Zakaz sprzedaży plastikowych sztućców i innych przedmiotów z tworzyw sztucznych. Tego już nie znajdziesz na sklepowych półkach

Anna Skibicka
Anna Skibicka
Plastikowe słomki Już niedługo plastikowe słomki przejdą do historii. Parlament Europejski opowiedział się za zakazem sprzedaży plastikowych "jednorazówek".
Plastikowe słomki Już niedługo plastikowe słomki przejdą do historii. Parlament Europejski opowiedział się za zakazem sprzedaży plastikowych "jednorazówek". Hans (pixabay.com)
Zanieczyszczenia wód. Unia Europejska mówi stop! Na pierwszy ogień idą wyroby z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku. Od 2021 roku już ich nie kupisz!

Parlament Europejski przegłosował ustawę zakazującą sprzedaży tzw. jednorazówek, czyli przedmiotów jednokrotnego użycia zrobionych z tworzyw sztucznych . Zakaz ten dotyczy przede wszystkim plastikowych talerzyków, sztućców, kubeczków i patyczków higienicznych. Ustawa trafi teraz pod obrady Rady Unii Europejskiej, w której państwa członkowskie będą negocjowały warunki realizacji przyjętego aktu prawnego.

Plastykowe "jednorazówki". Czego nie będzie można kupić

Styropianowy kubek rozkłada się w morzu 50 lat, aluminiowa puszka - 200, a plastikowa butelka aż 450 lat. Jeżeli zanieczyszczanie wód nie zmaleje, to w 2050 roku, śmieci będą ważyły więcej niż pływające tam ryby. Tych produktów już nie będzie na sklepowych półkach.

Lista przedmiotów objętych zakazem sprzedaży:

  • patyczki do balonów
  • jednorazowe sztućce i talerzyki plastikowe
  • patyczki higieniczne
  • słomki i mieszadełka do napojów

Pod lupę Parlamentu Europejskiego trafiły również opakowania na kanapki, plastikowe pojemniki, w których kupujemy lody oraz pudełka do przechowywania owoców i warzyw. Ustawodawcy skupili się gównie na produktach, których składnikiem jest polistyren. Z tego materiału powstaje również styropian. Konsumpcja tych artykułów ma się zmniejszyć o 25 proc. do 2025 roku.

Przyczyny uchwalenia ustawy o zakazie sprzedaży wyrobów jednokrotnego użytku

Główną przyczyną uchwalenia ustawy zakazującej sprzedaży jednorazowych wyrobów z tworzyw sztucznych jest wzrastające zanieczyszczenie mórz i oceanów. "Jednorazówki" stanowią 70 proc. odpadów wydobywanych z głębin morskich.

Jak podaje Parlament Europejski, co roku w oceanach ląduje od 4,8 do 12,7 mln ton plastiku. Już teraz, w oceanach znajduje się ponad 150 mln ton tego tworzywa.

Plastik jednorazowego użytku stanowi aż 49 proc. wszystkich śmieci, które trafiają do mórz. Inne śmieci plastikowe to tylko 6 proc. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom