Zasiłek celowy 2023 – pomoc finansowa na trudne chwile. Sprawdź, kto może go uzyskać i jak złożyć wniosek o to świadczenie

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Zasiłek celowy to wsparcie finansowe w trudnym momencie życiowym, zazwyczaj udzielane jednorazowo.
Zasiłek celowy to wsparcie finansowe w trudnym momencie życiowym, zazwyczaj udzielane jednorazowo. 123RF.com
Zasiłek celowy to jednorazowe wsparcie finansowe dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Jak sama nazwa wskazuje, otrzymuje się go na określony cel, np. na opał, leki albo żywność. Pieniądze mogą też zostać przyznane m.in. na pokrycie kosztów pogrzebu czy nieduży remont po nagłej awarii. Sprawdź, jak złożyć wniosek o zasiłek celowy i ile możesz otrzymać.

Spis treści

Zasiłek celowy – na co jest przyznawany i w jakiej kwocie?

Zasiłek celowy to forma pomocy finansowej, najczęściej jednorazowa, przyznawana w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej. Nie jest to więc ogólne wsparcie dla osób gorzej zarabiających, a dofinansowanie przyznawane w związku z konkretną trudną sytuacją. Zasiłki celowe nie muszą mieć formy finansowej – w określonych przypadkach może to być np. z góry opłacony bilet kolejowy.

Na co można otrzymać zasiłek celowy? Ustawa o pomocy społecznej nie określa tego dokładnie, gdyż może on być przyznany na różne niezbędne wydatki. Podano jednak kilka przykładów:

Zasiłek celowy może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, ogrzewania, w tym opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu, a także kosztów pogrzebu.

Kwota zasiłku celowego nie została określona w ustawie – może on mieć dowolną wysokość. Konkretna kwota jest zawsze ustalana w odniesieniu do danej sytuacji, ale zależy też od możliwości finansowych ośrodka pomocy społecznej.

Kto może otrzymać zasiłek? Ile wynosi kryterium dochodowe?

Zasiłek celowy może być przyznany każdemu niezależnie od wieku, płci, stanu cywilnego itp. Obowiązuje jednak kryterium dochodowe. W 2023 r. wynosi ono:

  • 600 zł miesięcznie na osobę w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego,
  • 776 zł miesięcznie w przypadku gospodarstwa domowego jednoosobowego.

Jeśli kryterium dochodowe nie jest spełnione, nadal można niekiedy uzyskać zasiłek. Jak podaje ustawa, w szczególnie uzasadnionych przypadkach osoba potrzebująca może otrzymać:

  • bezzwrotny, specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej kryterium dochodowego (czyli wynoszący maksymalnie 600–776 zł),
  • zasiłek okresowy, zasiłek celowy lub pomoc rzeczową (pod warunkiem, że beneficjent zwróci później część lub całość przyznanej pomocy).

Co więcej, niekiedy zasiłek celowy może zostać przyznany niezależnie od dochodów. Chodzi o sytuacje, gdy dana osoba lub rodzina poniosła straty w wyniku zdarzenia losowego (np. pożar), klęski żywiołowej (np. powódź) lub klęski ekologicznej. Wówczas kryterium dochodowe nie musi być spełnione.

Prawo przewiduje również specjalne zasady przyznawania zasiłku dla osób dotkniętych problemem bezdomności oraz osób bez dochodu.

Osobom bezdomnym i innym osobom niemającym dochodu oraz możliwości uzyskania świadczeń na podstawie przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych może być przyznany zasiłek celowy na pokrycie części lub całości wydatków na świadczenia zdrowotne.

Miej zawsze przy sobie butelkę wody

Obostrzenia przy przyznawaniu zasiłku

Ponieważ każda gmina ustala własne zasady przyznawania zasiłku celowego, mogą obowiązywać różne obostrzenia dotyczące przyznawanych pieniędzy. Przykładowo, jeśli na terenie danej gminy obowiązuje uchwała antysmogowa zakazująca np. palenia węglem, urzędnicy mogą odmówić przyznania zasiłku na zakup takiego opału. Ośrodek pomocy społecznej może też np. zdecydować, że skontroluje to, na co osoba otrzymująca wsparcie wydała zasiłek.

Urzędnicy mogą też oczywiście odmówić przyznania zasiłku, jeżeli uznają, że sytuacja wnioskodawcy nie jest aż tak zła, jak twierdził. Może się też zdarzyć, że osoba wnioskująca o zasiłek nie otrzyma pieniędzy, ale za to zostanie poinformowana o innych formach wsparcia, o jakie ma prawo się starać (np. dodatek osłonowy albo zasiłek socjalny).

Jak złożyć wniosek o zasiłek celowy?

Wniosek o zasiłek celowy należy złożyć w swoim miejscu zamieszkania, w lokalnym ośrodku pomocy społecznej (MOPS, GOPS). Wzór wniosku najczęściej można znaleźć w ośrodku pomocy lub w urzędzie gminy (albo na ich stronach internetowych). Można też jednak stworzyć takie pismo samodzielnie, gdyż nie jest to trudne. Wiele MOPS-ów przyjmuje też wnioski ustne.

Wniosek o zasiłek celowy musi zawierać:

  • imię, nazwisko i dane kontaktowe osoby składającej,
  • nazwę i adres instytucji, do której wniosek jest kierowany,
  • prośbę o przyznanie zasiłku wraz ze wskazaniem celu (np. zakup opału, pogrzeb),
  • uzasadnienie, czyli opis trudnej sytuacji bytowej z podaniem argumentów, dlaczego pomoc jest potrzebna (np. utrata dochodu).

Wniosek składa się osobiście lub drogą pocztową w siedzibie MOPS lub GOPS. Można też – za zgodą danej osoby – złożyć wniosek w czyimś imieniu.

Jak MOPS lub GOPS ocenia wnioski o zasiłek i ile się czeka?

Nie ma żadnych ogólnych kryteriów rozpatrywania wniosków o zasiłek celowy – każdy przypadek analizowany jest indywidualnie. MOPS lub GOPS może przeprowadzić wywiad środowiskowy, żeby potwierdzić, czy wnioskodawca faktycznie jest w trudnej sytuacji. Nie ma też reguły co do czasu rozpatrywania wniosku.

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Czy w Boże Ciało możesz zrobić przelew lub zakupy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom