Wybieramy saunę: gotową, na zamówienie lub samodzielnie wykonaną

Joanna Turakiewicz, Grzegorz Rytlewski, Sauna R
SaunaSaunę można wkomponować nawet w nietypową przestrzeń pod skosami.
SaunaSaunę można wkomponować nawet w nietypową przestrzeń pod skosami. Sauna R
Planując urządzenie własnej domowej sauny, mamy do wyboru trzy rozwiązania: zakup gotowej kabiny, zlecenie wykonania jej pod wymiar w wyspecjalizowanej firmie albo samodzielną budowę.

Za wyborem odpowiedniego rozwiązania przemawiają różne względy: finansowe, przestrzenne, jakościowe, czy estetyczne. Niestety, jak przy wszystkich większych i bardziej kosztownych zakupach, pominięcie któregokolwiek z nich, może się odbić czkawką. Sauna nie będzie odpowiadać naszym potrzebom, a w skrajnych sytuacjach wręcz może się nie nadawać do użytku. A w żadnej wersji nie jest rozwiązaniem tanim. Dlatego warto starannie przeanalizować zalety i słabości wszystkich dostępnych rozwiązań.

Więcej informacji: Sauna w domu – co warto wiedzieć 

Gotowa kabina sauny

Zalety:

  • szybki i stosunkowo łatwy montaż,
  • kompletne, w pełni wyposażone kabiny z odpowiednio dobranym piecem, ławkami itp.
  • zróżnicowana oferta zarówno pod względem jakości i wyposażenia, jak i cenowym.

Wady:

  • brak dostępnych modeli dostosowanych do montażu pod skosami: na poddaszach, wnękach pod schodami itp.,
  • brak możliwości konfiguracji różnych elementów – kabinę bierzemy z całym dobrem inwentarza,
  • niemożliwość przyszłej rozbudowy o bardziej zaawansowane elementy,
  • zmontowaną kabinę może być trudno przenieść w mniej dostępne części domu, po schodach itp.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

W związku z tym, że kabina stanowi zintegrowaną całość, dokładnie trzeba się przyjrzeć wszystkim elementom, szczególnie piecowi i wentylacji, które w saunie są elementami najważniejszymi. Łatwo też natknąć się tutaj na niekoniecznie solidne wytwory produkcji azjatyckiej. Sprawdzić trzeba wiele elementów: grubość klepek w wewnętrznej boazerii (11 mm to zdecydowanie za mało), stabilność zawiasów, wykonanie drzwi, izolację.

Kiepskiej jakości produkt na ogół już na pierwszy rzut oka wygląda po prostu badziewnie. Jeśli więc mamy jakiekolwiek zastrzeżenia co do solidności wykonania, a cena jest zaskakująco okazyjna, lepiej przejrzeć inne oferty. Porównajmy wyposażenie, sprawdźmy czy cena obejmuje transport i koszt montażu. Zorientujmy się jaki będzie pobór energii i czy kabina nie będzie wymagać przebudowy instalacji elektrycznej. Sporo powiedzą nam warunki gwarancji: dobrej jakości produkty otrzymują ją na ogół dłuższą niż na dwa lata. Trzeba też koniecznie sprawdzić dostępność serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego.

Samodzielna budowa sauny

Zalety:

  • dla złotej rączki wartość sama w sobie – duma z samodzielnie wykonanej sauny,
  • całość może wyjść sporo taniej: do kosztu materiałów dodamy poświęcony na to czas, oszczędzając na wynagrodzeniu dla wykonawcy.

Wady:

  • postawienie sauny może się wydawać proste, ale bez gruntownej wiedzy nie ma co się zabierać za samodzielną budowę, bo bardzo łatwo tu o popełnienie błędów, które w krytycznych sytuacjach mogą wręcz uniemożliwić korzystanie z sauny w ogóle,
  • materiały i elementy, które wyspecjalizowane firmy kupują w ilościach hurtowych, w sprzedaży detalicznej mogą być bardzo drogie lub wręcz niedostępne;
  • dłuższy czas realizacji i czas osobisty poświęcony na dobór i zamawianie materiałów;
  • ryzyko zamówienia materiałów nieodpowiednich albo zmarnowanie ich znacznej ilości przez nieumiejętne wykorzystanie;
  • krótsza żywotność: średnia trwałość sauny fińskiej budowanej przez profesjonalistów wynosi ok. 22 lat, przy samodzielnej budowie maleje do 5–8 lat.

Zobacz również: Sauna zdrowotna z promieniowaniem podczerwonym 

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Spraw, o których musi wiedzieć ktoś, kto planuje samodzielnie zabrać się za budowę sauny, jest sporo. Wymieńmy tylko najważniejsze, zaczynając od materiałów. Drewno, które chcemy wykorzystać, musi spełniać odpowiednie parametry: wysokiej gęstości, wilgotności poniżej 12%, o jak najniższej zawartości żywicy. Ten ostatni warunek spełnia m.in. drewno świerkowe sprowadzane z północy Skandynawii. Zapobiegnie to pęcznieniu drewna. Wykonanie boazerii w warunkach domowych jest raczej niemożliwe, bo prawidłowo wykonane klepki łączą się na wydłużone pióro i wpust.

Do wykonania izolacji absolutnie nie należy używać styropianu, jak zdarza się praktykować amatorom, ale jedynie wełny mineralnej o odpowiednim współczynniku przenikalności cieplnej. Podobnie jest z paroizolacją, której nie wykonamy ze zwykłej folii paroizolacyjnej, ale specjalnej aluminiowej. Wokół kabiny koniecznie należy wykonać dylatację. A najważniejszymi elementami każdej sauny jest piec i odpowiedni system wentylacyjny. Niezwykle ważna jest zgodnie sztuką wykonana instalacja elektryczna: zgodna z normami, z zastosowaniem specjalnych przewodów LGS odpornych na wysokie temperatury oraz wyposażona w wyłącznik różnicowo-prądowy, który umożliwia odcięcie dostawy energii do sauny w sytuacji wadliwego działania kabiny. Do instalacji dopasowujemy piec – jednofazowej (230 V) lub trzyfazowej (380 V).

Przeczytaj: Sauna w mieszkaniu – koszty i wymagania instalacyjne 

Również wyposażenie trzeba przemyśleć: ławki ze zwykłego drewna świerkowego mogą nas wręcz poparzyć w siedzenie! Najlepszymi gatunkami na siedziska są drewno osiki albo afrykańskie abachi - nagrzewające się do temperatury nie wyższej niż 50°C. Zamki w drzwiach zastępują specjalne zatrzaski, zawiasy są na ogół aluminiowe, a szyby wyłącznie z hartowanego szkła.
Dokładnie wykonana kabina z odpowiedniego drewna, z dylatacją i prawidłowym systemem wentylacji nie będzie się rozsychać ani nie zagnieżdżą się w niej pleśnie i grzyby.

Sauna wykonana na zamówienie

Zalety:

  • łatwość dopasowania projektu do dowolnych przestrzeni, nawet o nietypowym kształcie, czy pod skosami,
  • możliwość indywidualnego doboru poszczególnych elementów: od pieca, poprzez rodzaj drewna, po drzwi i ławki,
  • możliwość rozbudowy o dodatkowe elementy, jak światła do chromoterapii, piec z automatycznym dozownikiem wody w saunie fińskiej, połączenie w jednej kabinie sauny fińskiej z promiennikami podczerwieni (przełączanie w tryb sauny lub infrared),
  • nieograniczone możliwości w zakresie kształtu i wyposażenia kabiny,
  • łatwość transportowania elementów przygotowanych do montażu,
  • możliwość dowolnego wykończenia zewnętrznego zgodnie z aranżacją przestrzeni.

Wady:

  • konieczność weryfikacji solidności i doświadczenia wykonawców,
  • cena wyższa o projekt i koszt montażu kabiny – w zależności od projektu o 20–25% wartości materiałów.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Decydując się na zlecenie montażu kabiny profesjonalnej ekipie, warto sprawdzić najpierw jej doświadczenie: listę dotychczas wykonanych realizacji i referencje. Istotne są również tutaj warunki gwarancji, które na samą kabinę mogą standardowo wynieść 5 lat, a na piec – 3–4. Porównując oferty zawsze należy wziąć pod uwagę kilka aspektów: rodzaj, jakość i grubość drewna, czy cena obejmuje piec i całość wyposażenia, transport, indywidualny projekt. Nie sama cena jest więc wyznacznikiem, ale przede wszystkim to, co obejmuje. Dbający o polecenia wykonawca zadba też o niuanse wykończenia: wieszaki zewn, ławka zewn, halogeny w cokołach, dodatkowe okna, czy też oświetlenie zaoparciowe ze zmianą kolorów.

Szczyt sezonu dla firm produkujących i montujących sauny przypada na okres od września do marca. W tym czasie natłok pracy jest największy. W pozostałej części roku nie tylko skraca się kolejka, ale też łatwiej negocjować ceny. Czas realizacji od momentu złożenia zamówienia, do pierwszego seansu we własnej saunie wyniesie od dwóch do czterech tygodni. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom