Zapraszasz uchodźców z Ukrainy pod swój dach? W tych miastach nie musisz płacić podatku od nieruchomości

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
W zależności od miasta osoby niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy mogą liczyć np. na zwolnienie z podatku od nieruchomości albo z opłat za wodę i ścieki.
W zależności od miasta osoby niosące pomoc uchodźcom z Ukrainy mogą liczyć np. na zwolnienie z podatku od nieruchomości albo z opłat za wodę i ścieki. Przemyslaw Swiderski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Uchodźcy z Ukrainy są dziś chętnie goszczeni przez Polaków w domach i mieszkaniach. Część miast nagradza taką formę wspierania potrzebujących zwolnieniem z podatku od nieruchomości za 2022 rok. Trwają również prace nad ustawą, dzięki której każdy, kto przyjmie uchodźców pod swój dach, będzie mógł uzyskać pieniądze na ich utrzymanie.

Uchodźcy z Ukrainy w domu? Możesz otrzymać zwolnienie z podatku od nieruchomości

Jako pierwsze miasto takie rozwiązanie obiecał swoim mieszkańcom Ciechanów (woj. mazowieckie). Już pod koniec lutego, tuż po wybuchu wojny na Ukrainie, prezydent miasta Krzysztof Kosiński zapowiedział, że właściciele budynków mieszkalnych lub ich części otrzymają zwolnienie z podatku od nieruchomości za 2022 r., jeśli przyjmą uchodźców na pobyt czasowy do swojego mieszkania lub domu. Uchwała w tej sprawie została już przyjęta przez radę miasta. Właściciele muszą zgłosić zamiar skorzystania z ulgi w urzędzie oraz przedstawić dokument potwierdzający przyjęcie uchodźców.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości za pomoc uchodźcom z Ukrainy zapowiedziano także w Radomiu (woj. mazowieckie). Tu właściciele lokali muszą bezpłatnie zakwaterować u siebie osoby, które wyjechały z Ukrainy od 24 lutego 2022 r., złożyć potwierdzające ten fakt oświadczenie oraz złożyć zeznanie podatkowe dotyczące nieruchomości udostępnionych potrzebującym.

Z kolei w Chełmie (woj. lubelskie) 26 lutego 2022 r. ogłoszono, że osoby, które przyjmą uchodźców w swojej nieruchomości zlokalizowanej w granicach miasta otrzymają specjalny bon komunalny zwalniający z opłat za wodę i ścieki. Zwolnienie obejmować będzie czas, kiedy lokal udostępniany był potrzebującym. Mieszkańcy chcący otrzymać bon muszą złożyć stosowny wniosek oraz podpisać umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej.

Rząd szykuje wsparcie finansowe dla pomagających

Ułatwienia dla Polaków pomagających uchodźcom z Ukrainy szykuje także rząd. 7 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Według projektu osoby, które przyjmą Ukraińców pod swój dach, otrzymają dodatkowe pieniądze.

Osoba fizyczna prowadząca gospodarstwo domowe, która zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną będzie mogła otrzymać świadczenie na podstawie umowy zawartej z gminą. Świadczenie to będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez 60 dni, a jego wysokość zostanie określona w rozporządzeniu Rady Ministrów. Przewiduje się, że będzie to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie – informuje rząd na portalu gov.pl.

Co więcej, świadczenia te będą wolne od podatku. Z kolei firmy będą mogły ująć wydatki poniesione na pomoc uchodźcom w kosztach dodatkowych. Nowa ustawa przewiduje też szereg ułatwień dla samych uchodźców z Ukrainy, m.in. zwolnienie tych osób z podatku dochodowego w związku z otrzymaną pomocą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom