Zabezpieczenie przed włamaniem? Zaprzyjaźnij się z sąsiadem lub zainwestuj w monitoring

Joanna Turakiewicz
Włamanie do domuZabezpieczenie przed włamaniem? Zaprzyjaźnij się z sąsiadem lub zainwestuj w monitoring
Włamanie do domuZabezpieczenie przed włamaniem? Zaprzyjaźnij się z sąsiadem lub zainwestuj w monitoring cocoparisienne (Pixabay.com)
Tradycyjnie już, okres letni to czas wzmożonej aktywności włamywaczy. Kuszą ich puste domy i mieszkania, których właściciele wypoczywają gdzieś daleko. Jak zabezpieczyć własne mienie? Kamerami, alarmem, usługą monitoringu? Dobrze też zaprzyjaźnić się z sąsiadem.

Pierwszym zabezpieczeniem przed włamaniem jest codzienne zachowanie domowników. Rzadko kiedy włamywacze wybierają przypadkową posesję i próbują wejść do niej w dowolnym momencie. Większość tego rodzaju przestępstw przygotowywana jest co najmniej przez kilka tygodni.

Nie walcz z sąsiadami i zachowaj dyskrecję

Złodzieje obserwują dom, zaglądają w okna, starają się poznać zwyczaje domowników. Atakują na ogół po solidnym przygotowaniu, wyposażeni w szczegółową wiedzę o stylu życia i zwyczajach mieszkańców: – Sprawdzają w jakich godzinach dom jest pusty, czy domownicy mają alarm lub ochronę. Ofiarą może być każdy – ostrzega Mirosław Smyrak, Specjalista ds. Projektowania Systemów Hertz Systems. – Włamania zdarzają się również podczas snu mieszkańców. Tego typu działania określa się zwykle metodą na śpiocha.

Warto przeczytać: Rozwiązania domowych systemów alarmowych

Czy na tym etapie można się zabezpieczyć? Jak najbardziej. Przede wszystkim nie pomagać złodziejom. Zmieniać czasem rytm dnia i tygodnia, żeby obserwujący przekonali się, że właściciele są nieprzewidywalni. Ważne też jest zachowanie dyskrecji. Jeśli koniecznie chcemy pochwalić się wakacjami na portalach społecznościowych, to zdecydowanie lepiej będzie zrobić to po powrocie, zamiast dawać przestępcom wiadomość: droga wolna.

Policja też radzi często, by w czasie dłuższych wyjazdów dać klucze komuś zaufanemu, np. z rodziny i poprosić, żeby od czasu do czasu wpadł wieczorem posiedzieć, choćby obejrzeć film, czasem spędzić noc. Jest szansa, że widok zapalonego światła zniechęci rzezimieszków do ataku na dom.
Istnieje jeszcze jeden naturalny sojusznik, którego znaczenia często nie doceniamy. Jest nim sąsiad. Utrzymywanie choćby poprawnych stosunków z sąsiadami ma znaczenie nie tylko towarzyskie. Bardzo często zdarza się, że policję do włamań wzywają właśnie sąsiedzi, którzy – świadomi tego, że przecież właściciele domu powinni właśnie przebywać w całkiem innej części kraju lub świata – zauważą intruza, usłyszą brzęk tłuczonego szkła, dostrzegą zapalone światło lub błysk latarki.

Zainwestuj w mocne zamki i solidne okna

Ważnym elementem prewencji antywłamaniowej jest odcięcie drogi wejścia do domu, a przynajmniej solidne utrudnienie: – Warto zadbać o dobre zamki w drzwiach i oknach. Z policyjnych statystyk wynika, że większość włamań dokonywanych jest właśnie przez okna – podpowiada Mirosław Smyrak.
Utrudnieniem dla włamywaczy będą też solidne zewnętrzne rolety antywłamaniowe.

Kolejna metoda, to zasygnalizowanie, że dom jest wyposażony w jakikolwiek system ochrony. Przy braku funduszy nawet atrapa kamery będzie lepsza niż nic, bo zniechęci chociaż przypadkowych intruzów, a i tacy się zdarzają. Jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie solidny system alarmowy, być może połączony z monitoringiem, bo nawet jeśli włamywacze już się dostaną do domu, nagrania z kamer mogą znacznie ułatwić policji schwytanie ich. Istotne jest jednak, by nagranie zapisywało się na serwerze znajdującym się poza domem, żeby złodzieje nie mogli go uszkodzić. Kamera powinna też nagrywać obraz nocny.

Nowoczesne systemy alarmowe dają naprawdę duże możliwości. Choćby takie, że każdy sygnał odebrany przez czujniki wygeneruje wiadomość do właściciela obiektu. Właśnie: czujniki. Dla optymalnego zabezpieczenia, ważne jest ich zróżnicowanie i odpowiednia gęstość rozmieszczenia: czujniki ruchu, otwartych okien i drzwi, dymu obejmujące całą przestrzeń każdego pomieszczenia dają pewność, że złodziej się nie przeciśnie niezauważony.
Wyjący w środku nocy alarm w połączeniu z czujnym sąsiadem w wielu przypadkach będzie wystarczającym środkiem zapobiegawczym. Jednak nie zawsze.

Zatrudnij firmę ochroniarską

Oto kolejny, najwyższy poza postawieniem budki wartowniczej z uzbrojonym ochroniarzem, poziom ochrony. Kiedy warto się nad nim zastanowić? Przede wszystkim wówczas, jeśli złodziej może wiedzieć, że z domu wyniesie więcej niż telewizor. Na przykład zawartość sejfu: gotówkę, biżuterię, cenne dzieła sztuki. Ale też zawsze wtedy, gdy dom stoi na uboczu, albo po prostu da nam to poczucie bezpieczeństwa i spokojną głowę.

Już sama naklejka informująca o ochronie i systemie alarmowym może zapobiec włamaniu, choć krąży opinia, że informacja o zastosowaniu konkretnego systemu może ułatwić złodziejom zadanie. Wątpliwości stara się rozwiać Mirosław Smyrak z Hertz Systems: – Oczywiście mogą być różne opinie w tej kwestii, jednak naszym zdaniem warto dokonać oznaczenia ochranianego, monitorowanego obiektu. Z naszego doświadczenia wynika, że złodzieje podejmując działania dokonują łatwiejszego wyboru, nie narażając się na ryzyko. Prowadzą swoje działania częściej w obiektach nie chronionych, nie posiadających systemu i usługi monitoringu z reakcją grup interwencyjnych. Poza tym spotykamy się z przypadkami dokonania poważnych, cennych uszkodzeń np. okien, rolet, drzwi przy próbach włamań.
Wybierając firmę ochroniarską, warto kierować się jej referencjami, ale też odległością stacji monitorowania alarmów od naszego domu, a także częstotliwością i ilością patroli w okolicy. Grupa interwencyjna powinna dotrzeć do domu w jak najkrótszym czasie od odebrania zgłoszenia lub sygnału z systemu alarmowego. Każda minuta ma tu znaczenie. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom