Zasłony, rolety, żaluzje wewnętrzne i markizy – porównanie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
ŻaluzjeŻaluzje, dzięki odpowiedniemu nachyleniu piór (pasów żaluzji) sprawią, że w pomieszczeniu będzie panował mrok lub półmrok.
ŻaluzjeŻaluzje, dzięki odpowiedniemu nachyleniu piór (pasów żaluzji) sprawią, że w pomieszczeniu będzie panował mrok lub półmrok. Calimiel (Pixabay.com)
Słońce jest potrzebne człowiekowi, ale wiosną i latem daje się ono za bardzo we znaki, nawet gdy siedzimy w domu. Warto więc zainwestować w zasłony, rolety albo żaluzje wewnętrzne. Piszemy, kiedy które rozwiązanie lepiej się sprawdza.

Zasłony, rolety oraz żaluzje wewnętrzne czy markizy stanowią dwa w jednym: potrafią być same w sobie ozdobą pomieszczenia, ale także chronią nas przed nadmiarem słońca. Słońce jest nam potrzebne do życia, bo powoduje, że jesteśmy pozytywnie nastawieni, mamy siłę i ochotę do działania. W nadmiarze – jak zresztą wszystko – może nam jednak ono szkodzić, a w domu – na pewno przeszkadzać. 

Dowiedz się: Jak zwalczyć pająki w domu

Z tego względu, aby promienie słoneczne nadmiernie nie dokuczały nam w sezonie letnim, warto zainwestować w firany, zasłony, żaluzje rolety albo moskitiery. O ile firany jedynie delikatnie zahamują słońce (np. firanom uszytym z satyny uda się nieco zredukować poziom światła wpadającego do środka), o tyle pozostałe rozwiązania powinny sprawić, że w domu czy mieszkaniu będzie ciemniej, ale przyjemniej. A do tego zapewnią prywatność i intymność w pomieszczeniu.

Zasłony w nowoczesnym wydaniu

Tradycyjne, grube, sztywne i ciężkie zasłony to już przeszłość. Zasłony w nowoczesnym wydaniu są miękkie, przyjemne w dotyku, zazwyczaj lekkie. Nie sposób upięcia, ale materiał, z jakiego są wykonane zasłony, przesądzają o tym, czy w pokoju będzie ciemno, czy też jasno. Jasne kolory przepuszczają znacznie więcej światła niż ciemne barwy, a im ciemniejsza jest tkanina, tym większa pochłanialność światła. Z tego też powodu warto kupić zasłony w ciemnej kolorystyce.

W sprzedaży pojawiły się np. zasłony przyciemniające, posiadające specjalną powłokę, która zapobiega przedostawaniu się światła do wewnątrz. Jednocześnie są to tkaniny odporne na światło słoneczne, więc nawet po kilkunastu latach użytkowania nie stracą koloru. Są uszyte z materiału typu blackout, wyglądającego jak atłas, przyciemniającego pomieszczenie nawet w 100 procentach. Zasłony często mają jeszcze jedną rolę do spełnienia: pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, ponieważ nie wpuszczają promieni słonecznych do środka. Minus zasłon jest taki, że aby je wyprać, należy je zdjąć, a to bywa czasochłonne i kłopotliwe.

Przeczytaj poradnik: Wybieramy rolety materiałowe 

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne pasują do okien tradycyjnych, tarasowych oraz dachowych. Można zdecydować się na przykład na rolety przyciemniające z materiału typu blackout. Do wyboru też rolety wewnętrzne z tkanin odbijających światło. Są to przykładowo tkaniny ze specjalną powłoką, której celem jest zatrzymanie lub odbijanie promieni słonecznych. Kolejną zaletą rolet odbijających światło jest ochrona przed nagrzaniem się wnętrza pomieszczenia. Bywa, że dzięki temu rozwiązaniu nawet w upalne dni wewnątrz panuje temperatura niższa o 2 czy 3 stopnie niż na zewnątrz. Rolet wewnętrznych z tkanin podgumowanych lepiej nie montować w oknach dachowych oraz oknach, które są wystawione na silne słońce. Jest to szczególnie ważne w przypadku ciemnych, grubych rolet, które całkowicie chłoną energię, bo inaczej materiał pod wpływem gorąca może ulec trwałemu odkształceniu.

Na rynku można spotkać także rolety wewnętrzne z materiału typu silver. W tym przypadku tkaniny są pokryte specjalną masą perłową lub warstwą aluminium. Ich zaletą jest to, że jedną stronę rolety można z łatwością dopasować kolorystycznie do aranżacji pomieszczenia, natomiast na drugiej stronie rolety znajduje się srebrna albo przynajmniej posrebrzana warstwa gumy, która odbija promienie słońca.

Żaluzje wewnętrzne

Niegdyś modne, potem zapomniane aluminiowe żaluzje wewnętrzne, dzisiaj powracają do łask – choć już niekoniecznie wykonane są z aluminium. Żaluzje ochronią nas przed nadmiarem słońca w domu, a do tego, gdy są na wykonane na przykład z drewna lub bambusa, ładnie się prezentują. Żaluzje, dzięki możliwości dowolnego ustawienia kąta piór (pasków żaluzji) pozwalają otrzymać optymalne natężenie światła, w zależności od indywidualnych upodobań lokatorów. Pasują do okien zwykłych oraz dachowych. Plisy (żaluzje plisowane) także służą regulacji światła w pomieszczeniu. Plisowany, sfałdowany materiał, złożony w tzw. pakiet, podnosi się i opuszcza zazwyczaj za pomocą sznurków. Możliwa jest regulacja plisy i z góry, i z dołu. Można zatem zatrzymać roletę w dowolnym miejscu szyby okiennej.

Markizy

Markizy są jak parawan na okno. Gdy są zamontowane na zewnątrz, potrafią zatrzymać nawet ponad 90 procent promieni słonecznych. Markizy sprawdzą się także na tarasie i balkonie. Jednocześnie, zależnie od materiału, z jakiego są wykonane, markizy mogą ograniczać przenikanie szkodliwego promieniowania UV, a zarazem zapewniać dopływ naturalnego światła w takim stopniu, w jakim sobie tego życzymy.

Polecamy również: Plusy i minusy rolet oraz żaluzji okiennych 

Systemy całkowitego zaciemnienia

Kto ma dużo okien w domu, a w dodatku okna te są dużych rozmiarów, może zafundować sobie system do zadań specjalnych, a więc system całkowitego zaciemnienia. Tym samym sprawi sobie np. w salonie klimat, jaki panuje choćby w sali kinowej lub auli wykładowej. Urządzenia z systemami całkowitego zaciemnienia są wykonane z tkanin tekstylnych albo z włókien szklanych. Są montowane od wewnątrz, zarówno na powierzchniach pionowych, poziomych oraz pochyłych. Mechanizm obsługiwany jest automatycznie lub ręcznie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom