Zimowe prace w ogrodzie

redakcja.regiodom, Fiskars
Przycinanie gałęziZimowe prace w ogrodzie
Przycinanie gałęziZimowe prace w ogrodzie Fiskars
Ogród będzie piękny, jeżeli pielęgnujemy go systematycznie - również zimą.

Zimą dla roślin ogrodowych szczególnie niebezpieczna jest zmiana temperatur – słońce, które ogrzewa rośliny w ciągu dnia i spadki temperatur nocą. Dlatego zimą powinniśmy sprawdzać stan osłon na krzewach i bylinach. Tam, gdzie trzeba, okrycie uzupełniamy, na przykład słomą, gałązkami świerkowymi czy agrowłókniną.

Warto wiedzieć: Jak dobrze zabezpieczyć rośliny przed mrozem

W przypadku drzew owocowych, jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w okresie ich spoczynku jest tzw. bielenie, które ochroni je przed zamarzaniem wody w szczelinach kory, powstaniem ran zgorzelinowych czy pęknięć pni. Jeśli nasza działka, lub ogród sąsiaduje z lasem, dobrze jest pomyśleć nad dodatkowym zabezpieczeniem przed zamieszkującymi go zwierzętami. Najczęściej ogryzane są młode drzewa owocowe o cienkiej jeszcze korze, takie jak wiśnie czy jabłonie. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.

Odmładzające cięcia drzewek ogrodowych

Gdy zimowa aura jest łagodna – jest dość ciepło i słonecznie – to w drugiej połowie stycznia możemy przystąpić do pierwszych odmładzających cięć. Zacznijmy od bardziej odpornych na mróz krzewów ozdobnych i owocowych takich jak: agrest, czerwona porzeczka, rokitnik czy wiciokrzew. Przy okazji zimą można pozyskać szczepki krzewów owocowych.

Cięcie bardziej wrażliwych odmian roślin i drzewek owocowych zostawiamy na luty. Pamiętajmy też, aby usunąć zgniłe i zasuszone owoce, które wiszą na drzewach owocowych, czyli tzw. mumie. Jeśli tego nie zrobimy, na wiosnę zamrożone pasożyty mogą zainfekować nasiona. 

Przeczytaj: Jak chronić iglaki w ogrodzie przed śniegiem

W trosce o narzędzia ogrodowe używane w sezonie

Zimą należy starannie oczyścić i zadbać o narzędzia. Wtedy będą one działały sprawniej i dłużej. Odpowiednio zabezpieczone i przechowywane narzędzia nie skorodują.

Porady, dotyczące konserwacji narzędzi:

  • Grabie, łopaty, szpadle, szufle, motyki, widły czyścimy z zeschniętych resztek roślin i ziemi za pomocą szczotki lub gąbki.
  • Ostrza, przekładnie oraz sprężyny powinny być starannie przetarte wilgotną, czystą szmatką, wysuszone a następnie zabezpieczone kilkoma kroplami oleju. Olej zmniejsza tarcie i chroni przed korozją.
  • Ostrza sekatorów, nożyc i siekier należy oczyścić oraz podostrzyć.
  • Jeśli narzędzia mają sprężyny, przed przechowywaniem należy zablokować ostrza.
  • Narzędzia przechowujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu.

Jak radzić sobie ze śniegiem w ogrodzie

Gdy pojawi się biały puch, powinniśmy regularnie odśnieżać ścieżki w ogrodzie oraz pozbywać się nadmiaru śniegu leżącego na drzewach czy krzewach. Wprawdzie niewielka warstwa śniegu, izolując glebę pomaga roślinom przetrwać zimę, jednak jego nadmiar jest dla nich szkodliwy i ze względu na ciężar może je połamać. Nie zapominajmy również o oczyszczaniu ze śniegu chodnika wokół naszej posesji. Do tego przyda się sprzęt.

Polecamy: O zimowych obowiązkach właściciela nieruchomości

Za pomocą szufli sprawnie odśnieżymy małe powierzchnie. Do większych ogrodów mogą przydać się pługi śnieżne. Jeżeli brakuje nam przestrzeni do przechowywania takiego sprzętu, możemy zdecydować się na pług składany, który zajmuje mniej miejsca, gdy go nie używamy. Do odśnieżania podjazdów czy chodników możemy zastosować odgarniacz. Wytrzymały będzie odgarniacz z głowicą z tworzywa, zakończoną listwą ze wzmocnionego aluminium. Natomiast z oblodzonymi schodami poradzi sobie skuwacz do lodu ze stalową głowicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom