Woda z kranu zdatna do picia

redakcja.regiodom, UST-M
Wodę do picia możemy pobierać z kranuWoda z kranu jest tania, zdatna do picia i zawsze pod ręką.
Wodę do picia możemy pobierać z kranuWoda z kranu jest tania, zdatna do picia i zawsze pod ręką. UST-M
Po wielu tygodniach oczekiwania w końcu możemy cieszyć się latem. Należy jednak pamiętać, że w upalne dni, bardziej się pocimy, dlatego powinniśmy więcej pić, zwłaszcza podczas wysiłku fizycznego. Najlepiej pić wodę.

Ciało człowieka w 75 procentach składa się z wody. Dlatego powinniśmy wypijać przeciętnie 6–8 szklanek dziennie. Nawet minimalne odwodnienie organizmu może mieć nieprzyjemne skutki. Jakie? Krew się zagęszcza, tkanki są słabiej odżywiane, następują problemy z usuwaniem produktów przemiany materii. Gdy naszemu organizmowi stale brakuje odpowiedniej ilości wody, nabawimy się przesuszonej skóry, a nasze narządy i naczynia krwionośne będą gorzej funkcjonować. Będziemy odczuwać osłabienie i bóle mięśni. Przy uzupełnianiu płynów, najlepiej wybierać wodę i to z kilku powodów. Jest mniej kaloryczna od soków czy napojów, najskuteczniej gasi pragnienie, nie zaburza apetytu a organizm łatwo ją przyswaja. 

Warto wiedzieć: Jak radzić sobie z upałem w mieszkaniu 

– Pragnienie można skutecznie ugasić nawet wodą z kranu. Przeważnie jest ona zdatna do picia. Jednak nadmiar związków wapnia, magnezu czy zanieczyszczenia mechaniczne mogą zepsuć jest smak i zapach. Gdy mamy problemy z wodą, warto rozważyć zastosowanie filtra – wyjaśnia Zofia Czechowicz, Specjalista ds. Jakości z firmy UST-M. 

Jak ugasić pragnienie wodą z kranu

Woda płynąca z kranów to prawdziwe dobrodziejstwo – jest zdatna do picia, tania i zawsze na wyciągnięcie ręki, gdy chce się nam pić. Nie zawsze jednak będzie nam odpowiadał jej smak i zapach.

– Przestarzałe instalacje mogą sprawić, że woda będą zawierać zanieczyszczenia mechaniczne. Jeśli woda dostarczana do naszych domów przepływa przez podłoże wapienne, będzie zawierać nadmiar związków wapnia i magnezu, co skutkuje dużą twardością wpdy. Do uzdatniania wody często stosuje się chlor. Jego nadmiar psuje smak i zapach wody – tłumaczy ekspert.

By woda z kranu miała lepszy smak i zapach, można na przykład zastosować filtr podzlewozmywakowy. Obecnie tego typu urządzenia pozwalają na takich wkładów filtrujących, które będą dostosowane do tego, jakie problemy mamy z wodą. Wkład sedymentacyjny, działający na zasadzie dokładnego sita, usunie z niej zanieczyszczenia mechaniczne. Wkład zmiękczający rozwiąże problem nadmiernej twardości, a dzięki wkładowi z węglem aktywowanym pozbędziemy się z wody związków chloru. 

Wyniku ogólnopolskiego badania jakości wody z kranu

W Polsce powszechny jest brak zaufania społecznego do wody z kranu. W związku z tym firma Brita postanowiła przeprowadzić badania jakości wody w polskich kranach. Celem akcji było zweryfikowanie, czy woda z kranu jest bezpieczna do spożycia i spełnia normy, określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Wyniki badań pokazują, że woda z kranu, nawet bez wcześniejszego jej przegotowania, doskonale nadaje się do picia. Często wręcz nie różni się niczym od wód butelkowanych, a nawet jest od nich lepsza.
Co ważne badania były prowadzone w mieszkaniach prywatnych na zaproszenie ich właścicieli. Dlatego próbki stanowiła woda, która przeszła już całą drogę przez rury, doprowadzające ją do domów z zakładów wodociągowych.
Brita pobierała próbki wody do badań w dziesięciu miastach Polski: Warszawie, Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku, Lublinie, Białymstoku, Krakowie i Zakopanem. 

Dowód na dobrą jakość kranówki: Dystrybutory z kranówką w łódzkich szkołach i przedszkolach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom