Włocławek: wymiana wodomierzy - ile to kosztuje i kto za to zapłaci?

redakcja GP, Małgorzata Goździalska
Instalator pokazuje stary (z prawej) i nowy wodomierz.Instalator Piotr Cieślak pokazuje stary (z prawej) i nowy wodomierz.
Instalator pokazuje stary (z prawej) i nowy wodomierz.Instalator Piotr Cieślak pokazuje stary (z prawej) i nowy wodomierz. Wojciech Alabrudziński
We Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej wymieniane są wodomierze. Operacja ma związek z koniecznością legalizacji urządzeń. Ile nowe wodomierze będą kosztowały i kto nie zapłaci?

Ta operacja nie zakończy się w tym roku. Przewidziana jest jeszcze w pierwszym kwartale przyszłego roku. Do wymiany idą wodomierze w mieszkaniach na wszystkich osiedlach - w sumie 14 tys. Co pięć lat urządzenia tego typu muszą być legalizowane. Władze Włocławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej uznały jednak, iż bardziej opłacalne od legalizacji starych wodomierzy będzie zamontowanie nowych, o wysokiej dokładności pomiaru, odczytywanych w systemie radiowym, czyli na odległość.

Zdzisław Hejna, prezes WSM, jest przekonany, że ta operacja przyniesie same korzyści. - Nowy system jest bardziej wiarygodny - zapewnia. Dzięki tym nowoczesnym urządzeniom odczyty wodomierzy będą też mogły być wykonywane mniej więcej w tym samym czasie.

Do tej pory do niektórych mieszkań pracownicy spółdzielni pukali po kilka razy. I zdarzało się, że odczytu nie można było dokonać miesiącami, bo ktoś na przykład na dłużej wyjechał z Włocławka. Odczyty dokonywane drogą radiową będą też zbliżone do terminów odczytów wodomierzy głównych. I najważniejsza bodajże zaleta tych urządzeń - nowe wodomierze są dokładniejsze niż te tradycyjne. - To powinno zapewnić zmniejszenie różnicy pomiędzy odczytami w poszczególnych mieszkaniach a odczytem z wodomierza głównego - uważa prezes.

Czy wymiana wodomierzy będzie oznaczała dla spółdzielców dodatkowe koszty? - Zarząd chce obciążyć kosztami wymiany wodomierzy nas, mieszkańców - twierdzi Czytelnik, który zadzwonił do naszej redakcji.

Jak się dowiedzieliśmy, spółdzielcy nie będą ponosić żadnych dodatkowych kosztów. - Od marca dwa tysiące szóstego roku mieszkańcy przy czynszu wnoszą opłatę - złotówkę za licznik - tłumaczy prezes Hejna. I z tych pieniędzy mają być pokryte koszty wymiany wodomierzy. Jeśli jednak okaże się, że to nie wystarczy, to prawdopodobnie wykorzystane zostaną pieniądze z funduszu remontowego. Jeden wodomierz, taki jaki kupiła WSM, kosztuje 127,50 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom