Żary: śmieciowa rewolucja, czyli długo zapowiadana segregacja odpadów

Janczo Todorow
segregacja śmieci- Jesteśmy gotowi do obsługi nowego samochodu - mówią (od lewej) Aleksander Jaszczak i Mieczysław Trzeciak. - To nowoczesne, wielofunkcyjne auto.
segregacja śmieci- Jesteśmy gotowi do obsługi nowego samochodu - mówią (od lewej) Aleksander Jaszczak i Mieczysław Trzeciak. - To nowoczesne, wielofunkcyjne auto. Janczo Todorow
Czeka nas śmieciowa rewolucja, czyli długo zapowiadana segregacja odpadów. Czy będzie się opłacało trzymać w domu kilka worków i zbierać w nie selektywnie odpady?

- Zbieram osobno szkło, papier i plastiki - wytyka pani Stefania (nazwisko do wiadomości redakcji). - Ale mam obawy, czy to wszystko nie trafia na jedną kupę, na wysypisku. To bardzo zniechęca ludzi. A przecież już wkrótce wszyscy będą musieli zbierać w ten sposób odpady.**

Kolorowe worki na śmieci

Pekom uspokaja, że śmieci nie trafiają na jedną kupkę. Są sortowane. - W mieście segregacja prowadzona jest na razie tylko w domkach jednorodzinnych -zaznacza Wojciech Budynek, prezes Pekomu SA. – Od sześciu lat nasza firma rozdaje bezpłatnie worki foliowe w trzech kolorach, w których zbierane są segregowane odpady. Pełne worki należy wystawiać obok pojemników na śmieci, skąd są zabierane raz na dwa tygodnie, przez pracowników Zakładu Oczyszczania Miasta. Natomiast za worki na liście i trawę trzeba płacić i należy je zakupić w naszej firmie lub u kierowców śmieciarek. W ich cenie jest zawarty także koszt utylizacji - dodaje prezes.

Pekom już wcześniej przymierzał się do zaopatrzenia budynków wielorodzinnych w tak zwane „dzwony", czyli specjalne pojemniki do zbiórki. Jednak sprawa stoi w miejscu, gdyż ustawodawca jeszcze nie sprecyzował, kto ma je zakupić: gmina, właściciel nieruchomości, czy firma, która wywozi śmieci. Tak, czy inaczej, Pekom przygotowuje się technicznie do nowych zadań, którym niebawem trzeba będzie sprostać.

Ostatnio spółka wzięła w leasing ciężarówkę MAN, wyposażoną w dźwig, który będzie podnosił dzwony i będzie wysypywał je do przegród, zamontowanych na pojeździe. W pierwszej kolejności wsypywane będzie szkło, papier i tworzywa sztuczne, które ciężarówka odwiezie do sortowni Zakładu Zagospodarowania Odpadów przy wysypisku miejskim.

Dla tych, którzy chcą żyć ekologicznie

- Nasza ciężarówka już pracuje. Odbieramy dzwony z innych miejscowości. To samochód wielofunkcyjny. Z powodzeniem wykorzystamy go do remontu nawierzchni ulic i chodników. Dźwig może zrywać stare płyty chodnikowe lub krawężniki. Po zdjęciu przegród na odpady, cpaka może służyć też jako wywrotka, można nią też przewozić polbruk, piasek i inne materiały. Auto przystosowane jest do zamocowania pługu, jak i piaskarki, czyli z powodzeniem może służyć do akcji zima - zaznacza prezes.

Na razie segregacja dotyczy głównie ludzi, którzy chcą żyć ekologicznie. Od lipca każda gmina będzie musiała sama rozwiązać problem śmieci. Trwają więc gorączkowe przygotowania do nowego zadania. W starym roku żarscy radni mieli ustalić nowe opłaty za segregowane i pomieszane odpady, które miałyby obowiązywać od połowy roku, ale uchwały nie podjęli.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom