Pompa ciepła i czas zwrotu takiej inwestycji

ewk
Zestaw z pompą ciepłaPompa ciepła i czas zwrotu takiej inwestycji
Zestaw z pompą ciepłaPompa ciepła i czas zwrotu takiej inwestycji Hewalex
Wciąż rosnące ceny paliw coraz częściej zmuszają nas do zastanowienia się nad opłacalnością eksploatacyjną instalacji z pompą ciepła. Dzieje się tak mimo dużo wyższego kosztu montażu takiej instalacji w porównaniu z montażem instalacji z innymi źródłami ciepła.

Pompę ciepła (PC) charakteryzuje duża uniwersalność. Można ją zainstalować zarówno w nowym budynku jak i w starych domach, można ją podłączyć równolegle do istniejących pieców lub je zastąpić. W zależności od wersji, pompa ciepła może, współpracować z piecem na paliwo stałe, ciekłe lub gazowe, z kominkiem lub baterią słoneczną, a także z ogrzewaniem elektrycznym.

Zastosowanie pompy ciepła

Pompy ciepła są to urządzenia mające różne zastosowania. Mogą być używane w centralnym ogrzewaniu, do podgrzewanie wody użytkowej czy wody w basenie oraz w systemach klimatyzacyjnych.
W przypadku centralnego ogrzewania system pomp możemy zastosować z już istniejącą instalacją lub zamontować w domu całkowicie nową. Pompa ciepła ma najwyższą sprawność, jeśli funkcjonuje w instalacji c.o. o niskiej temperaturze pracy. Warunek ten spełniają systemy z bardzo dużymi powierzchniami grzewczymi. Dlatego najlepsze jest ogrzewanie płaszczyznowe: podłogowe, ścienne lub sufitowe.

Zobacz również: Zastosowanie pompy ciepła w nowym i starym domu

Gdy stosujemy panelowe grzejniki niskotemperaturowe (temperatura wody zasilającej to 55°C), musimy liczyć się z tym, że pompa ciepła nie osiągnie wysokiej sprawności. To niekorzystnie wpływa na koszty eksploatacyjne instalacji. Co prawda, instalowanie grzejników nie jest błędem, jednak nie zapominajmy, że pompy ciepła są przystosowane do pracy z grzejnikami o temperaturze do 55°C. 

Koszty instalacji pompy ciepła

Przeciętnie całkowita wartość inwestycji w pompę ciepła do ogrzewania budynku o powierzchni 150–250 m2 oraz zaspokojenia potrzeb ciepłej wody użytkowej dla 3–4 domowników to rząd wielkości 45 000–70 000 zł. Na wartość tę składają się ceny samej pompy ciepła, jej wyposażenia zależnego od rodzaju i mocy, kosztu wykonania dolnego źródła oraz kosztu instalacji, rozruchu i kalibracji do potrzeb instalacji.

Koszty eksploatacji PC

Dość często spotyka się opinię, że instalacja z PC jest całkowicie bezobsługowa i użytkownik ponosi w czasie eksploatacji jedynie koszt zakupionej energii elektrycznej. Nie do końca jest to prawda. Jak każdy system instalacje te wymagają serwisu, przeglądów i obsługi.
Do kosztów eksploatacyjnych instalacji z pompą ciepła zaliczamy okresowe badanie stanu instalacji i jej ewentualna modernizacja, koszty wymiany filtrów (pompa ciepła woda-woda), wymiana siłowników, ewentualnie zaworów, a w przypadku wycieku czynnika roboczego – koszt ponownego napełnienia instalacji.
Poza tym, kosztem eksploatacyjnym będą również okresowe serwisy pomp ciepła, dokonywane przez autoryzowany serwis producenta, co z reguły wiąże się z warunkiem utrzymania gwarancji na urządzenie. Koszty te nie są małe i w zależności od wielkości urządzenia mogą wahać się od 1500–7000 złotych.

Zwrot kosztów inwestycyjnych poniesionych na instalację z pompą ciepła

Producenci i dystrybutorzy różnie określają czas zwrotu inwestycji, jaką jest pompa ciepła.
Przy obecnych cenach pomp ciepła, obliczany koszt zwrotu kosztów inwestycyjnych pomp ciepła wynosi średnio 5–15 lat – w zależności od wielkości i awaryjności instalacji. Najszybciej zwróci się inwestycja w pompy ciepła w porównaniu do instalacji wykorzystujących piece na olej lub gaz oraz piece elektryczne. W przypadku, gdy PC chcielibyśmy zastosować zamiast pieca na paliwo stałe okres ten znacznie się wydłuża i odpowiednio, dla ekogroszku wynosi ok. 10 lat dla węgla lub miału ok. 20–25 lat.

Okres zwrotu inwestycji można skrócić dbając o prawidłowe ocieplenie domu, odpowiednią optymalizację systemu i zastosowanie m.in. rekuperacji oraz ogrzewania niskotemperaturowego z automatycznym sterowaniem. 

Zobacz również: Ogrzewanie pompą ciepła: czy to się opłaca

Nawet, jeśli przeraża nas koszt zakupu i montażu PC, należy pamiętać o jednej z najważniejszych zalet tego typu ogrzewania. Jest to, u użytkownika końcowego jakim jest indywidualny inwestor, technologia „czysta" (nie zanieczyszcza jego otoczenia). Stosując pompy ciepła zmniejszamy emisję spalin. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom