Paczuszka zawiera czasem tyle nasion, ile zmieściłoby się nam w zamkniętej dłoni. Po miesiącach wyrośnie z nich tyle kwiatów czy ziół, że w dużym koszu by się nie zmieściły. Choćby z tego względu warto zbierać nasiona. Dochodzi też kwestia ekonomiczna. Jeśli teraz zatroszczymy się sami o nasiona, wiosną odpadnie nam wydatek na ich zakup.
Pora na zbieranie nasion
Nadszedł odpowiedni moment na zbieranie nasion w ogrodzie. Nasiona z myślą o następnym siewie można zbierać praktycznie przez całe lato. Teraz – także. Zbierać je można jedynie ze zdrowych, w pełni dojrzałych roślin. W przypadku wielu roślin nasiona dojrzewają właśnie jesienią, ale te, które kwitną wcześniej, np. bratki czy pierwiosnki, zawiązują je już latem. – Przekwitły już m.in. turki, czyli aksamitki, a także cynie, nagietki, szałwia – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Lista prac obowiązkowych: Jesień w ogrodzie
Jak zbierać nasiona
Gdy kwiaty przekwitły, obrywa się z nich delikatnie końcówki. Trzeba zrobić to natomiast w taki sposób, żeby nie uszkodzić podstawy rośliny i nie wyrwać korzeni. – Gdy je zbierzemy, możemy jeszcze palcami delikatnie rozdrobnić łupiny – radzi ogrodnik. – Nasiona, które zostały uszkodzone, trzeba wyrzucić. Następnie zdrowe i całe nasiona warto położyć na sicie i delikatnie wypłukać, aby usunąć pozostałości miąższu. Później należy rozłożyć nasiona na gazetę i pozostawić do wyschnięcia.
Miejsce nie powinno być przypadkowe. – Najlepiej rozłożyć tę gazetę w półcieniu, w suchym, dosyć przewiewnym miejscu – dodaje nasz rozmówca. – Zbyt silne promienie słoneczne mogą je po prostu sproszkować. Idealna temperatura w tym przypadku wynosi od plus 10 do 12 stopni Celsjusza.
Jak przechowywać nasiona i kiedy je wysiać
Po kilku dniach, najdalej po tygodniu (zależnie od gatunku), nasiona powinny być suche. Wtedy warto je włożyć do torebki wykonanej z papieru. – Worek foliowy nie nadaje się do przechowywania nasion – zaznacza Mikietyński. – Chodzi o to, żeby ususzone nasiona miały zapewniony dostęp do powietrza.
Przed nowym sezonem, a więc zanim nastanie wiosna, powinniśmy kilka razy sprawdzić zawartość torebki. Jeżeli nasiona sczerniały, spleśniały albo zaatakowały je szkodniki, trzeba się ich pozbyć.
Nie trzeba czekać do wiosny na wysadzenie siewek w glebie w ogrodzie. Można to zrobić nawet zimą. –Nasiona choćby wspomnianych turków, cynii, nagietka czy szałwii można zasiać w doniczce, np. na przełomie lutego i marca, postawić na parapecie, a później, na przełomie kwietnia i maja wsadzić już rośliny do gleby.
Warto też poczytać: Jak i po co sprzątać suche liście
Nie wszystkie nasiona powinny czekać do wiosny, bo stracą moc kiełkowania. Pierwiosnki i goryczki powinno wysiać się jeszcze przed końcem bieżącego roku. - Istnieją rośliny, które już teraz można zasadzić w ziemię. Są to np. malwy, czyli ślazy – kontynuuje ogrodnik. - One bowiem potrzebują minimum kilku miesięcy, żeby zakwitnąć.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?