Zalegasz z czynszem, mogą zlicytować twoje mieszkanie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Licytacja lokalu mieszkalnego za długiW większości spółdzielni dochodzi do kilku licytacji w roku.
Licytacja lokalu mieszkalnego za długiW większości spółdzielni dochodzi do kilku licytacji w roku. holder
Zadłużenie jest prawie takie, jak wartość lokum? Takie mieszkanie może być zlicytowane. To coraz częste przypadki.

Spółdzielnia wysyła upomnienia. Próbuje negocjować z dłużnikiem. Proponuje mu rozłożenie zaległości na raty. Kiedy to nie daje efektu i lokator nie płaci, sprawa trafia do sądu.

A ten, w przypadku gdy zadłużenie wynosi mniej więcej tyle, co warte jest mieszkanie, może wydać wyrok o licytacji mieszkania.

Możesz zalegać 5 tysięcy złotych i już może ruszyć procedura

Niektóre spółdzielnie nawet nie czekają latami, aż dług będzie wynosił kilkadziesiąt tysięcy złotych.

– U nas taka minimalna granica zadłużenia powodująca wszczęcie postępowania egzekucyjnego zmierzającego do sprzedaży lokalu wynosi pięć tysięcy złotych – mówi Halina Kowalska, rzeczniczka prasowa Spółdzielni Mieszkaniowej Rubinkowo w Toruniu. – Jest to proces dość długi i można go podzielić na kilka etapów. Na każdym z nich jest możliwość wystąpienia do zarządu z wnioskiem o rozłożenie zaległości na raty, powodującym wstrzymanie całej procedury.

Rekordziści nie płacą

Przykładowo w woj. kujawsko-pomorskim są dłużnicy rekordziści, którzy wobec spółdzielni zalegają z opłatami nawet około 50 tysięcy złotych. Tylko teraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Kopernik w Toruniu ma z dłużnikami 27 takich spraw w sądzie. Do licytacji nie doszło, bo sprawy są w toku.

Dłużnik się budzi

– Czasem samo skierowanie pozwu do sądu „budzi" dłużnika. Ten zaczyna wreszcie płacić, wtedy wstrzymujemy dalsze kroki – mówi Marek Żółtowski, prezes SM Kopernik. – U nas w zeszłym roku doszło do jednej licytacji mieszkania.

W Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Bydgoszczy jedna to odbyła się już w tym roku. A w poprzednich było więcej. – W zeszłym roku było pięć licytacji mieszkań, a w 2010 roku osiem – informuje Andrzej Wyżgowski, wiceprezes Fordońskiej SM.

Spółdzielnia z Rubinkowa w ubiegłym roku miała siedem licytacji, na których sprzedano mieszkania.

Bez licytacji

Spółdzielnia Ursus z Włocławka też ma lokatorów zalegających z płatnościami, natomiast w jej zasobach licytacji nie było ani razu w 20-letniej historii działania.

– Mamy inne, mniej drastyczne sposoby. Na przykład zajęcie pensji lokatora – wyjaśnia Cezary Tomaszewski, prezes Ursusa. I dodaje: – Ale niewykluczone, że do takich licytacji i u nas dojdzie... 

Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie