Zbierz nasiona jesienią, aby wiosną je wysiać

Katarzyna Piojda
Sadzenie nowych roślinSadzenie nowych roślin przyjdzie nam wiosną taniej, jeżeli teraz, jesienią, zbierzemy nasiona.
Sadzenie nowych roślinSadzenie nowych roślin przyjdzie nam wiosną taniej, jeżeli teraz, jesienią, zbierzemy nasiona. Organic Sister
Zbieranie nasion to niby prosta sprawa. Wyjaśniamy jednak, jak to zrobić krok po kroku, żeby wiosną móc bez problemów wysadzić siewki i potem cieszyć się młodymi roślinkami.

Paczuszka zawiera czasem tyle nasion, ile zmieściłoby się nam w zamkniętej dłoni. Po miesiącach wyrośnie z nich tyle kwiatów czy ziół, że w dużym koszu by się nie zmieściły. Choćby z tego względu warto zbierać nasiona. Dochodzi też kwestia ekonomiczna. Jeśli teraz zatroszczymy się sami o nasiona, wiosną odpadnie nam wydatek na ich zakup.

Pora na zbieranie nasion

Nadszedł odpowiedni moment na zbieranie nasion w ogrodzie. Nasiona z myślą o następnym siewie można zbierać praktycznie przez całe lato. Teraz – także. Zbierać je można jedynie ze zdrowych, w pełni dojrzałych roślin. W przypadku wielu roślin nasiona dojrzewają właśnie jesienią, ale te, które kwitną wcześniej, np. bratki czy pierwiosnki, zawiązują je już latem. – Przekwitły już m.in. turki, czyli aksamitki, a także cynie, nagietki, szałwia – wymienia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Lista prac obowiązkowych: Jesień w ogrodzie 

Jak zbierać nasiona

Gdy kwiaty przekwitły, obrywa się z nich delikatnie końcówki. Trzeba zrobić to natomiast w taki sposób, żeby nie uszkodzić podstawy rośliny i nie wyrwać korzeni. – Gdy je zbierzemy, możemy jeszcze palcami delikatnie rozdrobnić łupiny – radzi ogrodnik. – Nasiona, które zostały uszkodzone, trzeba wyrzucić. Następnie zdrowe i całe nasiona warto położyć na sicie i delikatnie wypłukać, aby usunąć pozostałości miąższu. Później należy rozłożyć nasiona na gazetę i pozostawić do wyschnięcia.

Miejsce nie powinno być przypadkowe. – Najlepiej rozłożyć tę gazetę w półcieniu, w suchym, dosyć przewiewnym miejscu – dodaje nasz rozmówca. – Zbyt silne promienie słoneczne mogą je po prostu sproszkować. Idealna temperatura w tym przypadku wynosi od plus 10 do 12 stopni Celsjusza.

Jak przechowywać nasiona i kiedy je wysiać

Po kilku dniach, najdalej po tygodniu (zależnie od gatunku), nasiona powinny być suche. Wtedy warto je włożyć do torebki wykonanej z papieru. – Worek foliowy nie nadaje się do przechowywania nasion – zaznacza Mikietyński. – Chodzi o to, żeby ususzone nasiona miały zapewniony dostęp do powietrza.
Przed nowym sezonem, a więc zanim nastanie wiosna, powinniśmy kilka razy sprawdzić zawartość torebki. Jeżeli nasiona sczerniały, spleśniały albo zaatakowały je szkodniki, trzeba się ich pozbyć.

Nie trzeba czekać do wiosny na wysadzenie siewek w glebie w ogrodzie. Można to zrobić nawet zimą. –Nasiona choćby wspomnianych turków, cynii, nagietka czy szałwii można zasiać w doniczce, np. na przełomie lutego i marca, postawić na parapecie, a później, na przełomie kwietnia i maja wsadzić już rośliny do gleby.

Warto też poczytać: Jak i po co sprzątać suche liście 

Nie wszystkie nasiona powinny czekać do wiosny, bo stracą moc kiełkowania. Pierwiosnki i goryczki powinno wysiać się jeszcze przed końcem bieżącego roku. - Istnieją rośliny, które już teraz można zasadzić w ziemię. Są to np. malwy, czyli ślazy – kontynuuje ogrodnik. - One bowiem potrzebują minimum kilku miesięcy, żeby zakwitnąć. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom