Zaparowane okna - z tym też można sobie poradzić

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Okna w mieszkaniuOkna nie będą zaparowane, jeśli pomieszczenia będą często wietrzone.
Okna w mieszkaniuOkna nie będą zaparowane, jeśli pomieszczenia będą często wietrzone. Oknoplast
Poczytaj o przyczynach parowania okien wewnątrz pomieszczeń, a także na zewnątrz oraz między szybami. Jak się z tym uporać?

Z problemem zaparowanych okien zmaga się wielu lokatorów. Najczęściej, chociaż nie jest to regułą, zaparowane okna to te zrobione są z PCW. Tego typu okna uznawane są za szczelniejsze niż te zrobione z drewna.

Dlaczego okna zaparowują

Często zawilgocenie okien zauważalne jest w nocy i nad ranem, podczas gdy w dzień okna się „nie pocą". Dlaczego? Bowiem parowanie okien ma związek z wilgotnością i różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia.

 Przeczytaj też: Jak zapobiegać parowaniu szyb okiennych 

To właśnie nocą i nad ranem różnice temperatur bywają największe i dlatego zjawisko parowania szyb pojawia się wtedy najczęściej. Wystarczy, że wilgotność w pomieszczeniu przekracza 60 procent, a różnica temperatur między tą panującą w domu i na zewnątrz wynosi co najmniej 20 stopni Celsjusza, żeby woda na szybach zaczęła się skraplać.

Warto zauważyć, że parowanie zwykle nie ma związku z jakością wykonania okien i szyb, jest zjawiskiem naturalnym. Okna mogą parować od wewnątrz, na zewnątrz (dotyczy to okien z bardzo dobrymi współczynnikami termoizolacyjnymi), a nawet między szybami.

Rozszczelnianie okien pomaga

Największe dylematy mieszkańcy mają właśnie zimą. Producenci zalecają rozszczelnianie okien (można to uzyskać bezproblemowo, ustawiając w odpowiedniej pozycji klamkę okna – będzie nadal zamknięte, ale z niewielką szparą, przez którą przeciska się powietrze).

Tyle, że z tym powietrzem do mieszkania dostaje się również zimno. W czasach, gdy ogrzewanie kosztuje krocie, wiele osób woli przymknąć oko na skraplającą się na oknach wodę i mieć w domu ciepło. Niestety, to pozorne oszczędności i jednocześnie zapraszanie do siebie „grzyba" na ścianach. Ten może pojawić się nawet na ścianach w świeżo wybudowanych mieszkaniach i domach. A gdy raz wejdzie – zazwyczaj trudno go się pozbyć.

Wentylacja to podstawa

Kluczowa dla usunięcia zjawiska zaparowanych okien jest odpowiednia wentylacja. W pomieszczeniach, w których wilgoć występuje naturalnie – łazienkach czy kuchniach, można zainstalować w wywietrznikach wentylatorki wyciągowe. Te nawet w czasie bezwietrznej, ciepłej pogody będą „wyciągały" wilgoć z pomieszczenia i "wyrzucały" ją na zewnątrz mieszkania.

W pokojach ten manewr jest niemożliwy do zastosowania. Często wystarczy jednak porządne wietrzenie, by pozbyć się wilgoci. Zimą lepiej na kilka minut otworzyć okna, wpuszczając zimne i suche powietrze do środka. Parowanie okien jest bowiem oznaką złego mikroklimatu wewnątrz mieszkania i kłopotów z wentylacją.

Pranie temu winne

Po częstym wietrzeniu mieszkania problem powinien rozwiązać się sam. Zaparowane okna obserwować można również wtedy, gdy na suszarkach bądź kaloryferach suszy się właśnie wypraną odzież i nie zapewni przy tym odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Nawet zimą lepiej wystawić pranie na zewnątrz, żeby nieco odparowało, zanim zacznie się suszenie wewnątrz mieszkania.

PoznajSposoby na walkę z wilgocią i grzybem w mieszkaniu 

Parowanie między szybami

Gdy parowanie następuje między szybami okna, a w przestrzeni tej zbiera się woda, mamy jednak poważny problem. Tak zebranej wody trudno się pozbyć, a okna później wyglądają nieestetycznie z licznymi zaciekami. Zbieranie się wody między szybami okna nie jest już zjawiskiem naturalnym i świadczy o rozszczelnieniu się skrzydła okna. Takie okno straciło prawdopodobnie swoje walory termoizolacyjne i nadaje się do wymiany. Jeśli stolarka jest jeszcze na gwarancji, warto skorzystać z jej zapisów i je wymienić. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom