, ale tak jak wszystkie odmiany podobnie i ta nie może być wystawiana na bezpośredni kontakt z ostrymi promieniami słonecznymi.

Wszystkie storczyki epifityczne, do których należy widoczne na zdjęciu Zygopetalum, bezwzględnie wymagają przeschnięcia podłoża przed kolejnym podla
Wszystkie storczyki epifityczne, do których należy widoczne na zdjęciu Zygopetalum, bezwzględnie wymagają przeschnięcia podłoża przed kolejnym podlaniem. Fot. AKuptsova (Pixabay.com)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na regiodom.pl RegioDom