Zalegasz z czynszem, mogą zlicytować twoje mieszkanie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Licytacja lokalu mieszkalnego za długiW większości spółdzielni dochodzi do kilku licytacji w roku.
Licytacja lokalu mieszkalnego za długiW większości spółdzielni dochodzi do kilku licytacji w roku. holder
Zadłużenie jest prawie takie, jak wartość lokum? Takie mieszkanie może być zlicytowane. To coraz częste przypadki.

Spółdzielnia wysyła upomnienia. Próbuje negocjować z dłużnikiem. Proponuje mu rozłożenie zaległości na raty. Kiedy to nie daje efektu i lokator nie płaci, sprawa trafia do sądu.

A ten, w przypadku gdy zadłużenie wynosi mniej więcej tyle, co warte jest mieszkanie, może wydać wyrok o licytacji mieszkania.

Możesz zalegać 5 tysięcy złotych i już może ruszyć procedura

Niektóre spółdzielnie nawet nie czekają latami, aż dług będzie wynosił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

– U nas taka minimalna granica zadłużenia powodująca wszczęcie postępowania egzekucyjnego zmierzającego do sprzedaży lokalu wynosi pięć tysięcy złotych – mówi Halina Kowalska, rzeczniczka prasowa Spółdzielni Mieszkaniowej Rubinkowo w Toruniu. – Jest to proces dość długi i można go podzielić na kilka etapów. Na każdym z nich jest możliwość wystąpienia do zarządu z wnioskiem o rozłożenie zaległości na raty, powodującym wstrzymanie całej procedury.

Rekordziści nie płacą

Przykładowo w woj. kujawsko-pomorskim są dłużnicy rekordziści, którzy wobec spółdzielni zalegają z opłatami nawet około 50 tysięcy złotych. Tylko teraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik w Toruniu ma z dłużnikami 27 takich spraw w sądzie. Do licytacji nie doszło, bo sprawy są w toku.

Dłużnik się budzi

– Czasem samo skierowanie pozwu do sądu „budzi" dłużnika. Ten zaczyna wreszcie płacić, wtedy wstrzymujemy dalsze kroki – mówi Marek Żółtowski, prezes SM Kopernik. – U nas w zeszłym roku doszło do jednej licytacji mieszkania.

W Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy jedna to odbyła się już w tym roku. A w poprzednich było więcej. – W zeszłym roku było pięć licytacji mieszkań, a w 2010 roku osiem – informuje Andrzej Wyżgowski, wiceprezes Fordońskiej SM.

Spółdzielnia z Rubinkowa w ubiegłym roku miała siedem licytacji, na których sprzedano mieszkania.

Bez licytacji

Spółdzielnia Ursus z Włocławka też ma lokatorów zalegających z płatnościami, natomiast w jej zasobach licytacji nie było ani razu w 20-letniej historii działania.

– Mamy inne, mniej drastyczne sposoby. Na przykład zajęcie pensji lokatora – wyjaśnia Cezary Tomaszewski, prezes Ursusa. I dodaje: – Ale niewykluczone, że do takich licytacji i u nas dojdzie... 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom