Wybór kominka do nowo budowanego domu

Artykuł sponsorowany
Kominek w domuWybór kominka do nowo budowanego domu
Kominek w domuWybór kominka do nowo budowanego domu Kratki.pl
Kominki pojawiają się w domach coraz częściej. Obecnie praktycznie w każdym gotowym projekcie znajduje się kominek w opcji podstawowej. Nie tylko ogrzewa dom, ale nadaje wnętrzu charakterystyczny klimat.

Jednak decydując się na kominek w domu, często popełniamy błędy w postaci niewygodnego usytuowania kominka, złego wyboru rodzaju jego wkładu, a także niedostosowanie go do rzeczywistej funkcji, jaką będzie spełniał. Jaki wybrać kominek oraz sposób jego wykorzystania, jeśli możemy robić to od podstaw? 

Przeznaczenie kominka

Kominek nie powinien być jedynym źródłem ogrzewania domu. Zawsze warto mieć opcję zapasową, a wielu specjalistów radzi, by właśnie kominek nią był. Na pewno szkoda jest traktować go tylko jako dekoracji, ale jeśli takie ma być jego przeznaczenie nie warto zawracać sobie głowy wysokimi parametrami, ponieważ nie zrobi dużej różnicy rozpalenie go raz czy dwa razy do roku. Wtedy lepiej zainwestować w jego obudowę. Jeśli jednak kominek ma nam służyć do ogrzewania na wiosnę oraz podczas jesiennych wieczorów lub jako dodatkowe ogrzewanie podczas siarczystych mrozów, wtedy warto wybrać taki wysokiej jakości. To samo dotyczy zwłaszcza korzystania z kominka jako głównegoźródła ogrzewania. 

Rozprowadzanie ciepła

Jeśli znamy przeznaczenie kominka powinniśmy przy pomocy fachowców wybrać odpowiedni wkład kominkowy i metodę rozprowadzania ciepła. Do wyboru mamy wkład z systemem DGP, czyli instalację dystrybucji gorącego powietrza, kominki z turbiną oraz kominki z płaszczem wodnym. Każde z nich mają swoje wady i zalety. Wkład z systemem DGP nie potrzebuje dodatkowego zasilania, ponieważ działa na zasadzie naturalnego zjawiska konwekcji. Jednak należy użyć do niego wysokiej jakości przewodów i ich przeprowadzenia, tak by wyeliminować straty ciepła. Z kolei kominki z turbiną działają podobnie, co z systemem DGP. W nich jednak ruch powietrza wymusza turbina, a ona potrzebuje zasilania elektrycznego. Coraz popularniejszym rozwiązaniem są kominki z płaszczem wodnym. Są one o wiele bardziej skomplikowane, ponieważ są połączone z centralnym ogrzewaniem. A to wymaga zastosowania między innymi odpowiednich zabezpieczeń, zasilacz awaryjny, który będzie zasilał pompę w razie awarii normalnego zasilania, a także wymiennik ciepła. Jego zaletą jest jednak nie tylko komfortowy sposób ogrzewania domu, ale też podgrzewanie wody użytkowej. Koszty, jakie ponosi się podczas instalacji danych kominków przemawiają również za ich funkcją. Jeśli wybraliśmy droższą wersję z kominkiem z płaszczem wodnym, najrozsądniej będzie z niego po prostu korzystać, a nie zostawiać tylko od okazji. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom