Wycinka drzew w prywatnym ogrodzie – kiedy i jak można wykonać ją legalnie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Wycinka drzewTakie puste od środka drzewo zagrażało bezpieczeństwu. To dlatego trzeba było je wyciąć. Wcześniej jednak upewniono się, że nie ma na nim gniazdujących ptaków.
Wycinka drzewTakie puste od środka drzewo zagrażało bezpieczeństwu. To dlatego trzeba było je wyciąć. Wcześniej jednak upewniono się, że nie ma na nim gniazdujących ptaków. Jarosław Mikietyński
Wycinka drzew to najgorętszy temat ostatnich dni. Wyjaśniamy, w jaki sposób można ją przeprowadzić legalnie, a w jakich przypadkach łamiemy przepisy.

Z życia wzięte: wierzba, wysoka na 9 metrów, zaczęła usychać. Przez 75 lat rosła w prywatnym ogrodzie. Okazało się, że nie da się jej uratować. Niszczenie drzewa zaczęło się niejako przypadkiem. Gdy trzeba je było bowiem przyciąć od góry, rana po cięciu zrobiła się zbyt duża, a profilaktycznie nie została zabezpieczona.

– Gdy padał deszcz, woda wsiąkała w środek drzewa, wnikała do niego przez potężną ranę – tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Zimą, gdy nadszedł mróz, sytuacja się pogorszyła. Pod wpływem mrozu woda zwiększa swoją objętość. Powoduje rozerwanie tkanek drzewa. W ten sposób powstają szpary i wyrwy. Przez nie do wewnątrz dostają się m.in. owady i insekty. Zaczynają się tworzyć choroby grzybowe. Drzewo marnieje. Staje się puste w środku.

Szpaki przygotowują dziuple w drzewie

Jest jeszcze jeden znak, dzięki któremu można się przekonać, że drzewo niszczeje. – Gdy latają wokół nich szpaki, to prawdopodobnie znaczy, że robią sobie dziuple – kontynuuje Mikietyński. – Te ptaki bowiem wykorzystują dziury w pniach do zakładania dziupli. Jeżeli natomiast drzewo jest prawie puste od środka i zmurszałe, nie ma innej rady, jak tylko wycinka.

Warto przeczytać: Wycinka drzew z prywatnej posesji dawno nie była tak łatwa 

Trzeba to robić jednak według przepisów. Chodzi o rozporządzenie Ministerstwa Środowiska. A przypomnijmy: od początku 2017 roku wycinka drzew to gorący temat. Obecnie, od 1 marca, prawo zakazuje ścinania drzew, na których są gniazda, a w nich ptaki. Wcześniej, bo od stycznia, obowiązywały w Polsce przepisy, które pozwalały właścicielom działek na wycinkę drzew właściwie prawie bez ograniczeń, tylko pod warunkiem, że nie jest to wycinka pod działalność gospodarczą czy na cele gospodarcze – zaznacza dalej ogrodnik.

Wycinka drzew od 1 marca

Teraz jednak, od marca, nie jest już tak łatwo pozbyć się drzewa. 1 marca to również data nieprzypadkowa. Ustalono, że wówczas zaczyna się okres lęgowy ptaków, który trwa do października. Jeśli na prywatnej działce stoi jednak puste drzewo lub w inny sposób zniszczone, zagrażające bezpieczeństwu i trzeba je będzie wyciąć (chodzi o tzw. wycinkę sanitarną, która nie ma nic wspólnego z tą, o której zrobiło się głośno w ostatnich tygodniach), nie od razu można brać się do dzieła. – Trzeba upewnić się, czy postępujemy prawidłowo i zgłosić ten zamiar do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska – informuje nasz rozmówca. – Ekspert przyjdzie i oceni, czy rzeczywiście na drzewie nie ma gniazdujących ptaków. Jeśli ich nie ma, wycinka może dojść do skutku, bo jest prawne przyzwolenie na nią.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom