Wykorzystanie octu w ekologicznym ogrodzie. Na co pomaga i jak go używać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Metoda na królikiZapach octu skutecznie odstrasza króliki z ogrodu.
Metoda na królikiZapach octu skutecznie odstrasza króliki z ogrodu. Sxc.hu (Krappweis)
Nie musisz stosować chemicznych środków, żeby uporać się z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie. Zapachu octu nie cierpią meszki, ślimaki i nawet króliki. Tłumaczymy, jak można wykorzystać ocet na ekologicznej działce.

Zastosowań octu w domu jest więcej niż pewnie się spodziewasz. - Jego zapach wabi muszki owocowe, które, jak nazwa wskazuje, krążą wokół owoców – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Trzeba nalać na talerzyk trochę octu, najlepiej jabłkowego, ewentualnie balsamicznego i postawić wieczorem np. na parapecie albo kuchennym stole. Rano na talerzyku będzie mnóstwo małych muszek.

Poczytaj też: Nietypowe domowe zastosowania soku z cytryny 

Ocet pomaga przedłużyć życie kwiatom ciętym. Do wazonu z wodą trzeba wlać dwie łyżki octu i wymieszać to z łyżką cukru. Bukiet powinien być świeży przez przynajmniej cztery dni.

Oprysk na chwasty

To tylko dwa ze sposobów wykorzystania octu. Ocet w ogrodzie ekologicznym też jest popularny. Wczesną wiosną ogrodnicy stosują oprysk na działce, aby zlikwidować szkodniki i choroby. Specyfik z dodatkiem octu pomoże pozbyć się owadów i nie pozwoli na rozwój chorób roślin. Trzeba w wiaderku pełnym wody (w 10-litrowym wiaderku trzeba mieć około 8 litrów wody) wymieszać dwie łyżki stołowe octu, trzy łyżki proszku do pieczenia, dwie łyżki rozpuszczonego szarego mydła, dwie łyżki oleju (najlepiej rzepakowego).Tę płynną mieszankę należy przelać do spryskiwacza i spryskać nią rośliny tak mocno, żeby płyn zaczął skapywać z liści. Oprysk najlepiej wykonywać w ciepłe, słoneczne dni.

Lepsze kiełkowanie roślin

Ocet przydatny jest również dla roślin, do ich lepszego kiełkowania. Szparagi, fasolka słodka albo pietruszka będą lepiej się rozwijały, gdy wcześniej zamoczy się je w letniej wodzie z dodatkiem trzech łyżek stołowych octu, najlepiej winnego.

Warto przeczytać: Jak mieć piękny ogród bez większego wysiłku 

Metoda na kwaśną ziemię

Gdy planujemy zasadzić rośliny lubiące kwaśną glebę, można ją „zakwasić" w naturalny sposób. Na około trzy tygodnie przed zasadzeniem kwiatów lub krzewów należy kilkakrotnie podlać ją obficie wodą z dodatkiem octu (w skali 8:1).

Chwasty w betonie

Młode chwasty i trawy, które wyrastają w szparach czy pęknięciach betonu można zlikwidować, polewając je lub spryskując octem. - Alternatywą dla środków chemicznych jest bowiem przygotowanie własnego, naturalnego i zdecydowanie bardziej ekologicznego preparatu – podkreśla Małgorzata Gral z firmy Jadar.- Mieszamy ocet z wodą w proporcji 2:1 i spryskujemy otrzymanym roztworem wszystkie chwasty. Dla uzyskania lepszego efektu, możemy ten zabieg powtórzyć kilkukrotnie, stosując sam ocet. Nie należy używać w tym celu żadnych roztworów solnych, które mogą mieć negatywny wpływ na ziemię w ogrodzie oraz samą kostkę brukową.

Metoda na króliki

Króliki nie lubią zapachu octu. To dlatego, gdy te zwierzątka są szkodnikami w ogrodzie, rozwiązaniem jest włożenie do kilku kubeczków albo pojemniczków waty higienicznej nasączonej dosyć mocno octem. Kubeczki trzeba rozstawić w kilku miejscach wzdłuż grządek, na których najczęściej dokazują króliki. Minie dzień lub dwa i króliki znikną.

Mrówki wyproszone

Ocet to skuteczny środek na mrówki. Ich dróżki trzeba spryskać octem 10-procentowym, wlanym do ręcznego spryskiwacza. Te owady nienawidzą zapachu octu, więc będą miały przymusową przeprowadzkę.

Sposób na ślimaki

Ogrodnicy i rolnicy narzekający na kolonie ślimaków, też powinni sięgnąć po ocet. Do litra wody trzeba wlać tyle samo octu i wymieszać, po czym spryskać za pomocą spryskiwacza miejsca, w jakich pojawiają się mięczaki. Można też przygotować swoisty wabik. Do starej podstawki od doniczki należy wlać trochę octu i trochę piwa. Talerzyk trzeba położyć w miejscu, w jakim ślimaki pojawiają się najczęściej. Piwo zwabi ślimaki swoim zapachem, a ocet je wyeliminuje.

Przeczytaj więcej: Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie

Ćmy już nie wlecą do altany

Ten specyfik to również metoda na ćmy, które wlatują do domku letniskowego, gdy jest zapalone światło. Trzeba wymieszać dwie łyżki cukru (najlepiej brązowego) w szklance wody i dodać jeszcze dwie łyżki octu. Taki płyn należy przelać do plastikowej butelki z obciętą górą albo do puszki z wyciętym wieczkiem i postawić niedaleko lampy, ale przy tym daleko od otwartego okna. Zapach będzie wabił ćmy do butelki, a nie do domu przez okna.

Czystsza piaskownica i meble ogrodowe

Piaskownica ogrodowa będzie czystsza, jeżeli deski wokół niej spryskamy wodą z octem albo przesmarujemy ją octem i pozostawimy do wyschnięcia. Tego zapachu nie lubią ani owady, ani koty, więc nie zanieczyszczą piaskownicy. Podobnie warto przemyć wodą z octem meble ogrodowe. Nie będą upstrzone przez owady.

Warto wiedzieć: Nietypowe zastosowania sody oczyszczonej w domu 

Błyszczące wazony i doniczki

Ocet pomaga doczyścić szklane wazony i ceramiczne doniczki. Gdy na nich pojawiają się zacieki i inne ślady trudne do usunięcia wodą z płynem do mycia naczyń, można je zamoczyć w zlewie wypełnionym letnią wodą z dodatkiem octu. Po godzinie szkło i ceramika będą błyszczące. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom