Wybieramy okna i drzwi: najważniejsze parametry dobrej stolarki

redakcja.regiodom, Oknoplst
Salon z oknami, które mają szprosyJeżeli chcesz mieć okna ze szprosami, pamiętaj - najłatwiej jest utrzymać w czystości szprosy wewnątrzszybowe.
Salon z oknami, które mają szprosyJeżeli chcesz mieć okna ze szprosami, pamiętaj - najłatwiej jest utrzymać w czystości szprosy wewnątrzszybowe. Oknoplast
Zakup stolarki budowlanej to duży wydatek. Dlatego przed podjęciem decyzji wnikliwie analizujemy dostępne okna i drzwi. Bierzemy pod uwagę jakość produktów, ich wygląd i cenę. To jednak nie wszystko. Musimy również porównać parametry techniczne okien i drzwi.

Jak odczytać podawane przez producentów parametry stolarki budowlanej, by nie pogubić się w zalewie informacji? Co warto wiedzieć przed wizytą w salonie sprzedaży?

Warto wiedzieć więcej: Czym kierować się przy wyborze** okien i drzwi zewnętrznych**

Modeli drzwi i okien jest na rynku bez liku. Różnią się one między sobą wieloma współczynnikami. Uw, g, A1 czy C to zaledwie część oznaczeń używanych przez producentów. Dla większości z nas nic one nie mówią i możemy czuć się zagubieni. Wybór odpowiednich okien lib drzwi nie musi być jednak trudny. Wystarczy dowiedzieć się, co znaczą poszczególne symbole i które z nich realnie wpływają na jakość stolarki otworowej. Warto również poświęcić chwilę na przygotowania do wizyty w sklepie.

Współczynnik współczynnikowi nierówny

– Podstawowym parametrem, jaki powinniśmy sprawdzić przy wyborze okien i drzwi wejściowych jest ich współczynnik przenikania ciepła – oznaczenie Uw. Cecha ta decyduje o tym, ile ciepła będzie wydostawało się z domu przez nasze okna i drzwi. Parametr ten wyrażany jest w jednostkach W/(m2K). Powinien on być jak najniższy, ponieważ jego niska wartość oznacza małe starty energii. W niektórych opisach okien i drzwi znajdziemy oznaczenia Uf czy Ug. Odnoszą się one odpowiednio do profilu okiennych z PVC i samej szyby. Dlatego nie obrazują one rzeczywistego poziomu strat ciepła, które nastąpią przez przenikanie ciepła przez okno. O tym dowiemy się właśnie dzięki współczynnikowi Uw – tłumaczy Grzegorz Bułat, Kierownik Działu Technologii, Oknoplast.

Dowiedz się: Na czym polega ciepły montaż okien

Polskie przepisy dokładnie precyzują dopuszczalny poziom współczynnika przenikania ciepła Uw. Dla okien wynosi on 1,8 W/(m2K), natomiast dla drzwi 2,6 W/(m2K). Stolarki budowlanej o gorszym (czyli wyższym) parametrze w ogóle nie należy brać pod uwagę.

Jeśli zależy nam na obniżeniu rachunków za ogrzewanie i możemy pozwolić sobie na zakup droższych okien i drzwi, warto pomyśleć o stolarce energooszczędnej. Wielu producentów przedstawia swoje produkty jako energooszczędne, jednak okna, które realnie zmniejszą starty energii w domu powinny mieć parametr Uw niższy od 1,2 W/(m2K). Porównując współczynniki przenikania ciepła warto też upewnić się, czy deklarowane wartości zostały wyliczone dla wersji standardowej. Niekiedy zdarza się, że aby otrzymać pożądane parametry musimy dopłacić za dodatkowe elementy – mówi Grzegorz Bułat.

Symbole opisujące okna bez tajemnic

Na etykietach opisujących stolarkę budowlaną znajdziemy też inne oznaczenia.

Symbole A, B, C określają klasy profilu okiennego. To bardzo ważna cecha, ponieważ profil odpowiada za izolację i sztywność ramy okiennej i skrzydła. Najwyższą klasą jest ta oznaczona symbolem A. Ścianki zewnętrzne takich profili mają grubość co najmniej 2,8 mm. Konstrukcja tego typu daje gwarancję, że okno nie odkształci się z biegiem czasu.
W przypadku profili z PVC warto zwrócić również uwagę na jego szerokość i liczbę komór – zazwyczaj im jest on szerszy i ma więcej komór, tym okno będzie cieplejsze.

Oznaczenia A1, B4 lub C2 informują nas o tym, jaka jest klasa odporności stolarki na obciążenie wiatrem. Zostały one uszeregowane od A1 do C5, gdzie A to klasa najniższa. Obrazują one, w jakim stopniu okno czy drzwi będą uginały się pod wpływem wiatru i tym samym zabezpieczały konstrukcję przed uszkodzeniem, pękaniem szyb oraz nieszczelnością.

Parametry od 1A do 9A to klasy wodoszczelności. Mówią one o stopniu zabezpieczenia pomieszczenia przed przenikaniem do niego wody pochodzącej z opadów atmosferycznych. Ponieważ w naszym klimacie dość często zdarzają się ulewy, nie należy kupować drzwi i okien o klasach poniżej 4A.

W opisach stolarki możemy też znaleźć cyfry od 1 do 4. Oznaczają one klasy przepuszczalności powietrza. Najwyższa, 4 klasa, zapewni nam maksymalną szczelność stolarki oraz komfort
w pomieszczeniach nawet podczas silnych wichur.

Co warto wiedzieć zanim odwiedzimy sklep ze stolarką

Odpowiedzmy sobie na pytanie, na jakich oknach i drzwiach nam zależy. Jeśli mają one spełniać dodatkowe funkcje np. energooszczędne, antywłamaniowe czy dźwiękoszczelne koniecznie powiedzmy o tym sprzedawcy na początku, aby mógł dobrać produkty spełniające nasze wymagania. Takie dodatkowe cechy będą ważne na wycenę.

Dobrze zdecydować też wcześniej o kształcie okien. To ważne, czy nasze okna będą mieć kształt standardowy, czy raczej mniej spotykany. W tym drugim przypadku zapłacimy więcej i będziemy pewnie musieli poczekać nieco dłużej na realizację zamówienia – warto to uwzględnić w harmonogramie prac budowlanych.

Pomiar okien i drzwi zostawmy fachowcom z salonu. W renomowanych sklepach taka usługa zwykle jest bezpłatna, a będziemy mieli pewność, że wymiary będą dokładne. W przypadku okien i drzwi należy bowiem zostawić odpowiednią przestrzeń między ramą a ościeżem. Jej wielkość zależy między innymi od koloru stolarki – ciemne bardziej się nagrzewają, co powoduje ich większą rozszerzalność.

Przeczytaj również poradnik: Wymiana okien w domu lub mieszkaniu 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom