Wykładziny elastyczne we współczesnych mieszkaniach - charakterystyka

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wykładziny elastyczne to dla wielu wciąż atrakcyjny produktWysokiej jakości wykładziny sprawdzą się także w pokoju dziecięcym.
Wykładziny elastyczne to dla wielu wciąż atrakcyjny produktWysokiej jakości wykładziny sprawdzą się także w pokoju dziecięcym. Wineo
Na pewno każdy pamięta podłogi wyłożone wykładziną, zwaną popularnie „linoleum", która święciła triumfy w czasach PRL. I nie są to wspomnienia miłe.

Do teraz, przy zakupie starego mieszkania, można spotkać podłogi wyłożone elastycznymi wykładzinami. Przy czym pierwsza decyzja, jaką podejmują nowi lokatorzy – to jej całkowite usunięcie. 

„Linoleum" (niesłusznie powszechnie określano tak wykładziny z polichlorku winylu PVC, choć linoleum było produkowane m.in. z włókna lnianego i mączki drzewnej) miało kilka zalet, które powodowały, że w wielu polskich mieszkaniach królowało przez długie lata. Przede wszystkim – było dostępne, co w czasach gospodarki reglamentowanej było sporym plusem. Wykładzina taka miała również właściwości, które z punktu widzenia użytkownika były mile widziane. Przede wszystkim była stosunkowo tania, do tego niezwykle łatwo było ją utrzymać w czystości.

Przeczytaj również: Lastryko w nowoczesnej odsłonie 

Posiadacze wykładzin cenili odporność i wytrzymałość takiej podłogi. Sprawdzała się ona nawet w przechodnich pomieszczeniach typu korytarz czy na tarasach ogrodowych altan. Takie "linoleum" miało jednak jednak dwie zasadnicze wady – mówiąc wprost, zwykle wyglądało paskudnie i do tego śmierdziało „chemią".

"Linoleum" kiedyś i teraz

Wydawałoby się więc, że w czasach, gdy na rynku dostępne są niemal wszystkie materiały, którymi wyłożyć można podłogi w domu i mieszkaniu, wykładziny elastyczne trafią do lamusa. Rzeczywistość jest zgoła inna i nie brakuje ludzi, którzy i teraz inwestują w takie wykładziny, doceniając ich walory.
Jak mają się dzisiejsze wykładziny elastyczne do „linoleum" sprzed lat? Co je różni i co sprawia, że rośnie zainteresowanie tego typu produktami?

Zobacz: Czy wykładziny dywanowe są zdrowe dla alergików 

– Wysokiej jakości podłogi elastyczne, w odróżnieniu od tanich zamienników, są w stanie wytrzymać nawet bardzo duże obciążenia. Dodatkowo, po krótkiej regeneracji, jest ona w stanie w niemal 100% wrócić do pierwotnego kształtu – wyjaśnia Grzegorz Mazur, ekspert marki Wineo. – Za wykorzystywaniem podłogi elastycznej w obiektach użyteczności publicznej przemawia też wyjątkowa łatwość utrzymania jej w czystości – do mycia można stosować wszystkie popularne środki czyszczące, zarówno kwasowe jak i zasadowe, a także środki dezynfekujące, które wykorzystywane są na przykład w szpitalach.

Nowoczesne wykładziny elastyczne nie mają zapachu

W dobrych jakościowo wykładzinach elastycznych odpada też problem nieprzyjemnego zapachu, który potrafił unosić się w pomieszczeniu przez wiele miesięcy od ułożenia wykładziny z PVC. Coraz częściej do produkcji wykładzin elastycznych wykorzystywane są surowce odnawialne i naturalne wypełniacze. Często są to produkty na tyle zaawansowane, że całkowicie pozbawione są zapachu. To sprawia, że wykładzina taka może trafić do pokoju dziecięcego, jak również sprawdzi się w domach, w których mieszkają alergicy.

Obecna szeroka paleta produktów sprawia, że każdy właściwie jest w stanie dopasować dekory do wystroju wnętrza, w którym chce położyć elastyczną wykładzinę. Ta do złudzenia przypomina wzorem panele podłogowe czy deski.

Samo wyłożenie podłogi wykładziną nie nastręcza wielkich trudności, można to właściwie zrobić samemu, bez udziału fachowców, jak ma to miejsce w przypadku parkietu czy paneli podłogowych. Najczęściej wykładziny takie ułożone są w rolkę, a poszczególne fragmenty skleja się dedykowanym im klejem. Po raz kolejny więc znaczenia nabiera czynnik ekonomiczny. Właściwie bez większego doświadczenia, można tego typu podłogę położyć samemu, nie narażając się na dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem ekipy wykończeniowców. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom