Wybór ogrzewania przy budowie domu – na co zwrócić uwagę?

Artykuł sponsorowany
Dach, fundamenty, ogrzewanie – podczas budowy domu trzeba podjąć wiele kluczowych decyzji. Na jakie ogrzewanie warto postawić?

Już na etapie budowy domu należy określić rodzaj centralnego ogrzewania oraz paliwa, które będzie wykorzystywane. Zapoznaj się ze sposobami na ogrzewanie domu gazem, ekogroszkiem i fotowoltaiką. Ogrzewanie w domu jednorodzinnym może być łatwe w obsłudze i oszczędne. Sprawdź i przekonaj się sam.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego

Budowa centralnego ogrzewania w domu jednorodzinnym może przysparzać nieco zagwozdek. Na rynku dostępne są różne systemy grzewcze oraz paliwa, z których możesz skorzystać. Pozostaje także kwestia wyboru grzejników lub ogrzewania podłogowego. Kluczowy jest również wybór odpowiedniego kotła, którego serwis znajduje się niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. Zapoznaj się z systemami grzewczymi i wybierz ten, który najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Ogrzewanie domu gazem

Ten sposób ogrzewania w ostatnich latach zyskuje na popularności. Jego główne zalety to duża wygoda i łatwość obsługi. Piec gazowy podłączony do instalacji centralnego ogrzewania włącza się automatycznie, gdy temperatura spada. Zaprogramowany piec działa w pełni samodzielnie, a właściciel domu musi jedynie regularnie opłacać rachunki. Cena ogrzewania i podgrzewania wody systemem gazowym w domu jednorodzinnym o powierzchni około 120 m2 to około 4500 zł rocznie. Ogrzewanie domu gazem zarówno ziemnym, jak i z butli jest bardzo komfortowe – poradzi sobie z nim każdy domownik. Zapewnia stałość ciepła, bezawaryjność, a poziom zautomatyzowania sprawia, że nie musisz poświęcać czasu na obsługę systemu grzewczego.

Ogrzewanie domu ekogroszkiem

Ogrzewanie domu paliwem stałym, takim jak węgiel, ekogroszek, drewno czy pellet wciąż wiedzie prym w Polsce. To sprawdzony, znany wszystkim sposób ogrzewania, który jest trochę tańszy niż system gazowy. Wymaga jednak nieco więcej zaangażowania, ponieważ mimo rozwiniętej technologii pieców z automatycznymi podajnikami, trzeba kontrolować pracę urządzenia. Raz lub dwa razy w tygodniu należy uzupełniać podajnik pieca o nową porcję opału.

Dużą zaletą ekogroszku jest jego ekologiczny charakter – emisja gazów cieplarnianych do atmosfery jest kilkukrotnie niższa od norm UE. Podczas spalania przenikają także mniejsze ilości dwutlenku węgla, a dobrej jakości ekogroszek to również mniej uwalnianych związków siarki. Opał o wysokiej kaloryczności jest efektywny, a Ty oszczędzasz, bo zużywasz mniej ekogroszku, który wystarcza na dłużej.

Ekogroszek lub pellet w połączeniu z nowoczesnym piecem z automatycznym podajnikiem to równie wygodne i opłacalne rozwiązanie, co ogrzewanie domu gazem. Tradycyjny węgiel wymaga znacznie większych nakładów pracy zarówno podczas załadunku do kotłowni, jak i w codziennym użytkowaniu.
Workowany ekogroszek jest natomiast komfortowy w użytkowaniu – łatwo ulokujesz go w kotłowni i uzupełnisz podajnik. Sprawdź ofertę hurtowni ekogroszku Najlepszyekogroszek.pl, która stawia na świetne parametry ekogroszku w przystępnej cenie.

Ogrzewanie domu fotowoltaika

To dobry sposób na wspomaganie głównego systemu grzewczego. Fotowoltaika może bowiem nie zdać egzaminu jako jedyne źródło ciepła. Szczególnie podczas krótkich, jesiennych i zimowych dni, kiedy ilość słońca jest niewielka. Koszty montażu kolektorów słonecznych są wysokie, jednak dostępne są systemy dofinansowywania z państwa i UE. To proekologiczny sposób ogrzewania domu, ponieważ energia z promieni słonecznych jest odnawialna.

Wybierz sposób ogrzewania dostosowany do metrażu i wieku Twojego domu. Weź także pod uwagę koszty montażu i serwisowania sprzętu grzewczego. Znaczenie ma również liczba domowników i ogólne zapotrzebowanie na ciepło i wodę. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom