Ziołowy ogródek na parapecie: jak go zrobić. Poradnik

Grażyna Zwolińska
Zioła w doniczceZiołowa kompozycja nie tylko smakuje, pachnie, ale i zdobi.
Zioła w doniczceZiołowa kompozycja nie tylko smakuje, pachnie, ale i zdobi. Grażyna Zwolińska
Nie musisz mieć ogrodu, żeby móc uprawiać zioła. Miniaturowy ogródek ziołowy możesz założyć nawet na parapecie. Jak się ociepli, doniczki warto przenieść na balkon.

Najprościej jest kupić w markecie gotowe zioła w pojemnikach i przesadzić je do nieco większych doniczek. Znacznie jednak lepiej wyhodować własne z nasion. To może trudniejsze, ale rośliny będą o wiele silniejsze i koszt przygotowania ziołowej kolekcji mniejszy.

Jak przedłużyć żywotność domowych ziół uprawianych w doniczkach

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news 

 Zrób to sam: Praktyczna i dekoracyjna wisząca półka na zioła 

Kiedy posiać i gdzie postawić zioła

Marzec jest bardzo dobrym momentem na wysianie nasion ziół. Dzień robi się coraz dłuższy, a to jeden z warunków, żeby siewki dobrze rosły. Nasiona wysiewamy do malutkich doniczek lub np. pojemników po jogurcie (robiąc otwory w dnie, żeby woda mogła wypływać). Warto napisać flamastrem, co gdzie posialiśmy, bo pamięć jest zawodna. Ziemia powinna być wciąż lekko wilgotna. Przesuszenie może zabić delikatne roślinki. Ważne jest ustawienie doniczek na nasłonecznionym parapecie. Na północnym będą miały za mało światła.

Przesadzanie i pielęgnacja ziół

Najdorodniejsze siewki poszczególnych ziół z czasem przesadzamy do większych doniczek. Na ich dnie dobrze jest zrobić drenaż z drobnych kamyków lub keramzytu, bo zioła nie lubią wodnych zastoin. Ziemia powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Dobrze jest rozluźnić ją dosypując nieco piasku. Zioła najlepiej podlewać wodą o temperaturze pokojowej, która wcześniej odstała przynajmniej dobę. Lodowata kranówka tym roślinom nie służy.

Posadzić razem lub osobno

Można każdy rodzaj ziół posadzić w osobnej doniczce. Dla mięty, która ma duży system korzeniowy i wytwarza wiele odnóg należy od razu przygotować większy pojemnik. Skromniejszy i płytszy system korzeniowy mają cząber, majeranek, tymianek.
Bazylia, rozmaryn, melisa, estragon wymagają doniczek o nieco większej głębokości. Można też tworzyć ziołowe kompozycje, ale weźmy pod uwagę wymagania roślin. Wprawdzie wszystkie większość lubi słońce, ale np. mięta lepiej czuje się lekko ocieniona. Poza tym bazylia i mięta mają nieco większe zapotrzebowanie na wodę niż pozostałe zioła śródziemnomorskie.

Kiedy można przenieść zioła na balkon

Gdy nastaną cieplejsze dni, najlepiej już po "Zimnej Zośce" czyli po 15 maja, można zioła przenieść z parapetów na balkon. Pod warunkiem, że nie jest on od północnej strony. Ważne też, żeby nie był zbyt wietrzny, bo zioła lubią zaciszne miejsca.

Rośliny mogą zostać w doniczkach, w których rosły. Można też przesadzić je do jednego dużego pojemnika. No, może z wyjątkiem mięty, która rozrastając się potrafi zagłuszyć inne zioła.

Jeśli nasz balkon wychodzi na bardzo ruchliwą ulicę, gdzie powietrze jest zanieczyszczone spalinami, lepiej zioła pozostawić na parapecie. Im i nam wyjdzie to na zdrowie.

Pamiętajmy o "swojskich" ziołach

Często zapominamy, że do ziół zaliczają się też pietruszka, koperek a nawet szczypiorek. Tylko koperek raczej nie nadaje się do uprawy w doniczce. Szczypiorek i pietruszka nie sprawiają większych trudności. Na parapecie można też uprawiać np. szałwię i oregano. Niektórzy eksperymentują nawet z kminkiem.

 

Ziołowy ogródek powinien być elementem obowiązkowym w każdej kuchni. Każdy może mieć ziołowy ogródek na parapecie.
Ziołowy ogródek powinien być elementem obowiązkowym w każdej kuchni. Każdy może mieć ziołowy ogródek na parapecie. Fot. maxmann (Pixabay.com)

Polecamy: Oryginalne rośliny ogrodowe: nasiona warzyw i owoców do twojego ogrodu 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na regiodom.pl RegioDom