Jesień w ogrodzie. Lista prac obowiązkowych w ogrodzie

Agata Kaźmierczak
Halina SmerdzińskaGdy tylko przychodzi jesień, większość czasu, pani Halina Smerdzińka poświęca pracy w ogrodzie i na działce. To nie tylko jej hobby, ale czas, kiedy może się zrelaksować i przygotować działkę na zimę.
Halina SmerdzińskaGdy tylko przychodzi jesień, większość czasu, pani Halina Smerdzińka poświęca pracy w ogrodzie i na działce. To nie tylko jej hobby, ale czas, kiedy może się zrelaksować i przygotować działkę na zimę. Agata Kaźmierczak
- Aby działka na jesień była zadbana a jednocześnie przygotowana na zimę trzeba wykonać kilka podstawowych prac, i co ważne, w ogródek włożyć serce - mówi Halina Smerdzińska, ogrodniczka z 30-letnim stażem. Dla tych, którzy chcą umiejętnie zadbać o ogród jesienią - mamy kilka porad.

Jesień to pora zbiorów, ale i kolorów. O tej porze roku na działce jest zawsze całe mnóstwo prac. Bo o działkę warto dbać choćby ze względów estetycznych. Im piękniejsza, tym bardziej chce się na niej przebywać. Ale jesienne prace to przede wszystkim przygotowanie działki na zimę, oczyszczanie i zabiegi mające na celu utrzymanie gleby w dobrej kondycji. W kalendarzu ogrodniczym jesień, to oprócz wiosny pora roku, która wymaga od działkowiczów dobrej kondycji fizycznej.

O czym zatem powinieneś pamiętać działkowiczu?

1. Przekop ziemię i dostarcz roślinom nawozu. Ten zabieg nie tylko napowietrzy glebę, ale sprawi, że do wiosny odpocznie. Często gleba po przekopie jest bardzo bryłowata i aż prosi się o zagrabienie. Ale kategorycznie nie wolno tego robić. Bryły pozostaw aż do wiosny!

2. Nie zapominaj o tym, że poszczególne gatunki roślin potrzebują zróżnicowanego obornika, począwszy od naturalnych nawozów aż po sztuczne mieszanki. Jesień to dobra pora, żeby ziemię nawieźć potasem i fosforem. Skuteczne może też okazać się wapnowanie. Pamiętaj, że nie jest zalecane jednoczesne nawożenie organiczne z odkwaszaniem! Zawsze trzeba to robić przemiennie. Najbardziej uniwersalnym nawozem do stosowania jesienią jest kompost. Bez problemu możemy nim nawozić do końca listopada.

3. Jesienią warto sprawdzić, jaką mamy glebę na działce. Stosowanie różnych środków chemicznych lub zupełne ignorowanie zaleceń ogrodników wcześniej czy później skutkuje zmianami w odczynie ziemi w ogródku. Co więcej, gleba może być zakwaszona lub zasadowa z przyczyn od nas całkowicie niezależnych. Jesień to dobra pora, bo wiosną podczas siania będziemy wiedzieć już wszystko o glebie. Małe urządzenie, kwasomierz, szybko odpowie nam na pytanie, jaki mamy odczyn.

Warto przeczytać: Nie wyrzucaj fuksji jesienią 

4. Odchwaszczaj! Chwasty znacznie obniżają plony roślin uprawnych; zabierają im miejsce, światło, wodę i sole mineralne z ziemi, mogą nawet doprowadzić do całkowitego zagłuszenia uprawianych roślin. Dlatego jesienią, najlepiej w październiku, należy koniecznie już po raz ostatni przed zimą, usunąć zbędne chwasty przy drzewkach owocowych. Tym samym opóźnimy ich pojawienie się na wiosnę.

5. Zadbaj o trawnik! Usuń zbędne liście z trawiastego kobierca, w przeciwnym razie pozostawią warstwę nieprzepuszczalnego filcu. Ostatni raz kosimy trawę w możliwie jak najbardziej ciepły październikowy dzień. Jeśli słońce dopisuje warto nanieść na trawnik cienką warstwę kompostu.

6. Jesienią w sadach sadzi się drzewa i krzewy, nie można z tym zwlekać bo drzewka muszą się przyjąć przed nadejściem pierwszych mrozów. Przed posadzeniem drzew i krzewów należy przygotować ziemię – odchwaścić i głęboko przekopać a w wykopany dołek wrzucić trochę kompostu. Wtedy drzewko, w swoim czasie, na pewno zaowocuje. Do połowy października możemy też przesadzać krzewy i drzewa iglaste. Później będzie już za późno.

7. Jeśli masz w ogrodzie drzewa owocowe, dopilnuj by pozbierać wszystkie tzw. spady. Pozostawione np. pod jabłonką jabłka, czy pod gruszą gruszki mogą stać się idealnym źródłem rozwoju szkodników i wszelakiego rodzaju bakterii.

8 Zadbaj o róże! Na zimę trzeba koniecznie okryć krzewy, żeby nie zmarzły. Najlepszym materiałem będą gałęzie z drzew iglastych, tu np. przydatny będzie świerk czy liście z drzew liściastych. Pęd od ziemi jest najdelikatniejszy, jeśli ziemia zmarznie to róża też. Dlatego gałązki z drzew iglastych są dla róż ratunkiem przez mrozem.

9. Przezimuj rośliny. Begonie, dalie, pacioreczniki oraz datury, ale także frezje, mieczyki, tygrysówki, fiołki alpejskie wykopujemy po pierwszych przymrozkach i po uprzednim przesuszeniu sadzimy w skrzynkach. W ten sposób będziemy mogli dać roślinom kolejną szansę na wiosnę. Jeśli tego nie zrobimy, musimy być świadomi, że kwiaty te na pewno zmarzną.

10. Warto obficie podlać drzewa i krzewy, zanim przyjdą pierwsze przymrozki.

Czytaj również: Przygotowanie ogrodu do zimy. Jesienne prace w ogrodzie 

11. Zasiej rośliny na poplon. Początek jesieni to czas uprawy takich właśnie roślin. Dlatego musimy zasiać rośliny bardzo szybko rosnące, by później je przekopać. To zapewne wzbogaci glebę w składniki pokarmowe. Rośliny na poplon to np. gorczyca, rzepak, gryka.

Zapamiętaj! Nie dopuść, by rośliny te zakwitły, bo nasiona mogą zanieczyszczać nam późniejszą uprawę.

12. Przesadź byliny. Przy tej czynności należy podzielić korzenie. Taki zabieg na pewno odmłodzi byliny, dzięki czemu w następnym roku będą one rosły a przede wszystkim obficie kwitły. Powinno się je dzielić co 2-4 lat.

13. Pamiętaj o prostej, ale znaczącej sprawie, jak grabienie opadłych liści. W przypadku, kiedy nie zgrabimy ich z trawnika bardzo dokładnie, mogą pozostawić warstwę, która nie będzie przepuszczała wody, ani promieni słonecznych, przez co trawiasty kobierzec po prostu zacznie gnić. Zgrabione liście najlepiej spalić!

14. Zasadź rośliny cebulowe. Październik to najlepszy moment na sadzenie kwiatów cebulowych. Tulipany, hiacynty, krokusy czy narcyze wysadzone w tym czasie, na wiosnę zaprezentują nam się w całej okazałości.

Czytaj też: Astry: jesienne kwiaty. Jak je sadzić i pielęgnować. Poradnik 

15. Czas siewów to nie tylko wiosna. Zasiej jesienią szpinak i roszponkę. Zanim nadejdą mrozy, zdążą wytworzyć trzy, cztery liście, a na wiosnę szybko zaczną rosnąć.

16. Jesienią pestki np. czereśni czy wiśni, ale też śliwy czy moreli warto przechować w doniczkach. Przechowujemy je aż do grudnia w wilgotnym piasku. Następnie zakopujemy je w ogrodzie i zabezpieczamy przed mrozem.

17. Jesiennej pielęgnacji wymagają żywopłoty. Bukszpan, grab, czy cis pospolity powinny być cięte w lipcu lub sierpniu, a później ponownie w październiku, aby usunąć wtórny przyrost powstały po letnim strzyżeniu.

Zapamiętaj, czego nie powinieneś wykonywać w jesiennym ogrodzie!

1. Nie stosuj azotu podczas nawożenia działki, bo i tak ulegnie zimą wypłukaniu.

2. Jesienią w ogrodzie nie przycinaj gałęzi drzew! To ważne! Nie powinno się pobudzać wzrostu pędów. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom